Hlavní navigace

Názory k článku Bitcoin: vkladomat, platby a spekulace. Kam směřuje?

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 10. 2. 2014 1:58

  bez přezdívky

  "Podle Greenspana se jedná o bublinu, bitcoiny nemají vnitřní hodnotu"

  Výrok je už vcelku starý, ale otázka stále trvá: jakouže hodnotu mají normální peníze? Kryté zlatem už dávno nejsou, centrální banky si je tisknou dle libosti. V čem se bitcoin liší od klasické měny krom toho, že si s ním banky a poblitici nemohou dělat, co se jim zlíbí (že, ČNB?)? Jeho hodnota spočívá v tom, že lidi věří, že nějakou má. Úplně stejně jako u normálních peněz.

 • 10. 2. 2014 10:47

  Janouch (neregistrovaný) ---.vzlu.cz

  V čem se liší od klasických peněz (fiat money)?

  "Normální peníze" jsou (donucením) zákonným platidlem se všemi z toho plynoucími důsledky.

  V Bitcoinu nejsou vyjádřeny ceny ostatního zboží (viz např. Bitcoinstore.com - vždy je cena zboží uváděna v Bitcoinech jako pouhý přepočet dle aktuálního kurzu vůči dolaru, nikoliv jako cena, která je "neměnná" a která vstupuje třeba do účetnictví.).

  Bankovnictví částečných rezerv je s bitcoinem možné (to k tomu, že banky si s ním nemohou dělat co se jim zlíbí), jeho rozsah bez věřitele poslední instance (centrální banky) a důsledky budou pravděpodobně dost odlišné.

  Neříkám, že výše uvedené je pro Bitcoin výhodou či nevýhodou, prostě je to fakt.

  Uvedl bych tak jiný citát: "Bitcoin is not money but rather a new way of employing existent [fiat] money in transactions. The fact that the price of bitcoins has jumped massively lately implies that people assign a high value for the services it offers and nothing more." Frank Shostak

 • 10. 2. 2014 11:18

  Honza (neregistrovaný) 176.101.146.---

  V čem se bitcoin liší od klasické měny?

  V bitcoinu se dnes primárně spekuluje na růst bitcoinu (bublina), zatímco klasická měna se primárně používá k placení a ke krátkodobému uchování hodnoty. Pokud bude hodně uživatelů bitcoin používat za účelem lepšího (cena, rychlost, bezpečnous, anonymita, ...) placení a jen menšina na spekulace (těžba, směna za jiné peníze), tak ho bude čekat krásná budoucnost. Teda pokud ho někdo mocný nezakáže, nenahradí se něčím jiným nebo se v něm neobjeví chyby v návrhu.

 • 10. 2. 2014 11:53

  Jan Slanina

  Jaká je dlouhodobá bezpečnosti bitcoinových transakcí?
  Podle toho, co čtu, zabezpečení spoléhá na to, že mineři provádějí ověřovací kalkulace (zjednodušeně řečeno).
  Existuje ale strop na celkový počet bitcoinů. Ten sice má být vyčerpán až za více než 100 let, ale i tak vzniká otázka, co bude s bezpečností potom, když už nikdo nebude motivován ověřovací transakce dělat.
  Druhý problém je, že s tím, jak postupně klesá počet generovaných bitcoinů, zhoršuje se rentabilita miningu - procesor, který mining provádí, může sežrat elektřinu, která je dražší, než je hodnota bitcoinů, které vydoluje. Dnes už údajně není rentabilní mining pomocí CPU ani pomocí grafických karet, ale pouze pomocí speciálních strojů. Jak se bude rentabilita stále snižovat, nedojde k tomu, že počet minerů poklesne natolik, že už nebudou stačit na potřebné výpočty?
  Připadá mi tedy, že bitcoin tak, jak ho známe, nemůže vydržet déle, než se zásoba vyčerpá, ale možná také podstatně kratší dobu. Co se stane potom? Začnou se účtovat udržovací poplatky za správu bitcoinového portfolia? Vzniknou bitcoinové banky, které budou s bitcoiny obchodovat na bázi částečných rezerv, a budou bezpečnost dotovat? Nebo prostě někdo bezpečnost prolomí, bitcoiny rozkrade, a investoři spláčou nad výdělkem?

 • 10. 2. 2014 12:50

  bez přezdívky

  Tak z vašeho příspěvku je vcelku zřejmé, že zrovna toto (především principy a těžba bitcoinu) je problematika, která se vám vyhýbá. Jinak ač s vaším příspěvkem vesměs souhlasím, jaké záruky mi poskytuje oficiální měna oproti bitcoinu? Volatilitu kurzu teď ponechme stranou. Politici v čele se soukromou organizací známou jako ČNB všem minulý rok velmi štědře ukazovali, že peníze nemají reálnou hodnotu vůbec žádnou.

 • 10. 2. 2014 13:11

  Jan Slanina

  Připouštím, že o detaily jsem se nezajímal. Ale rád se nechám poučit. Ale asi mezery v mojí znalosti nejsou tak zásadní, když sám píšete, že s mým příspěvkem vesměs souhlasíte.

