Hlavní navigace

Bude mít spor mezi Čínou a Japonskem horší ekonomické dopady než loňské tsunami?

Tomáš Menčík

Mezi Čínou a Japonskem se rozhořel diplomatický spor s dopadem do reálné ekonomiky. Pro Japonsko to může mít horší následky než loňské tsunami.

Doba čtení: 2 minuty

Americké trhy se včera pohybovaly celou obchodní seanci v záporných číslech s poměrně malou volatilitou. Denní minimum na indexu S&P 500 bylo –0,56%, ale nakonec tento index zavřel na –0,31%. Index Dow Jones –0,3% a Nasdaq –0,17%.

Z USA nepřišly přes noc žádné převratné kurzotvorné informace, zajímavější situace je v Asii. Mezi Japonskem a Čínou se rozhořel diplomatický spor s dopadem do reálné ekonomiky. Spor se týká ostrova Senaku, na který si obě země nárokují vlastnická práva. O víkendu se Japonsko rozhodlo tento ostrov koupit za necelých 30 mil USD od soukromého japonského vlastníka, což vyvolalo nevoli v Číně. 

Tam začali lidé protestovat proti všemu japonskému. Nejvíce to zatím odnášejí firmy, z nichž některé z obav o zdraví svých zaměstnanců byly nuceny přerušit výrobu. Jedná se například o automobilky Toyota (-5,2%), Honda (-3%) či Nissan a také firmy jako Panasonic, Sony či Canon. Protesty zatím proběhly jen ve 12 čínských městech, nicméně pokud by se rozrostly a trvaly delší domu, mohou mít pro Japonsko za následek větší ekonomickou katastrofu než loňské tsunami. Vzhledem k tomu, že Čína je nejdůležitějš í japonskou exportní destinací, je především v zájmu japonské vlády tento spor uhasit co nejdříve.

Pozornost trhů se po zasedání Fed vrací zpět do Evropy. Pozitivní sentiment, zdá se, vyprchal a Evropa musí pokročit v řešení dluhové krize. Trhy mají opět obavu o osud Španělska, když poslaly jejich desetileté výnosy poprvé od zasedání ECB nad 6%. To znovu vyvolává diskuzi, jestli, spíše však kdy bude Španělsko nuceno požádat o pomoc evropské záchranné mechanismy. Včera tento názor potvrdil i člen ECB Luc Coene. Španělsko ale zatím nadále vytrvale odmítá požádat o tuto pomoc, s čímž by byla spojena povinnost akceptovat další tvrdé úsporné podmínky.

dan_z_prijmu

Německý index DAX dnes otvírá poklesem o 75% při nervozitě spojené s dnešní aukcí španělských pokladničních poukázek.

Akcie firmy Apple se včera poprvé v historii dostala nad 700 USD. Tím si firma jen utvrdila pozici nehodnotnější firmy na světě a její aktuální tržní kapitalizace je téměř 656 mld USD, to je cca 13 bil. Kč.

Našli jste v článku chybu?