Hlavní navigace

Síla britské libry je minulostí, stala se obětí domácí měnové politiky

4. 9. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Měsíc srpen znamenal pro britskou libru další těžkou zkoušku. Libra slábla na všech hlavních párech a nedokázala vytěžit vůbec nic z převládajícího optimismu na akciových trzích, který naopak vydatně pomáhal euru a ostatním rizikovějším měnám v Evropě. Britové si začínají zvykat, že libra už nebude tak silná jako před deseti lety.

Co víc, britské měně nedokázala v minulém měsíci pomoci ani další optimistická data, která nenechala nikoho na pochybách, že se situace v druhé největší evropské ekonomice začíná stabilizovat. Ta by totiž mohla již ve třetím čtvrtletí tohoto roku zaznamenat opět růst HDP, poté co se zklidnila situace na trhu s bydlením a výrobní sektor i služby začaly znovu expandovat. Ačkoliv tedy vnější a vnitřní prostředí libře mělo pomáhat, nejdůležitější faktor vývoje měnového kurzu, měnová politika centrální banky, tentokrát byl proti a poslal libru dolů.

Britská centrální banka zařadila zpátečku

Zatímco v poslední době přicházely signály, že další stupňování monetární expanze ze strany centrálních bank již není zapotřebí, Bank of England (BoE) se začátkem srpna vydala zcela opačným směrem. Ačkoli jsou přicházející data z Británie nesrovnatelně lepší než ještě v lednu tohoto roku, rozhodla, že svou měnovou expanzi ještě vystupňuje. Začátkem srpna proto překvapila trh a navýšila program na vykupování státních dluhopisů, a to o dalších 50 mld. liber až na 175 mld. Tento program přitom vytvořila již v březnu tohoto roku, a to v celkové výši 75 mld, kterou pak v květnu rozšířila na dalších 125 mld. Základním cílem její snahy bylo pomocí monetizace vládního dluhu zvýšit nabídku peněz, které následně měly být do ekonomiky pumpovány přes bankovní sektor tak, aby pomohly znovu nastartovat slábnoucí úvěrovou expanzi. Banka se tak rozhodla řešit ekonomické problémy země inflací a na úkor domácí měny. Čtěte více: Jak porozumět měnovému trhu?

Již v době oznámení tohoto programu se libra dostala pod tlak a pohybovala se až na svém 22letém minimu. Jinak tomu nebylo ani v srpnu. Jen málokdo totiž věřil tomu, že by banka mohla svou monetární expanzi vystupňovat v době, kdy se začíná zdát, že britská ekonomika opět nachází pevnější půdu pod nohama. O to větší překvapení obchodníků následovalo v polovině srpna, kdy byl s dvoutýdenním zpožděním zveřejněn pravidelný zápis ze zasedání banky, který odhalil, že tři členové Výboru pro měnovou politiku (MPC), včetně guvernéra banky Kinga, hlasovali dokonce pro ještě větší navýšení programu, a to až na 200 mld. liber. Také tuto zprávu nesla libra velmi těžce, čehož výsledkem bylo, že celý měsíc uzavřela s vysokými ztrátami, když jen k euru oslabila o 3,37 %, k dolaru pak o 3,40 % a například na páru s japonským jenem ztratila 6,34 %. Podobné téma: Ne každému se vyplatí běžný účet v cizí měně

Vývoj kurzu libry k dolaru od roku 1971

Vývoj kurzu libry k dolaru od roku 1971

Slabá libra je důsledkem oživení ekonomiky

Problémům však ještě zdaleka nemusí být konec a snaha řešit krizi inflací může mít na britskou měnu i do budoucna negativní dopad. Levné úvěry, které jsou nyní v Británii poskytovány s pomocí nejnižších úrokových sazeb ve více než třísetleté historii, totiž nebudou k dispozici věčně. V situaci, kdy Bank of England začne kvůli obavám z rostoucích cen opět zvyšovat úrokové sazby, může se řada z nich dostat opět do problémů. To by následně těžce dolehlo na již tak zdecimované britské banky a opětovně přiškrtilo úvěrovou expanzi a ekonomický růst. Nízký, popř. negativní růst, společně s rostoucími cenami, by následně mohl namíchat pro britskou ekonomiku smrtelný koktejl, jehož následky mohou být velmi bolestivé. Podobné téma: Platba kartou v zahraničí a kurzové rozdíly (postupy bank) 

skoleni_29_6

Sledujte aktuální kurzy měn na serveru Měšec a získejte kupon pro VIP kurz

Ačkoli se podle nejnovějších makro ukazatelů zdá, že se Británie z krize začíná vzpamatovávat poměrně rychle, cenou tohoto oživení je právě slabá libra. Její opětovné zpevňování na základě utahování monetárních kohoutků může mít na britskou ekonomiku tvrdý dopad, a proto lze i do budoucna očekávat, že si Británie bude muset začít zvykat na daleko slabší měnu, než byla zvyklá v posledních deseti letech. Podobné téma: Na pestrou nabídku valut v bankách raději zapomeňte

Autor je analytikem společnosti X-Trade Brokers.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).