Hlavní navigace

Březnový PMI setrval na vysoké únorové úrovni, růst cenových tlaků ve výrobě pokračuje

3. 4. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Březnový index nákupních manažerů v průmyslu (PMI) v ČR dosáhl 57,5 bodů. Ve srovnání s únorem (57,6) tak vesměs stagnoval a nadále se tak nachází výrazně nad průměrem minulého roku (53 bodů).

Dle společnosti Markit v březnu dále výrazně zrychlil růst výroby, nových zakázek i zaměstnanosti. Silně zrychlily jak domácí, tak zahraniční zakázky, zejména z Německa. Šetření stejně jako v předchozích měsících naznačuje silnější růst cenových tlaků. Náklady na nákupy se zvýšily nejvyšším tempem od roku 2011, především z titulu růstu cen kovů a chemikálií. Ceny výrobců v březnu vzrostly druhým nejvyšším tempem od dubna 2017.

skoleni_13_10

Vývoj PMI v letošním roce zůstává nad očekávání příznivý a nadále výrazně převyšuje jak průměr posledního roku (53,4), tak průměr roku 2016 (53 bodů). Březnový PMI tak patří po únoru mezi nejvyšší od roku 2011 (graf 1). To je do velké míry spojeno se zlepšujícími se podmínkami v zahraničí, zejména v eurozóně Německu. Předběžný zpracovatelský PMI za březen v Německu dokonce přesáhl hranici 58 bodů a byl nejvyšší za posledních 6 let (graf 2). Z pohledu těchto indikátorů je tak vstup do prvního čtvrtletí 2017 nad očekávání optimistický a je tak otázka, zda obdobně silné údaje uvidíme nakonec i v tvrdých datech.

Vývoj PMI také v posledním období příliš nekoresponduje s indikátory důvěry zveřejňované ČSÚ. Důvěra v průmyslu dle ČSÚ totiž v březnu skokově klesla, což však bylo dáno do velké míry zhoršeným očekáváním, zatímco indikátory popisující současnou situaci byly na úrovni předešlých měsíců. Z toho titulu tak není potřeba březnový pokles důvěry v průmyslu přeceňovat, zejména v situaci, kdy indikátor PMI a obdobné ukazatele z Německa a Eurozóny se nadále vyvíjí příznivě a budou tak tuzemský průmysl v letošním roce podporovat. Šetření také naznačuje pokračují růst cenových tlaků, což se začne stále více promítat v přestřelování 2% inflačního cíle ČNB. Konec kurzového závazku ČNB tak nastane podle našeho názoru již v průběhu dubna.

Autor článku

Autor je ekonom ING Bank.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).