Hlavní navigace

Britská libra a mexické peso jako rukojmí politických spekulací

12. 10. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Co má společného britská libra a mexické peso? Obě měny mají politický problém, který je při slabších fundamentech tlačí do kouta. V prvním případě je to brexit a v druhém je to Donald Trump.

O britské libře a brexitu toho bylo napsáno více než dost, přičemž i její prudké výkyvy v posledních hodinách dokazují, že její kurz politika ovlivňuje – dnes ráno stačilo jen pár náznaků, že by britská premiérka Mayová mohla zmírnit svůj tvrdý postoj v případě brexitu (resp. chce si jej údajně nechat posvětit parlamentem) a libra poskočila o 1,5 % výše.

Jestliže britská libra se ocitla v pozici instrumentu, který je pak na globálních trzích využíván ke spekulacím okolo brexitu, tak mexické peso se stalo “proxy” nástrojem k sázkám finančních spekulantů na to, zdali se prezidentem USA stane kontroverzní republikánský kandidát Donald Trump.

skoleni_29_6

Mexické peso přitom bylo trhy zvoleno jako “faktor strachu z Trumpa” nejenom kvůli jeho plánu na “slavnou” zeď, kterou hodlá postavit na mexicko-americké hranici, ale také proto, že Mexiko je pro USA důležitým obchodním partnerem, se kterým má druhý největší obchodní deficit. A právě “nevýhodný” mezinárodní obchod (a s ním svázané dohody) je Trumpovi trnem v oku.

Každopádně volatilita libry i mexického pesa je nadprůměrně vysoká, přičemž v posledních dnech dále roste. Atraktivitu obou měn k tržním spekulacím lze pak vysvětlit také tím, že na těchto trzích se nijak neangažují klíčové centrální banky, které svými nákupy aktiv stahují volatilitu z dluhopisových či akciových trhů, přičemž devizové trhy (na rozdíl od toho českého samozřejmě) zůstávají v režii tržních sil. Krátkodobě spekulující subjekty v čele s hedgovými fondy si tak politické problémy britské a mexické měny mohou v klidu užít, aniž by se musely obávat, co řekne někdo z Fedu, či Bank of Japan. Jistým rizikem pak samozřejmě je, že na oslabující libru se nevydrží dívat Bank of England a něco na její obranu utrousí. Ale od tohoto okamžiku jsme zřejmě ještě daleko…

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).