Hlavní navigace

Budoucnost amerického dolaru jako světové rezervní měny

22. 8. 2014
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: isifa.com
Podle měnové struktury devizových rezerv zabíral americký dolar asi 60 % z celku v roce 2012. Je tato pozice dlouhodobě udržitelná?

Role amerického dolaru jako hlavní rezervní měny pomáhá všem Američanům držet úrokové sazby na nízké úrovni. Ostatní země nekupují americký dluh pouze jako investici, ale také z důvodu, že držba aktiv v dolarech je jeden z nejlepších způsobů, jak držet devizové rezervy. Pojďme tedy společně zjistit, co postavení rezervní měny znamená a jaká bude její důležitost.

Co je rezervní měna?

Země po celém světě drží finanční rezervy v dluhopisech nebo instrumentech peněžního trhu denominovaných v nějaké jiné měně. Mohou taktéž držet zlato nebo takzvaná Zvláštní práva čerpání (SDR = Special Drawing Rights), což je hlavní rezervní aktivum emitované a spravované Mezinárodním měnovým fondem. Rezervy chrání měny zemí proti spekulativnímu odlivu kapitálu.

Řekněme, že Ruritánie (fiktivní země) je podezřelá z toho, že je ve špatném finančním stavu. Mezinárodní spekulanti by mohli začít prodávat vlastní podíly v měně dané země nebo prodávat na krátko (shortovat). Tyto skutečnosti budou mít tendenci snižovat hodnotu měny Ruritánie. Další spekulanti mohou vidět útočné snahy ostatních a zapojí se do dalšího oslabování měny. Země by mohla nechat spadnout kurz, ale mnoho zemí nemá rádo tuto možnost. Klesající či jinak řečeno znehodnocující kurz činí dovoz dražší pro vlastní občany a může také narušit financování lokálních společností ze strany zahraničních bank.

Pokud by měla Ruritánie dostatečné množství devizových rezerv, mohla by začít nakupovat svou vlastní měnu díky prodeji zahraničních měn. S velkými rezervami by země mohla překazit plány spekulantům. Ve skutečnosti by však velké rezervy měly pravděpodobně zabránit spekulacím na prvním místě, protože finanční spekulanti vědí, že je zbytečné sázet proti měně, která je podporovaná značnými devizovými rezervami. Asijská finanční krize v letech 1997–1998 ukázala mnoha zemím hodnotu velkého množství devizových rezerv v podobě zahraničních měn. Hodně zemí má nyní silně zainvestováno do svých devizových rezerv.

Velký význam amerického dolaru ve struktuře devizových rezerv

Americký dolar je nejčastější měnou devizových rezerv z několika důvodů. Za prvé vzhledem k velikosti americké ekonomiky existuje mnoho cenných papírů denominovaných v dolaru. Trh pro americké vládní cenné papíry je likvidní a rozsáhlý. Slovem likvidní je myšleno, že cenné papíry mohou být prodávány rychle a bez větších komplikací. Rozsáhlý znamená, že lze značnou část nakoupit nebo prodat bez přílišného vlivu na cenu. Jedná se tudíž o žádoucí rysy zahraniční rezervní měny. Pokud by Ruritánie držela méně známou měnu například v podobě pa’anga Království Tonga, které je umístěno v Oceánii, tak by nemuselo najít ochotné kupující této měny v krátkém čase. Proto země potřebuje vlastnit měny velkých ekonomik, které se obchodují ve velkých objemech a v nejlepším případě na denní bázi. Americký dolar se na tuto charakteristiku hodí. Euro hraje dle grafu uvedeného níže druhé housle a ostatní měny jako japonský jen nebo britská libra jsou svým významem spíše na štíru. Řada dalších měn je používána především v malých a nevýznamných objemech.


Data: Mezinárodní měnový fond (IMF)

Relativní vývoj měnové struktury devizových rezerv mezi lety 1994–2014

Dalším požadavkem pro dobrou rezervní měnu je, aby pravděpodobnost ztráty značné hodnoty aktiv denominovaných v dané měně byla nízká. Zde je však ošemetný bod. Pokud by defaulty nebo poklesy ratingového hodnocení Spojených států amerických byly spojeny s očekáváním poklesu ceny amerických vládních cenných papírů, pak by ostatní země raději držely své rezervy v nějakém jiném aktivu. Otázkou a výzvou pro země, které jsou nervózní z amerického dolaru, je, která další měna by mohla být dobrou a vhodnou alternativou. Mohlo by se jednat o euro, britskou libru, japonský jen nebo čínský juan?

