Hlavní navigace

Bude mít spor mezi Čínou a Japonskem horší ekonomické dopady než loňské tsunami?

18. 9. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Mezi Čínou a Japonskem se rozhořel diplomatický spor s dopadem do reálné ekonomiky. Pro Japonsko to může mít horší následky než loňské tsunami.

Americké trhy se včera pohybovaly celou obchodní seanci v záporných číslech s poměrně malou volatilitou. Denní minimum na indexu S&P 500 bylo –0,56%, ale nakonec tento index zavřel na –0,31%. Index Dow Jones –0,3% a Nasdaq –0,17%.

Z USA nepřišly přes noc žádné převratné kurzotvorné informace, zajímavější situace je v Asii. Mezi Japonskem a Čínou se rozhořel diplomatický spor s dopadem do reálné ekonomiky. Spor se týká ostrova Senaku, na který si obě země nárokují vlastnická práva. O víkendu se Japonsko rozhodlo tento ostrov koupit za necelých 30 mil USD od soukromého japonského vlastníka, což vyvolalo nevoli v Číně. 

Tam začali lidé protestovat proti všemu japonskému. Nejvíce to zatím odnášejí firmy, z nichž některé z obav o zdraví svých zaměstnanců byly nuceny přerušit výrobu. Jedná se například o automobilky Toyota (-5,2%), Honda (-3%) či Nissan a také firmy jako Panasonic, Sony či Canon. Protesty zatím proběhly jen ve 12 čínských městech, nicméně pokud by se rozrostly a trvaly delší domu, mohou mít pro Japonsko za následek větší ekonomickou katastrofu než loňské tsunami. Vzhledem k tomu, že Čína je nejdůležitějš í japonskou exportní destinací, je především v zájmu japonské vlády tento spor uhasit co nejdříve.

Pozornost trhů se po zasedání Fed vrací zpět do Evropy. Pozitivní sentiment, zdá se, vyprchal a Evropa musí pokročit v řešení dluhové krize. Trhy mají opět obavu o osud Španělska, když poslaly jejich desetileté výnosy poprvé od zasedání ECB nad 6%. To znovu vyvolává diskuzi, jestli, spíše však kdy bude Španělsko nuceno požádat o pomoc evropské záchranné mechanismy. Včera tento názor potvrdil i člen ECB Luc Coene. Španělsko ale zatím nadále vytrvale odmítá požádat o tuto pomoc, s čímž by byla spojena povinnost akceptovat další tvrdé úsporné podmínky.

skoleni9_11

Německý index DAX dnes otvírá poklesem o 75% při nervozitě spojené s dnešní aukcí španělských pokladničních poukázek.

Akcie firmy Apple se včera poprvé v historii dostala nad 700 USD. Tím si firma jen utvrdila pozici nehodnotnější firmy na světě a její aktuální tržní kapitalizace je téměř 656 mld USD, to je cca 13 bil. Kč.

Autor článku

Autor je analytikem společnosti Cyrrus.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).