Hlavní navigace

Britové přestávají EU fandit a tak se strach z Brexitu na trhy vrací

1. 6. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Brexitmánie včera dostala nový impuls, když série předvolebních průzkumů nezávisle na sobě ukázala, že Britové většinově uvažují o opuštění EU.

Okamžitý propad libry a ztráty evropských akciových trhů byly přitom jasným varováním, že vstupujeme do citlivého období, kdy se volatilita může stupňovat a to až do referenda naplánovaného na 23. června.

skoleni_29_6

Trhy v čele s librou byly ukolébány jedním předvolebním průzkumem, který je před deseti dny uklidnil tím, že fanoušků EU je na britských ostrovech o pětinu více než příznivců nezávislosti na Bruselu. Dokonce i britští bookmakeři dostali dojem, že kampaň za setrvání Británie v Unii funguje a zvýšili sázky na 1:8, že jejich země z unie vystoupí. Potíž je ovšem v tom, že ve Velké Británii je publikována celá plejáda předvolebních průzkumů k referendu, které se v krátkých intervalech neustále opakují, takže je těžké zjistit, který je ten relevantní. Přitom informace tohoto typu mají dnes cenu zlata, což pochopily hedgeové fondy, které si prý podle Financial Times dokonce platí vlastní předvolební průzkumy ve snaze co nejvěrněji zjistit názory Britů, jak budou v referendu hlasovat.

Buď jak buď britské referendum poskytuje velký prostor pro spekulace na finančních trzích (libra, britské akcie a dluhopisy hají prim) přičemž fakt, že výsledek může dopadnout na obě strany, tyto příležitosti ještě násobí. Není přitom žádným tajemstvím, že se v referendu nebude hlasovat jen o Evropské unii, ale britská veřejnost hlasováním také nepřímo vyjádří důvěru premiéru Cameronovi spolu s názorem na to, jak se řeší otázka migrace. A speciálně na tomto poli se může stát během následujících tří týdnů opravdu cokoliv, což bude činit souboj o Evropskou unii v Británii napínavým až do posledních chvíle.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).