Hlavní navigace

Názory k článku Bitcoin je budoucnost, věří jeho propagátor

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 16. 5. 2016 10:30

  Jerry001 (neregistrovaný) 193.86.30.---

  si musite koupit nejaky "HW trezor" a ten furt mit u sebe. Zkusenost s vykradenymi webovymi penezenkami (at uz utokem nebo primo provozovatelem webove penezenky) uz nekolikrat ukazala, ze tudy cesta nevede.

 • 16. 5. 2016 13:21

  bez přezdívky

  Ani nemusíte. Pro částky odpovídající běžným platbám je dostačující softwarová peněženka v chytrém mobilním telefonu (pokud do něj neinstalujete kde co, ale jen aplikace z App/PlayStoru od seriózních firem, které aktualizujete, neměl by být OS zavirovaný).

  Naopak běžnému uživateli bych nedoporučil instalovat peněženku na Windows (stav instalací tototo OS bývá u lidí dost špatný z bezpečnostního hlediska, samý malware a starý neaktualizovaný SW).

  Webové peněženky bych nedoporučil vůbec nikomu. Kromě toho, že je to rizikové, jdou proti smyslu bitcoinu (tím jsou platby mezi lidmi bez prostředníka) .

 • 16. 5. 2016 22:52

  Realista (neregistrovaný) ---.cust.centrio.cz

  Na větší objemy TREZOR (český výrobek) https://bitcointrezor.com
  A na běžné transakce a útraty normálně třeba Mycelium aplikace v mobilu - naprosto pohodová a intuitivní peněženka.
  Mimochodem: tím jak Andrej natlačil v rámci EET všem hokynářům datové připojení a smartphone či tablet, vnutil jim zároveň vše potřebné na příjem plateb v BTC. Teď už jen aby jim to vnoučata vysvětlila....

 • 21. 5. 2016 3:04

  J, Novák

  A co tedy to udělat tak, že když jsou podle vás ta vnoučata tak chytrá, aby některá z nich začala podnikat a začala přijímat platby v BTC? Má to výhody v tom, že když tomu tak dobře rozumí, tak nemusí těm tupým dědkům a babkám nic vysvětlovat. Otázkou ovšem je, zda ta vnoučata dokáží prodat v hoklynáštví za bitcoiny třeba nějakou tu mrkev, Realisto! A ještě otázka, Realisto: V čem že vy to podnikáte?

 • 16. 5. 2016 11:35

  * (neregistrovaný) 193.35.105.---

  Zkrátka: neumí to nic navíc, co by neuměly "klasické" měny. Pro někoho (doufá že bude) dobrý kšeft, pro banky nevítaná konkurence. Termíny, cena, rizika jsou v něčem rozložena trochu jinak, ale nic zásadního, kromě většího rizika vyplývajícího z nevratnosti anonymních transakcí. Což není jen omylem zaslaná platba, ale i krádež a její následky.

  Ale jako zákazníkovi mi to nic nedává, co by mě přinutilo s tím ztrácet čas (a riziko).
  Že je to pro obchodníka levnější je sice hezké, ale jestliže mi z toho obchodník neposkytne výhodu, tak to zákazníka nezajímá. (A obchodník neposkytne, viz. stejné ceny za platbu kartou/převodem/ho­tovost u drtivé většiny obchodníků. Zde se nebudou chovat jinak.)

 • 16. 5. 2016 14:44

  Mistr Lister

  Dobrý den,

  Jako jeden z veteránu kryptoměn Vás musím utnout v šíření bullshitů.

  Bitcoin a další kryptoměny jsou velmi rozdílné oproti finančnímu systému.

  Bitcoin je
  - důvěryhodný
  - levný
  - bezpečný
  - odolný systém proti manipulacím

  Jehož měna je simulací vzácnosti zlata par excellence.

  Je to první moderní systém, který se hodí používat na internetu.
  V bankách sice máte depozita, ale banky jsou v tak špatném stavu a navíc jsou velmi křehké, že nemáte vůbec peníze skutečně v bezpečí. V česku jsou na tom banky relativně dobře oproti světu. Ale když se objeví velké potíže, nějakým negativním důsledkům se nikdo nevyhne.

  Bitcoin nevyžaduje třetí strany, zbavujete se nutnosti platit nějaké organizace, které to ani pořádně neudělají.

