Hlavní navigace

Bude projekt na rozšíření Temelína rentabilní?

31. 5. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Vítěze tendru na rozšíření Temelína vláda podle slov ministra průmyslu oznámí až dostane nejefektivnější nabídky. Vyplatí se projekt?

Hlavní události

AAA Auto by dnes mělo zveřejnit výsledky hospodaření za Q1 13

Unipetrol uzavřel smlouvu o přepravě ropy, což zvýší letošní provozní zisk o 45 mil. Kč

Vítěz tendru na rozšíření Temelína bude oznámen teprve až bude na stole slušná cena

Evropské burzy by dnes měly otevřít v blízkosti včerejšího závěru

Z makroekonomických ukazatelů dnes bude zajímavá míra nezaměstnanosti v eurozóně, která by měla vzrůst na historické maximum 12,2 %. 

Obchodování na zámořských trzích

Americké indexy včera rostly o několik desetin procenta, když horší než očekávané makroekonomické údaje (revize HDP a žádosti o podporu v nezaměstnanosti) zmenšily obavy z utažení měnové politiky Fedu. Posilovala většina odvětví, klesaly jen energetické akcie

Také noční obchodování na asijských trzích ve většině případů přineslo zisky. Nejvíce se dařilo japonským indexům po zprávách, že tamní penzijní fondy by mohly zvýšit nákupy akcií a že průmyslová výroba rostla rychleji, než čekali analytici.

Unipetrol

Unipetrol včera informoval o uzavření smlouvy o přepravě surové ropy do ČR po slovenské části ropovodu Družba na rok 2013. Pozitivní dopad na letošní provozní zisk firma ve srovnání se ziskem roku 2012 odhaduje na 45 milionů korun.

Zpráva je mírně pozitivní, akcie Unipetrolu však v posledních letech na nové fundamentální informace téměř vůbec nereagují, a proto ani dnes nečekáme silnou reakci ceny akcií.

ČEZ

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny, že vítěze tendru na rozšíření jaderné elektrárny Temelín česká vláda oznámí teprve až když dostane nejefektivnější nabídky a není tedy přesně daný žádný termín pro rozhodnutí. Tendr by však podle něj neměl být zastaven nebo odložen.

Účto_tip_změny21

Názory členů české vlády v této otázce nejsou jednotné, stále se však zdá, že převládá názor v projektu pokračovat, přestože nízké ceny elektřiny na burzách vyvolávají pochybnosti o rentabilitě celého projektu.

AAA Auto

Společnost AAA Auto by dnes měla zveřejnit výsledky hospodaření za Q1 13. Připomeňme, že firma se aktuálně snaží vykoupit podíly menšinových akcionářů a na konci června plánuje stáhnout své akcie z obchodování na pražské i budapešťské burze.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).