Hlavní navigace

Britský parlament dnes rozhodne o předčasných volbách

19. 4. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Kalendář událostí je dnes téměř prázdný. V eurozóně budou zveřejněny finální výsledky březnové inflace. Ze zástupců Fedu vystoupí Rosengren, jehož projev se pravděpodobně ponese v jestřábím duchu.

Pozornost trhů bude směřovat do Velké Británie, kde parlament rozhodne o předčasných volbách. Jejich konání s největší pravděpodobností schválí.

Vystoupení Rosengrena může nahrát dolaru

Kalendář ekonomických událostí je dnes téměř prázdný. V eurozóně budou zveřejněna pouze finální inflační data. Březnová inflace by měla být potvrzena na úrovni 1,5 % y/y, jádrová inflace pak na 0,7 % y/y. Ve Spojených státech je dnes kalendář prázdný. Z centrálních bankéřů vystoupí Rosengren. Ten ve svém nedávném projevu prohlásil, že by Fed měl v letošním roce sazby zvýšit ještě třikrát. Pokud i jeho dnešní projev bude stejně jestřábí, může nahrát americkému dolaru.

Británii čekají předčasné volby

Britská premiérka Theresa Mayová včera oznámila, že chce 8. června uspořádat předčasné volby. Toto rozhodnutí musí dnes ještě získat podporu dvou třetin parlamentu, což se pravděpodobně podaří. Své rozhodnutí zdůvodnila nejednotou parlamentu, pokud jde o otázky týkající se odchodu Velké Británie z EU. Britská libra reagovala na oznámení posílením z úrovní okolo 1,18 GBP/EUR na 1,192 GBP/EUR. Zisky si včera připisovalo i euro vůči dolaru, když v průběhu dne posilo o 0,5 % na 1,07 USD/EUR.

Další zlepšení na polském trhu práce

V regionu nás dnes čeká pouze zveřejnění pravidelných měsíčních dat z polského trhu práce. Průměrná hrubá březnová mzda by měla podle ekonomů SG vzrůst o 4,2 % y/y. Trh je však mnohem optimističtější, když vidí nárůst mezd až o 5,4 %. To je důsledkem utažených podmínek na trhu práce. Zvýšit by se měla i polská zaměstnanost, a to o 0,1 m/m.

dan_z_prijmu

Koruna si vykoledovala oslabení

Týden po velikonočním víkendu koruna zahájila na nejslabší úrovni od ukončení intervenčního režimu. Hned v dopoledních hodinách se krátce podívala až na úroveň 26,80 CZK/EUR. Odpoledne mírně zkorigovala, dnes ráno se však již opět drží těsně pod 26,80 CZK/EUR. Ve srovnání se čtvrtečním obchodováním je tedy o 0,3 % slabší. Na slabších úrovních se kurz může pohybovat až do neděle, kdy nás čeká první kolo francouzských prezidentských voleb. Výrazné vítězství Marie Le Pen či postup radikálně levicového kandidáta Mélenchona do druhého kola voleb by mohl vést k dalšímu oslabení kurzu koruny. Naopak výrazný úspěch Macrona či Fillona by mělo pro finanční trhy znamenat úlevu.

Ostatní regionální měny na tom byly včera lépe. Maďarský forint i polský zlotý si shodně na své konto připsaly 0,2 %. Polský zlotý posílil na 4,23 PLN/EUR, maďarský forint pak na 313,0 HUF/EUR.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).