Hlavní navigace

Burza, na které se obtížně prováděly platby, ale dnes se tu obchoduje přes 10 000 akcií

23. 6. 2017
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Burza cenných papírů ve Frankfurtu nad Mohanem je jednou z nejvýznamnějších v celé Evropě. Přinášíme informace o její historii i o tom, co má na starosti dnes.

Platby ano, ale obtížně

Kořeny burzy cenných papírů ve Frankfurtu n. M. sahají až ke středověkým trhům – první z nich je písemně doložen k podzimu roku 1150.

V průběhu 16. století se z Frankfurtu stalo významné velkoobchodní a bankovní centrum. Německo bylo rozdrobeno na řadu drobných států, které emitovaly vlastní mince. Provádění plateb tedy bylo velmi obtížné, jelikož bylo nutné porovnávat jak různou kvalitu mincí, tak také různé směnné kurzy. V roce 1558 se obchodníci rozhodli tuto situaci zjednodušit a stanovit vlastní směnné kurzy. Tato dohoda je považována za rodný list frankfurtské burzy cenných papírů.

V roce 1625 byl ve Frankfurtu vydán první úřední kurzový lístek, na kterém byly uvedeny průměrné kurzy 12 druhů mincí. Nejstarší dodnes zachovaný frankfurtský kurzovní lístek pochází z roku 1721 a obsahuje kurzy 16 druhů mincí.

V roce 1685 byl přijat Burzovní řád. Zpočátku se obchodníci scházeli na náměstí před radnicí, avšak od roku 1694/1695 se již scházeli ve vlastní budově.

Koncem 17. století se začalo pravidelně obchodovat také s dlužními úpisy a obligacemi, čímž vznikl trh, přístupný nejenom obchodníkům.

V roce 1707 se z představenstva burzy konstituovalo oficiální obchodní zastoupení města (Deputierten der Kaufmannschaft). Roku 1808 se z něho vyvinula obchodní komora a z burzy se tak stala veřejnoprávní instituce.

Již na konci 18. století se zde začalo obchodovat se „státními cennými papíry“ (zejména s dluhopisy). V roce 1820 se zde začalo obchodovat také s akciemi.

Přes 300 účastníků a 10 000 akcií

Burza cenných papírů ve Frankfurtu je dnes součástí finanční skupiny Deutsche Börse (neboli Německá burza), která je tvořena celkem sedmi burzami cenných papírů, působícími v Německu. Vedle Frankfurtu n. M. sídlí tyto burzy ve Stuttgartu, Berlíně, Brémách, Düsseldorfu. Mnichově a v Hannoveru. Burza ve Frankfurtu je z nich zdaleka největší – uskutečňuje se totiž na ní 85 procent všech burzovních obchodů.

Na frankfurtské burze působí kolem tří set účastníků trhu.

Řízení burzy a její obchodní činnost probíhá v naprostém souladu se speciálním německým burzovním zákonem (Börsengesetz).

Na burze je obchodováno s více než deseti tisíci akcií, s více než třemi tisíci podílových, indexových a komoditních fondů a zhruba čtrnácti tisíci dluhopisy. Obchodování probíhá z větší části v elektronickém systému XETRA (Exchange Electronic Trading).

Tradiční obchody na parketu v současnosti představují pouze zlomek všech burzovních obchodů. Na parketu jsou obchodovány pouze méně likvidní tituly, malé společnosti, podílové fondy a téměř všechny dluhopisy.

Na parketu se obchoduje od devíti ráno do osmi hodin večer. Na XETRA se obchoduje od devíti hodin do půl šesté, po uzavření se pak všechny tituly obchodují na burzovním parketu. I zde však už jsou dnes obchody vypořádávány přes elektronický systém Xontro a členové burzy mohou zadávat pokyny přes počítač.

Na burze ve Frankfurtu se obchoduje v několika segmentech, do nichž jsou akcie rozděleny podle likvidity, velikosti, transparentnosti, informační povinnosti apod. Každý segment má svůj vlastní index.

Nejznámějším a asi také nejvýznamnějším indexem je index DAX 30 (Deutscher Aktien Index 30), který sleduje vývoj průměrných cen třiceti největších a nejlikvidnějších společností, s nimiž se obchoduje na burze (tzv. blue chips). Jedná se o vážený index, který započítává také dividendový výnos titulů v něm obsažených. 

Index DAX je využíván, resp. počítán od 30. prosince 1987, kdy byla jeho počáteční hodnota stanovena na 1000 bodů. Historická data byla přepočítána zpětně až do roku 1959.

Každým rokem se sestava indexu DAX obměňuje, a to zhruba tak, že maximálně dvě nejmenší společnosti podle objemu obchodovatelného tržního kapitálu postoupí místo maximálně dvěma společnostem z druhého významného segmentu akciových společností na frankfurtské burze s názvem M-DAX (viz níže), jejichž tržní kapitalizace byla jak v průběhu uplynulého roku, tak k určitému datu vyšší.

Kromě indexu DAX je na této burze využíván rovněž index L-DAX (neboli Late DAX), který se počítá po uzavření trhu Xetra, a obchodování pokračuje na parketu do osmi hodin večer.

Dalším důležitým burzovním frankfurtským indexem je index MDAX, který sleduje vývoj padesáti velkých společností, následujících po společnostech v indexu DAX a vybíraných na základě jejich likvidity a jejich velikosti.

Padesát menších společnosti je potom zahrnuto v indexu SDAX. Index TecDAX pak sleduje vývoj akcií třiceti středně velkých společností z technologického sektoru, které byly do roku 2003 obchodovány na trhu Neuer Markt (nový trh). Tento index je nástupcem indexu NEMAX 50, jehož historická data převzal.

Možnosti vstupu na burzu

Společnosti, které přicházejí na burzu ve Frankfurtu, mají dvě možnosti vstupu na burzu:

  • Segmenty Prime Standard a General Standard podléhají evropským regulačním pravidlům a vyžadují od svých emitentů maximální transparentnost a otevřenost nejenom vůči investorům, ale také vůči regulačním orgánům.
  • Společnosti, které splňují alespoň minimální požadavky, jsou zařazeny do segmentu General Standard.

Ty společnosti, resp. jejich cenné papíry, které chtějí být dostupné zahraničním investorům a které zároveň splňují maximální podmínky regulovaných trhů a mezinárodních standardů, jsou pak zařazeny do segmentu Premium Standard. Tyto společnosti (jejich cenné papíry) potom mohou být zařazeny do některého z indexů DAX, MDAX, SDAX, nebo TecDAX.

skoleni_4_3

Entry Standard je segment regulovaného neoficiálního trhu, který je určený pro střední a malé společnosti.
First Quotation Board je segmentem určeným pro domácí i zahraniční akcie, které jsou poprvé obchodovány na neoficiálním trhu Open Market. Podmínky pro přijetí těchto společností/jejich akcií na tento trh nejsou tak striktní jako při jejich přijímání na regulovaný trh.

Pro zajímavost – před budovou burzy cenných papírů stojí nepřehlédnutelné sochy býka a medvěda. Tato zvířata totiž symbolizují trend v cenách obchodovaných cenných papírů – tzv. býčí trh znamená růst jejich cen a tzv. medvědí trh představuje jejich pokles.

Autor článku

Autor se dlouhodobě věnuje tématům bankovních služeb.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).