Hlavní navigace

Bude letošní květen májem i pro trhy?

12. 5. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Všechno je provázané se vším a na trzích to platí dvojnásob. S čím musí investor do budoucna počítat a jak se zajistit proti změnám, které se dají očekávat?

Květen by nemusel být pro trhy tragickým měsícem. Do budoucna je ale potřeba počítat s několika riziky.

Jak se může konzervativní investor bránit rostoucí inflaci?

Martin Kujal, investiční ředitel  J&T Investiční společnosti

Po několika letech se investoři začínají obávat budoucího růstu cenové hladiny, který jim může znehodnotit úspory. Zdá se, že opravdu vysoká inflace (např. přesahující 5 %) není alespoň v České republice za dveřmi. Česká národní banka očekává, že inflace se bude v prvním čtvrtletí příštího roku pohybovat v okolí hranice 2 % a bude k nám přicházet spíše ze zahraniční, nežli by ji způsobovaly domácí faktory. Přečtěte si také: Jsou arabské státy budoucími ekonomickými lídry, nebo kandidáty na odpis?

Ať už se naše centrální banka trefí nebo ne, je pravděpodobné, že boj s růstem cen bude pro finanční trhy v dalších letech zásadní téma. Příčinou obav bude pravděpodobně velký objem peněz napumpovaný v poslední době do světové ekonomiky, který napomůže k přehnaným nárůstům cen komodit – ropy, obilovin nebo i barevných kovů.

Pro konzervativního investora je zachování popř. mírné navýšení reálné hodnoty jeho úspor hlavní prioritou. Protože jeho očekávaný výnos jen lehce přesahuje inflaci, je i malý neočekávaný nárůst cen faktorem, který mění úspěšnou investici v neúspěšnou. V obdobích, jako je toto, doporučuji konzervativním, tedy typicky dluhopisovým, investorům nezůstat pasivní a strategii přizpůsobit situaci.

Možností je mnoho. Například se částečně přesunout do nástrojů peněžního trhu nebo nakupovat dluhopisy s proměnlivou sazbou popř. přímo nástroje indexované na inflaci. I velmi konzervativním investorům nyní doporučuji do portfolia zařadit min. 10 % akciových nebo komoditních instrumentů s vyšším potenciálem výnosu. Celkové riziko se příliš nezvýší a v případě inflačního vývoje má portfolio částečnou ochranu. Pro investory, kteří svěřují starost o své úspory odborníkům, bych doporučil vklad, jehož výnos se odvíjí od stoupající inflace nebo dluhopisový fond, který aktivně využívá výše uvedených postupů s cílem reálného zhodnocení navzdory inflačním tlakům.  Čtěte také: Investujete do akcií? Nechoďte s většinou, půjdete pozdě

Komodity jsou v kurzu

Roman Hajda, ředitel Odboru správy klientských portfolií J&T Banky

Objem investic do komodit je v poslední době nebývale vysoký. Shodují se na tom statistiky napříč trhem a je pravděpodobné, že tento trend bude i nadále pokračovat. Příčinou je kombinace více faktorů, které činí v současné době z komodit investorsky atraktivní třídu aktiv. Za posledních 10 až 15 let došlo u investorů k silnému posunu při vnímání komodit jako standardního aktiva, na které by měli zaměřit svoji pozornost.

V době mých začátků na finančních trzích byly komodity vnímány spíše jako nástroj vhodný pro spekulanty, kterému se řada investorů raději vyhýbala.  Dnes přinášejí komodity odpověď a částečně také řešení a ochranu před potenciálními riziky, kterým mohou být investoři v budoucnu vystaveni.  Čtěte také: Technická analýza: Kdy vstoupit do obchodu a kdy naopak vycouvat?

Registrujeme nebývale silný zájem o různé typy komoditních investic. Způsobů, jak obchodovat s komoditami je několik, ale pro drobnějšího investora je výběr poněkud zúžený. Běžný investor, který zpravidla nedisponuje možností obchodovat komodity napřímo, může využít některý z profesionálně řízených nástrojů, například ve formě řízeného podílového fondu. Komodity jsou momentálně v kurzu a pravděpodobně i nadále zůstanou. Proto by dnes nad částečnou alokací svých finančních prostředků do tohoto aktiva měl přemýšlet každý racionálně uvažující investor.

Čeká nás v květnu výprodej na trzích?

Marek Janečka, portfolio manažer J&T Investiční společnosti.

Navzdory přetrvávající nejistotě se většina hlavních akciových indexů nachází v tomto roce v plusových hodnotách. Veškeré negativní události letošního roku dokázal trh relativně rychle vstřebat a ceny akcií se po krátkodobé korekci vrátily na úrovně předchozích maxim. Jednalo se především o eskalaci evropské dluhové krize, nepokoje v severní Africe a zejména zemětřesení a následné šíření radioaktivity v Japonsku. Čtěte více: Je zemětřesení to, co ekonomika potřebuje pro oživení?

Přestože všechny tyto události vedly na akciovém trhu k poklesu o více než 3 %, přidal letos index S&P 500 už více než 6 %. Ani jedna z výše zmíněných událostí zatím totiž zásadně neohrozila globální ekonomický růst. Hnací silou pozitivního vývoje na akciovém trhu je tak pokračující globální oživení, růst zisků společností a stále vysoká aktivita v oblasti fúzí a akvizic.

skoleni_27_5

Přesto důvody pro obvyklou květnovou korekci existují.  Spočívají především v rychle rostoucí ceně ropy a ostatních komodit. Dle odhadů analytiků Bank of America může nárůst v roční průměrné ceně ropy o 10 USD za barel způsobit snížení globálního ekonomického růstu až o 0,5 %. To se aktuálně projevuje v negativních revizích odhadů zisků a tržeb u obchodovaných společností.  Společně se zdražujícími se potravinami, růst cen významně zvyšuje inflaci především v rozvíjejících se ekonomikách. Centrální banky těchto zemí jsou pak nuceny utahovat svoji monetární politiku zvyšováním úrokových sazeb.

V důsledku těchto opatření může utrpět i ekonomický růst v tomto regionu. Důvody pro alespoň částečnou realizaci zisků a zajištění pozic na akciových trzích určitě existují, i když panický výprodej z loňského května se z největší pravděpodobností opakovat nebude.    

Autor článku

Kolektiv redaktorů serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).