Hlavní navigace

Bude Čína schopna podpořit svou ekonomiku?

29. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Asijské obchodování se neslo v pozitivním duchu. Čínští představitelé totiž přiživili naději, že podpoří ekonomiku. Neříkají to ale poprvé.

Na amerických trzích se včera kvůli státnímu svátku Memorial Day neobchodovalo. Asijské obchodování se neslo v pozitivním duchu. Oficiální čínští představitelé opět přiživili naději, že Čína podpoří svou ekonomiku. Takové ujištění je již několikáté v posledních týdnech. Tentokráte zmínili podporu spotřeby energeticky úsporných výrobků, zejména automobilů. Dle banky Credit Suisse má Čína možnost podpořit ekonomiku ještě 315 mld. amerických dolarů. Hlavní indexy zakončily obchodní den následovně: Nikkei+0,74%, Shanghai Composite +1,24%, korejský KOSPI +1,41%. Německý index DAX krátce po otevření roste o 1,3%

Situace v Řecku zůstává i nadále kritická. Bez ohledu na blížící se opakované parlamentní volby, které se budou konat 17.6., má Řecko vážné problémy s likviditou. Dle bývalého premiéra Lucase Papadimose dojdou Řecku peníze 20.června. Tento akutní problém by mohla vyřešit další tranše z dočasného záchranného balíku, ta ale dorazí, jen pokud bude v Řecku sestavena fungující vláda. Alespoň to je prozatím podmínka ze strany MMF a EU. Čtyři největší řecké banky včera dostaly půjčku 19 mld EUR od řeckého fondu finanční stability. To byla nutná podmínka od ECB, aby se tyto banky mohly nadále účastnit repo operací s ECB.

dan_z_prijmu

Credit Suisse včera vydala analýzu k pravděpodobným scénářům vývoje situace ohledně eura a Řecka. V této analýze zvýšili pravděpodobnost odchodu Řecka z eurozóny z původních 15 % na 20 %. Pokud by k tomu skutečně došlo, HDP by údajně kleslo až o 10 % a inflace by vystoupala nad 30 %. V případě, že by se rozpadla celá eurozóna, následoval by pokles HDP o 5–10 %. Credit Suisse odhaduje hodnotu indexu S&P na konci roku 2012 v případě odchodu Řecka z eurozóny na 1200 bodů, tj. –10 %. Pokud by se rozpadla celá eurozóna, tak by S&P mohl klesnout až k 950 bodům, tedy –28 %. Nejlepšími investicemi dle jejich názoru jsou italské dluhopisy, životní pojišťovny z kontinentální Evropy a anglické banky. Nejméně pozitivní výhled naopak dávají na německé státní dluhopisy.

Očekáváme

Dnes očekáváme makrodat až v odpoledních hodinách. Ve 14:00 vyjde inflace v Německu, v 15:00 pak v USA Case-Shiller index cen nemovitostí. V 16:00 bude zveřejněna spotřebitelská důvěra v USA a v 16:30 vyjdou data o průmyslové aktivitě Dallas Fed. Z významných aukcí státních dluhopisů budeme sledovat v 11:00 aukci italských pokladničních poukázek a v 15:00 aukci francouzských pokladničních poukázek.

Autor článku

Autor je analytikem společnosti Cyrrus.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).