Hlavní navigace

Brexit by měl dál srážet evropské akciové indexy

27. 6. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Světové akciové trhy zažily černý pátek poté, co se Britové ve čtvrtečním referendu rozhodli opustit Evropskou unii.

Kofola odstoupila od akvizice společnosti WAD Group.

Západoevropské akcie by dnes měly rozšířit své obrovské páteční ztráty.

Z makroekonomických ukazatelů dnes budou zveřejněny například americké indikátory PMI za červen.

Analytici Société Générale v pátek doporučili prodat akcie britské mediální společnosti ITV.

Obchodování na zámořských trzích

Světové akciové trhy zažily černý pátek poté, co se Britové ve čtvrtečním referendu rozhodli opustit Evropskou unii. Některé západoevropské burzy v reakci propadly i o více než 8 % a hlubové ztráty pak zaznamenaly i americké akcie. Hlavní indexy nakonec odepsaly přibližně 3,5 %, když pod největším prodejním tlakem byly finanční tituly, v červených číslech ale skončily i ostatní hlavní sektory.

Noční obchodování ukázalo pokračující nervozitu na finančních trzích. Své ztráty rozšiřovala britská libra, která po pátečních 8 % odepsala další 2 %. Snížily se také ceny ropy a další pokles naznačují futures na akciové indexy v eurozóně i Británii. Dnešní obchodování na asijských akciových trzích ale již nijak katastrofické nebylo, když některé indexy sice stlačily dolů finanční tituly, japonské burzy se ale růstem přibližně o 2 % částečně zotavily z pátečního výprodeje.

Tip do článku - účto fakturace duben

Kofola

Výrobce nealkoholických nápojů Kofola v pátek oznámil odstoupení od akvizice společnosti WAD Group. Ta ze 40 % vlastní firmu Water Holding, které patří společnosti Slovenské pramene a žriedla, Stredoslovenské žriedla a Zlatá studňa. Kofola totiž shledala podmínky kladené antimonopolním úřadem jako složitě realizovatelné.

Kofola možnou akvizici firmy WAD Group uváděla ve svých prezentacích s tím, že podléhá regulatornímu schválení. Výroční zprávy firmy za loňský rok uvádí, že ze poradenství v souvislosti s touto akvizicí utratila přes 9 mil. Kč (asi 0,4 Kč na akcii). Reakce ceny akcií by ale podle našeho názoru neměla být silná.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).