Hlavní navigace

"Budovat majetek nemá cenu, nejpozději druhá generace o něj přijde"

6. 12. 2010
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Lidé peníze do podílových fondů nenosí, ale nenosí je ani do bank. Lidem se však není co divit, když státu teče do bot, může znárodnit peníze demokratickou cestou.

Měsíc sice dopadl mnohem lépe než předchozí, když se odliv z fondů zmírnil na 650 milionů korun. Přitom jen fondy peněžního trhu opustila celá miliarda, takže ostatním se dařilo tento výběr alespoň částečně snížit. Nejvíc se o to postaraly smíšené fondy, které zvolili klienti se čtvrtmiliardou korun. Došlo tedy k výraznému poklesu obliby dluhopisových fondů, které se ostatně již začaly loučit s růstem výnosů. Naopak za poslední měsíc vykazují kolem 1% ztráty. A roční výnos má třeba náš největší ISČS Sporobond ještě přes 4 %, ale najdeme i fond s jen 1,5 %. Zatím se ještě až k 10 % předvádějí fondy korporátních dluhopisů, ale na posledním půlroce již zbrzdily do hlavního pelotonu.

Podílové fondy, kurzy akcií, komodit a měnového trhu ve slušivém kabátě, jaký jen tak nenajdete: TRHY.MĚŠEC.CZ

Co radí banky?

Kdo tedy přece jen chce nějaké peníze do fondů vložit, začíná volit smíšené fondy, jak mu ostatně radí zřejmě i na bankovních pobočkách – v každém případě České spořitelny, kde doporučují absolute return Osobní portfolio 4 (klikněte pro graf vývoje). V ČSOB zase klienti nakupují hlavně zajištěné fondy a když právě nekončí nějaký ten velikán ze starých dobrých časů, daří se jich prodávat až za čtvrt miliardy týdně. Přesto se v letošním součtu stále nacházejí v miliardovém odkupu, jako ostatně celý fondbyznys. Na druhé straně je ovšem potěšitelné, že letošní již pětimiliardové odkupy z fondů peněžního trhu ty ostatní 4miliardovým přílivem alespoň dost nahradit. Lidé tedy do fondů peníze nenosí, ale oni je nenosí ani do bank. Představte si, že za posledních šest měsíců na všechny vklady všech bank přišlo jen 2,5 miliardy korun! To přece dřív bývala běžná pravidelná týdenní dávka. A teď – za celý půlrok. Navíc se za pár dnů zvýší pojištění vkladu v bance až na 2,5 milionu korun – a přestože je to pravda, lidé se tomu prý smějí jako dobrému vtipu.

Zatím nedochází ani k většímu odlivu ze stavebního spoření, protože z něj za půlrok odešlo jen 6 miliard korun. Z termínovaných bankovních vkladů to bylo čtyřikrát víc (tedy 24 miliard) a jediné snaživé jsou tak běžné účty.

Podílové fondy V mil. Kč
Peněžního trhu –1002
Dluhopisové 4
Smíšené 254
Akciové 80
Zajištěné 23
Celkem -641

Vývoj podílových fondů za listopad 2010

Znárodnění po maďarsku

Zřejmě jsou však ještě snaživější běžné slamníky, protože kam jinam by se všechny uspořené penízky ztrácely? Popravdě, není se co divit, že množství peněz v oběhu dosahuje 400 miliard korun. Doba je zlá a stát je stále méně důvěryhodná instituce – to cítí stále víc lidí (ne snad přímo u nás, ale obecně). I celá Evropská unie je stále podivnější parta. Pamatujeme ještě, jak se při krizi Řecka diskutovalo, zda se vůbec smí pomoci státu? Dnes už to nikdo neřeší a diskutuje se, jak „zařídit“ bankrot států a ECB vesele a ve velkém nakupuje „toxické dluhopisy“ (což ještě na jaře nesměla). Vypadá to, že státní dluhopisy se stávají rizikovější investicí než mnohé akcie.
A co tedy může přijít? Státní dluhopisy kupují banky a penzijní fondy. Kdyby utrpěly příliš velké ztráty, stát je zachrání a jeho dluh zaplatíme všichni, jak zněl hezký titulek Ukládání daní staronovou zbraní článku Ivo JeníkaPartners For Life Planning a pokračoval: Historická zkušenost českého národa praví, že shromažďování majetku nemá cenu – nejpozději druhá generace o něj přijde. Dnes dokonce vidíme v Maďarsku, že loupež za bílého dne lze provést i „demokraticky“. Psali jsme: Maďarské ponaučení pro český lid.

Podobně když ztráty utrpí penzijní fondy, tak se jednoduše sníží důchody. A tak pořád dokola – co si o takové perspektivě má myslet „obyčejný“ člověk? Inflace je nízká (zatím), tak si tezauruje oběživo ve svém slamníčku. Tam nejen potěší, ale i hřejí. A hřejivý pocit je dnes k nezaplacení.

FIN21

Kam investovat?

Zbývají tedy akcie? Zdá se, že jejich potenciál je skutečně nyní velmi příznivý, protože ceny jsou stále velmi nízké. Hodnoty akcií se tradičně zvažují jako poměr ceny a zisku (tzv. P/E říká, za kolik let společnost vydělá tolik, kolik akcie stojí). Jako zisk se uvažuje ten do budoucího roku (minulý zisk jsou jen jako loňské sněhy). Navíc se firmy zbavují dluhů a peníze získávají historicky levně na dluhopisovém trhu. Také se vracejí k vyplácení dividend, takže z nich planou i pravidelné výnosy. Takové akcie ČEZ (klikněte pro graf vývoje) mají nejen P/E kolem 8, ale navíc z nich jdou (a půjdou, protože na nich ČEZ vyplácí cca polovinu zisku) 7% dividendy – tedy při současném kurzu 770 korun. Tolik investor jinde dostane leda jen s mnohem větším rizikem. Není se tedy příliš co divit, že počet klientů našich brokerů (Fio, Patria, Brokerjet, ale i Cyrrus či Atlantik FT) již zřejmě dosahuje skoro 100 000. Není třeba příliš často obchodovat, stačí koupit. Levně.

Anketa

Může podle vás po vzoru Maďarska dojít ke znárodnění penzijních fondů i v České repubice?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).