  Oficiální měna má podle mne tři zásadní záruky, které bitcoin postrádá:
  (1) má fyzickou podobu, což zaručuje možnost s ní provádět obchodní transakce i bez počítačového vybavení a bez elektřiny
  (2) je běžně používána v místě, kde bydlím, což v podstatě zaručuje, že si za ni mohu koupit běžné životní potřeby
  (3) lze s ní platit daně; protože daně jsou jedna z mála jistot v našem životě, znamená to, že pro běžné množství měny, které člověk skutečně potřebuje držet, určitě během následujících pár let najde využití; naopak v případě soukromé neplnohodnotné měny jako je bitcoin se může stát, že bitcoiny budou zcela nepoužitelné; mimochodem, možnost platit s neplnohodnotnou měnou daně bylo to, co v řadě případů odstartovalo její používání.

  Já obecně nedoporučuji držet neplnohodnotné peníze (natož virtuální neplnohodnotné peníze na bankovních účtech) v nějakém velkém objemu. Akorát mi připadá, že Bitcoin má většinu jejich nevýhod, plus nějaké další, a naopak jeho výhody (zejména možnost anonymního přenosu hodnoty) pro mne nejsou moc zajímavé, protože do sféry organizovaného zločinu jsem dosud nevstoupil.

 • 10. 2. 2014 13:46

  bez přezdívky

  Já měl samozřejmě na mysli, že souhlasím s částí, která se zrovna netýká oněch principů a těžby.:) To lze nastudovat, nemyslím si, že má smysl sem psát znovu stejný text, který si lze vyhledat na mnoha serverech.

  K vašim bodům:

  1) Jak moc jsou obchodovatelné reálné peníze bez elektřiny, když dle zákona musíte dostávat účtenky a všechny platby se musí evidovat a registrovat? Nehledě na to, že pokud by nastala situace, kdy by člověk byl dlouhodobě bez jakéhokoliv přístupu k elektřině, budou mu jakékoli peníze stejně k ničemu, protože je nebude kde a možná ani za co utratit.

  2) To je pouze otázka rozšiřitelnosti měny, Stejně byste mohl argumentovat i proti všem ostatním měnám, klidně i proti americkému dolaru - taky si za něj u nás nic nekoupíte. Můj dotaz byl směřován k tomu, jaké má výhody oficiální měna jakéhokoliv státu, ne jen české koruny.

  3) A možnost platit daně... Opět nerozumím, proč je to pro bitcoin nevýhoda. Stačí jedno politické rozhodnutí a můžete jím platit třeba i daně. Zrovna tak lze očekávat, že do konce tohoto desetiletí nebudete schopen platit daně českou korunou.

  Podle mě bitcoin nepřežije, ale ne proto, že by to byl špatný nápad nebo že by nebylo možné mu dát "kvality" běžné měny, ale protože k tomu prostě nedostane šanci od mocných, kterým se decentralizovaná měna, nad kterou nemají absolutní moc, vůbec nehodí do krámu. U bitcoinu existují dosud nevyjasněné situace a problémy, o kterých jen čas ukáže, jak velkými problémy jsou. Ale kdyby byla vůle, bylo by relativně snadné ty problémy vyřešit. Vůle však bohužel není a nebude, pokud celý bitcoin nebude pod správou konkrétních (a samozřejmě pokoutně vybraných) lidí.

 • 10. 2. 2014 14:58

  Jan Slanina

  Ad 1) empirická praxe ukazuje, že za bankovky a mince si mohu leccos koupit třeba v kiosku v horském údolí, kam není zavedena elektřina a nedosahuje mobilní signál. Účtenka je povinná pouze tehdy, když si jí vyžádám - tak nějak předpokládám, že při nákupu potravin v potemnělém obchodě bez elektřiny ji asi vyžadovat nebudu. Ale i kdyby ano, tužky a papír jsou stále běžným vybavením a mohou snadno sloužit i k evidenci. Samozřejmě, když se civilizace trvale zhroutí zhroutí, tak mi budou k ničemu jakékoli neplnohodnotné peníze (a možná najednou zjistíme, že ideální plnohodnotná měna není zlato, ale olovo v ráži 7,65mm).

  Ad 2) nepopírám, je to otázka rozšiřitelnosti měny. A ano, porovnávám bitcoin proti konkrétní oficiální měně. To je totiž jediné porovnání, které má praktický smysl. Pokud byste se mne totiž ptal, jestli v ČR volím bitcoin proti Paʻanga (oficiální měna státu Tonga), toto bude velmi silný argument ve prospěch bitcoinu. Protože Paʻanga ode mne v ČR těžko někdo jako protihodnotu akceptuje, zatímco s bitcoinem mám alespoň jakousi šanci.

