Hlavní navigace

Blíží se konec amerického dolaru?

16. 5. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Americký dolar dominoval ve světě posledních šedesát let. V poslední době se ale často objevují hlasy o tom, že je na čase přehodnotit historickou pozici dolaru jako světové, preferované měny.

Když americký dolar během poslední recese oslabil, organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) volala po tom, aby se cena ropy neurčovala v amerických dolarech. Členové OPEC si stěžovali, že slabší kurz dolaru měl za výsledek jejich nižší tržby, poté co utržené dolary konvertovali do jiné měny. Některé země OPEC dokonce požadovali, aby jim bylo placeno v euru, které tou dobou bylo hodně silné.

Čína se také připojila k negativním hlasům a varovala, že „přehodnotí“ postavení dolaru v rámci svých měnových rezerv. Je třeba si uvědomit, že Čína je zdaleka největším držitelem rezerv v cizích měnách. Zveřejněné údaje ke konci roku hovoří o tom, že čínské rezervy dosahují hodnoty 2,85 bilionu USD. Okolo 65 % této sumy drží Čína v amerických cenných papírech a 26 % je denominováno v euru. Dalším významným držitelem rezerv v americkém dolaru je Japonsko, které uvádí sumu skoro 900 miliard.

Čína je nejrychleji rostoucí ekonomikou světa a jistě má možnosti vybudovat značné rezervní fondy. Americká závislost na schodkovém financování má ale za následek to, že je tolik dolarů k dispozici k nákupu.

Poslední odhady hovoří o tom, že americká federální vláda bude potřebovat minimálně 1,5 bilionu USD, aby zafinancovala provozní schodek. To bude mít za následek, že celkový dluh USA bude velmi blízko, ne-li přes, stávající strop ve výši 14,3 bilionu USD.

Debaty ohledně americké dluhové politiky jsou v plném proudu a začínají eskalovat. V neděli prezident Barack Obama ve vysílání CBS News varoval, že pokud kongres nezvýší strop zadlužování pro federální vládu, mohlo by to vést k ještě horší hospodářské recesi než v roce 2008–2009. I bez silných slov amerického prezidenta musíme uznat, že závislost dolaru na cizích věřitelích staví dolar do velkého nebezpečí.

Náhlý výprodej jednoho z větších věřitelů by mohl značně devalvovat hodnotu dolaru a uvést do pohybu řetězec událostí, které by mohly spustit novou recesi.

Pokud je dolar takovou riskantní investicí, proč centrální banky kupují a drží americké dolary? Odpověď je jednoduchá, dlouho známá a zatím stále platná – americký dolar byl tradičně jednou z nejvíce odolných hlavních měn a je dlouhodobě považován za „bezpečný přístav“ v dobách nejistot. Ačkoliv tato reputace dolaru dostává posledních několik měsíců trhliny, zůstává důležitou otázkou – pokud ne dolar, tak jaká je jiná možnost?

Euro? Se záchrannými balíčky pro tři státy eurozóny a s mračny stahujícími se nad dalšími, Euro je značně rizikové. Britská libra? Můžeme argumentovat tím, že libra byla globální měnou před americkým dolarem, ale časy, kdy toto platilo, jsou již dávno pryč. Ale jen si představte, jak nadšení jsou čínští představitelé měnovou politikou americké centrální banky (FED), která drží úrokové sazby velmi nízko, a to má za následek nízkou hodnotu dolaru.

Jednou z alternativ je sestavení koše, který by obsahoval několik měn a eventuelně některé komodity. Použití konceptu koše v tomto případě zmírňuje dopad, jaký může mít jedna konkrétní měna, nebo komodita na rezervy centrálních bank. Nemůžeme nechat bez povšimnutí, že takový koš už existuje ve formě zvláštních práv čerpání (SDR), který je dostupný skrz Mezinárodní měnový fond (MMF).

dan_z_prijmu

MMF nedávno navrhl, aby tato syntetická aktiva (SDR), nebyla používána pouze jako rezervní fondy, ale také jako prostředek k oceňování komodit, což by zmírnilo dopad slábnoucího dolaru.
Nápad, aby SDR nahradily americký dolar, zatím nedospěl dále než do fáze diskuzí, ale pokud by země jako například Čína opustili dolar ve prospěch SDR, dopad na americkou měnu by to mohlo mít významný. Pro nezasvěcené vysvětlím, že by to znamenalo propad dolaru a spotřebitelům by vzrostly ceny.

Pokud budeme uvažovat, že americká vláda najde kupce pro své dluhopisy, bude zapotřebí, aby se zvedly jejich výnosy, které by nalákaly investory. To by ale dále zvýšilo náklady půjček a mohlo tak donutit vládu, aby uskutečnila drastické škrty v rozpočtu a začala zmenšovat tu velkou „díru“ v jejich rozpočtu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).