Hlavní navigace

Boj operátorů o volné frekvence možná půjde k soudu

23. 5. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Operátoři nesouhlasí s podmínkami chystané soutěže o volné frekvence. Mohou tak aukci napadnout u soudu, což by vedlo k několikaměsíčnímu zdržení příchodu nového operátora.

Hlavní události

Pegas dnes ráno oznámil své výsledky za Q1 13; EBITDA rostla meziročně o 6 %

TČR zvažuje napadnutí podmínek nové aukce frekvencí u soudu

Evropské burzy by dnes měly otevřít do silných ztrát

V 10h bude zveřejněn evropský index PMI a ve 14:30 pak vyjdou data o vývoji počtu nezaměstnaných v USA.

Americká výsledková sezóna dnes pokračuje čísly mj. od Ralph Lauren a Gap. V Evropě vyšly například výsledky SABMiller, vlastníka Plzeňského Prazdroje.

Analytici Société Générale zvýšili cílovou cenu pro akcie Marks & Spencer na 581 GBp a ponechali nákupní doporučení

Obchodování na zámořských trzích

Americké indexy včera oslabily i přes slova šéfa Fedu o pokračování kvantitativního uvolňování, která pomohla evropským akciím k růstu. Během dne přitom S&P 500 nejprve atakoval nová maxima růstem o 1,1 %. Pokles se týkal všech odvětví, nejvíce pak energetiky, těžebního a telekomunikačního sektoru.

Asijské indexy dnes postihl výprodej srovnatelný se situací po zemětřesení před dvěma lety. Japonské indexy propadly o 7 % a hongkongský Hang Seng odepisuje 2,5 %. Důvodem jsou kromě obav z pokračování stimulů v USA především čínská data o průmyslové výrobě, která poklesla poprvé po sedmi měsících. Automobilka Mitsubishi Motors se propadla o 13 % po zprávě o chystané reorganizaci.

Pegas Nonwovens

Výsledky překonaly konsensus a zaostaly za naším optimistickým odhadem, a to mj. Kvůli nižší než očekávané výrobě (o 3 % proti našemu odhadu). Podorbnější komentář k výsledkům vydáme v průběhu dnešního dne.

Účto_tip_změny21

Telefonica ČR

TČR uvedla, že podmínky chystané soutěže o volné frekvence jsou pro ni nepřijatelné. Důvodem je zejména vyčlenění nejlukrativnějšího pásma 800 MHz pro případného čtvrtého operátora. Podobně jako TČR se vyjádřili i další operátoři a mohou tak aukci napadnout u soudu, což by vedlo k několikaměsíčnímu zdržení. V takovém případě by PPF, která měla zájem o čtvrtou licenci, mohla změnit své plány a investovat jinde, informují LN.

Zpráva by neměla mít dopad na akcie TČR. Případný soudní spor a odchod PPF ze soutěže by však nemusel znamenat zamezení vstupu čtvrtého operátora. Pokud by ČTÚ uhájil současné nastavení aukcí, které je pro případného nového operátora příznívé, mohou se objevit jiní zájemci.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).