Hlavní navigace

Bude OPEC muset prodloužit dohodu na omezení produkce?

21. 2. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Po výrazném růstu na konci loňského listopadu se volatilita cen ropy výrazně snížila. Zprávám dominuje dohoda OPECu a spol. na omezení produkce, respektive nebývale vysoká míra jejího dodržování.


Po výrazném růstu na konci loňského listopadu se volatilita cen ropy výrazně snížila. Cena barelu ropy Brent se pohybuje lehce nad 55 USD/barel. Zprávám dominuje dohoda OPECu a spol. na omezení produkce, respektive nebývale vysoká míra jejího dodržování. Spokojenost s dohodou přitom ilustrují rekordní spekulace na další růst cen.

skoleni_4_3

Zajímavé přitom je, že patrně nejsledovanější týdenní statistiky z trhu – ty o zásobách ropy a produktů v USA – v posledních týdnech ukazují na setrvalý a výrazný nárůst zásob surové ropy. Navzdory dohodě se tak zásoby v USA na začátku roku dostaly na nové historické maximum. Pravda, k růstu zásob v posledních týdnech notně přispívají vysoké dovozy. Kromě toho ale dochází i ke zřejmému oživení domácí produkce ropy v USA. A poté, co byl v loňském roce zrušen zákaz exportu ropy vyprodukované na jejich území, tak v minulém týdnu podle předběžných odhadů vyskočily vývozy ropy z USA asi 1 mb/d (cca polovina množství vyváženého z Kuvajtu). Roli ve vysokých dovozech na jedné straně a vývozech na straně druhé patrně bude hrát jistý nesoulad v americkém ropném průmyslu (rafinerie si zřejmě nedokáží poradit s vysokým množstvím doma produkované lehké ropy),jakož i vyšší produkce ropy v zemích OPECu v závěru loňského roku, ale i tak je uvedený vývoj zajímavý a potvrzuje, že ropy je v USA zkrátka stále dost.

Celkově se v období posledních dvou let ukázalo, že odolnost amerických producentů ropy vůči nízkým cenám byla zřejmě vyšší, než Saúdská Arábie očekávala na konci roku 2014, kdy “nechala cenu ropy napospas” tržním silám. A otázkou zůstává, zda omezení produkce, jež má platit v první polovině roku a k němuž se Saúdové přidali a asi jej i vzorně plní, přinese kýžené plody. Nižší produkce z OPECu a Ruska je totiž kompenzována jejím růstem jinde (USA, ale i Brazílie, Ázerbájdžán, ale i Libye, …) a k výraznějšímu odbourávání zásob asi nedochází. Je tak dost dobře možné, že na květnové schůzce (25.5.) bude OPEC trhem tlačen do prodloužení dohody. Ta asi jako vždy nebude jednoduchá, ale klíčovému členovi kartelu – Saúdské Arábii – asi motivace chybět nebude. IPO národní ropné společnosti Saudi Aramco se totiž blíží a relativní stabilita cen, i když na mnohem nižší úrovni než v letech minulých, se v takové situaci zkrátka hodí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).