Euro je poměrně populární rezervní měnou. Předtím než začneme kritizovat Spojené státy americké za jejich fiskální situaci, zkusme se zamyslet nad situací v Evropě. Mnoho zemí v Eurozóně zůstává v situaci spojené s nadměrným utrácením a nedostatečným výběrem daní. Vyhlídky na ekonomický růst jsou tak spíše průměrné. Euro je nicméně široce používáno, takže finanční trhy jsou likvidní a rozsáhlé. Můžeme predikovat, že euro bude zabírat větší podíl ve struktuře rezervních měn při pohledu do budoucnosti.

Britská libra je další používanou rezervní měnou. Velikost britské ekonomiky je důvodem pro významné postavení britské libry. Pokud by jen jedna malá země potřebovala podpořit svou měnu, libry by mohly být dobrou volbou. Pokud by však došlo k situaci, že by celý region byl v problémech, jak tomu bylo během Asijské finanční krize, tak by poté trh pro aktiva denominovaná v britské libře nebyl dostatečně rozsáhlý.

Japonský jen se také používá jako rezervní měna, ale je nutné zmínit, že veřejný dluh Japonska v relativním vyjádření k hrubému domácímu produktu je jeden z nejvyšších na světě spolu se Zimbabwe a Řeckem. Člověk by se spíše nerozhodnul pro japonský jen místo využití amerického dolaru, a to především z důvodu odlišného fiskálního zdraví ekonomik.

Čínský juan je někdy diskutován jako možná rezervní měna z velké části z důvodu velikosti čínské ekonomiky. Problémem jsou zde vládní kontroly a zásahy do záležitostí spojených s kurzem, proto ostatní země váhají, jestli je vhodné použít čínskou měnu pro zainvestování.

Díky této sestavě alternativ není divu, že je americký dolar stále světovou rezervní měnou. Samozřejmě některé země chtějí diverzifikovat vlastní portfolia devizových rezerv, proto se dolar pohybuje na úrovni 60 %, viz výše zobrazený graf. Otázkou je, zda by mohla pokračující diverzifikace devizových rezerv zemí hrát proti dolaru. Nezbytně asi ne, protože celkové devizové rezervy zemí rostly rychlým tempem. Za posledních deset let se globální rezervy přibližně zčtyřnásobily. S tímto tempem růstu mohly země výrazně zvyšovat nedolarové devizové rezervy bez nutnosti prodávat ty dolarové.


Data: Mezinárodní měnový fond (IMF)

Absolutní vývoj celkových globálních devizových držeb od roku 1995

Co dolar jako světová rezervní měna znamená pro obyvatele Spojených států amerických? Za prvé vyvolává značnou poptávku po jejich cenných papírech. Kolem 30 % amerického nesplaceného vládního dluhu je vlastněno zeměmi ze zahraničí v jejich devizových rezervách. Bez takové poptávky po státních dluhopisech by byla úroková míra, kterou americká vláda platí, významně vyšší. To by pravděpodobně znamenalo, že dokonce i výpůjční náklady soukromého sektoru by byly vyšší, protože spotřebitelský a korporátní dluh konkuruje veřejnému dluhu v rámci zájmu investorů.

skoleni_27_5

Dolar neztratí oblíbenost

Americký dolar bude s největší pravděpodobností i nadále nejpopulárnější světovou rezervní měnou. Jeho podíl v celkové měnové struktuře devizových rezerv může klesat, ale v absolutním vyjádření bude počet dolarů držených zeměmi ze zahraničí postupně stoupat. Toto pomůže udržet úrokové sazby na nižší úrovni, než by jinak byly za normálních podmínek. To však nicméně nebrání růstu úrokových sazeb na globálním trhu.

Inspirace pro překlad originálního článku od Billa Conerlyho nalezena na forbes.com

Autor článku

Autor se zajímá o témata spojená s kapitálovými trhy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).