  Ad 3) Hic Rhodos, his salta. Porovnávám teď a tady. Až politické rozhodnutí, že bitcoinem mohu platit daně, padne, bude situace zcela jiná. Stejně tak jako až padne politické rozhodnutí o přechodu z koruny na euro, situace se změní. Samozřejmě, existuje nějaká zbytková pravděpodobnost, že se měna změní tak rychle, že mi možnost platit daně ve staré měně nebude k ničemu (jako měnová reforma 1953). Ale nemám pocit, že by to byl až tak silný argument pro bitcoin.

  Co se týče Vaší predikce: podle mne "mocní tohoto světa" prostě nemají možnost nechat bitcoin existovat v dnešní podobě prostě proto, že je to příliš výhodné médium pro kriminální činnost. Čert vem obchodníky s drogami nebo se zbraněmi, skutečné nebezpečí je podle mne korupce.

 • 10. 2. 2014 13:01

  Santiago (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  To je znacne nepresne.

  Zaprve, vypocetni narocnost miningu nesouvisi s tim, ze provadeji overujici kalkulace, ale s tim, ze mineri defacto hraji 'pretahovanou' - kdo vysrada vic vypocetniho vykonu na (jinak zbytecne) hledani hashu, ten ma vetsi sanci zvalidovat blok a shrabnout odmenu. Bezpecnost je z toho odvozena jen neprimo - pokud by utocnik chtel ovladnout sit, tak by musel je v te 'pretahovane' porazit a tedy mit vice vykonu nez zbytek regulernich mineru.

  Zadruhe, rust obtiznosti minignu nesouvisi s klesanim generovani bitcoinu, ale ciste s tim, ze je vic akteru (s vetsim vykonem) hrajicich tu 'pretahovanou'. Snizovani odmeny za blok tu neni proto, ze by nevytezene bitcoiny 'dochazely', ale ciste proto, ze tak stanovuji pravidla te hry.

  S postupnym snizovanim odmeny z nekryte emise se planuje, ze bude narustat vyznam poplatku za transakce. To je z dnesniho pohledu pomerne vtipne, nebot vynos z poplatku je dost pod 1 % z celkove odmeny minerum. Dnes je prumerna odmena pro minery za zpracovani jedne transakce cca 60-70 $ a ta je z prevazne casti dotovana nekrytou emisi novych bitcoinu.

 • 10. 2. 2014 13:25

  Jan Slanina

  Prosím, opravte mne, ale např. Wikipedie uvádí, že objem bitcoinů pouštěných do oběhu je záměrně postupně snižován:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Bitcoin
  kapitola Money supply. To je pro mne totéž, jako kdyby "docházely".
  Samozřejmě máte pravdu, že efekt tohoto docházení je možná slabší, než nárůstu počtu minerů. Ale bude to tak pořád?

  Podstatné je, že bezpečnost celé aktivity je přímo závislá na tom, kolik lidí investuje strojový čas a elektřinu do hledání hashů. S tím, jak získatelná odměna bude klesat, bude klesat jejich motivace a budou ubývat. Pokud by se navíc využívání bitcoinu rozrostlo, bude více transakcí, tedy bude potřeba více hashů.

  Každopádně je nesporně relevantní slyšet, že se počítá s nárůstem poplatků.

 • 11. 2. 2014 14:24

  Santiago (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  > Samozřejmě máte pravdu, že efekt tohoto docházení je možná slabší, než nárůstu počtu minerů.

  Ne mozna, ale urcite. K snizeni emitovane odmeny doslo za poslednich par let tusim jednou (z 50 BTC na 25 BTC), narust obtiznosti v dusledku rustu poctu mineru probiha kazde dva tydny a za celkem posledni rok byl asi tisicnasobny (viz https://blockchain.info/charts/difficulty ). Samozrejme, ten narust se zastavi, az se dosahne rovnovahy mesi odmenou a naklady.

  > Pokud by se navíc využívání bitcoinu rozrostlo, bude více transakcí, tedy bude potřeba více hashů.

  Ne, pocet hashu s poctem transakci vubec nesouvisi.

 • 10. 2. 2014 12:19

  miro (neregistrovaný) ---.infos.cz

  Bitcoin je víra jako každá jiná.Nehmotná,ne­prokazatelná,lze ji použít jen mezi věřícími.S obrovským nárůstem jeho hodnoty může přijít i rychlý pád.Spekulace na jeho vývoj mohou přinést cokoliv,je to asi jako hrát ruletu.

 • 10. 2. 2014 17:11

  Jan Slanina

  Bitcoin mi trochu připomíná knížky pana Kiyosakiho. Pan Kiyosaki nesporně ví, jak spolehlivě vydělat. Psaním knížek na téma, jak vydělat.
  Stejně tak na bitcoinu se určitě dá spolehlivě vydělat. Psaním článků o bitcoinu, výrobou těch dedikovaných počítačů na jeho těžení, a tak dále.

 • 10. 2. 2014 19:06

  VirtuálníMěny.com (neregistrovaný) 193.179.133.---
  11. 2. 2014 12:15 redakčně smazáno, důvod: ***SPAM***