  Platební karty jsou hrozně pomalé, zablokování částky je takřka okamžité. Ale přesun peněž trvá dny.

  Bitcoin je první banka, která má vskutku nezávislou měnovou politiku.
  Bitcoin je banka, kterou můžete nosit v kapse, přesto mít bezpečí toho nejlepšího trezoru.

  Je škoda, že neinformovaní lidí střílejí do svých nohou.

 • 16. 5. 2016 15:03

  * (neregistrovaný) 193.35.105.---

  Spíše troll, nežli veterán kryptoměn. Obávám se totiž, že šíření "bullshitů" (neumí čééééésky?) nezabrání kupa prázdných frází, jako třeba
  "Bitcoin je
  - důvěryhodný
  - levný
  - bezpečný
  - odolný systém proti manipulacím"
  A další prázdná sláma. Nemá smysl ji znova mlátit.

 • 16. 5. 2016 16:44

  bez přezdívky

  A co se vám na tom nezdá.

  - důvěryhodný

  ...... proč by nebyl? Nemusíte veřit nikomu. Jen silnému šifrování a své vlastní schopnosti nevyzradit nikomu klíč.

  - levný

  ...... to není přímo vlastnost bitcoinu, ale důsledek trhu. Cena za transakci je totiž tržní.

  - bezpečný

  ..... souvísí s bodem 1.

  - odolný systém proti manipulacím

  ..... vzhledem k decentralizované poveze je manipulace sice možná, ale mnohem těžší než u měn s jedním emitentem, kdy stačí jeden guvernér a poslušná rada a natiskne se 500mld Kč.

 • 16. 5. 2016 17:25

  * (neregistrovaný) 193.35.105.---

  - důvěryhodný
  - levný
  - bezpečný
  - odolný systém proti manipulacím

  Škoda Favorit, Výmarský ohař, hrnec od Zepteru, kůň.... no prostě fšecko. Zato něco nedůvěryhodného, nespolehlivého, nebezpečného, neodolného, to bys s lucernou pohledal. Fakt nic nikde není.

 • 16. 5. 2016 18:35

  Jan Machynka (neregistrovaný) 192.168.1.---

  Prázdná sláma?

  Bitcoin je v provozu přes sedm let, bez jediného výpadku.

  Funguje i v sobotu a neděli od půlnoci do půlnoci.

  Kvalita bitcoinu se projevuje na velmi vysokém množství transakcí, které stabilně rostou.

  https://blockchain.info/charts/n-transactions

  Ať říkáte jakékoliv hovadiny, bitcoin docela válí... ;)

 • 21. 5. 2016 3:00

  J, Novák

  No, celkem slušné PR, ale máte smůlu, hodně let jsem "dělal" s podvodníky. A celkem je jasné, že téhle tzv. měně se rozhodně nená věřit, protože její zajištění je o ničem. Pokud do toho někdo chce jít, tak ať klidně jde, je to jeho věc. Ale ať si pak nechodí stěžovat na policii a ztráty přičte jen své hlouposti. A pokud jste veterán kryptoměn, jak o sobě tvrdíte, přičemž jen o kousek dál začnete tvrdít, že bitcoin je banka, tak vás mám za naprostého trubku. Máte vůbec představu, co je to "banka", pane Machynko? Zkuste se alespoň podívat do příslušných právních předpisů!

 • 16. 5. 2016 16:07

  Realista (neregistrovaný) ---.cust.centrio.cz

  Podle mne máme v podstatě 3 druhy měn:

  1) Státní nekryté papírové peníze s nuceným (ze zákona) oběhem a "monopolním" postavením. To v kombinaci s bankovním kartelem, který se skládá z:
  a) komerčních bank fungujících na frakčním principu (půjčují cca 10x tolik, než si do nich někdo jiný uložil), tedy vytvářejí nové peníze "ze vzduchu" pomocí úvěrů. Vámi vložené peníze nejsou tak úplně vaše (rozhodně to není tak, jako byste si ten paklík bankovek uložil nějak do sejfu a kdykoli si je zase mohl vzít)
  b) centrální banky, která uděluje pravomoc vytvářet peníze ze vzduchu omezenému počtu "kumpánů", sama případně peníze tiskne v rámci QE a tiskne je např. i v rámci různých intervencí (ČNB takto za loňský roky natiskla 500miliard, aby korunu oslabila)

  2) Zlato a stříbro - po tisíciletí osvědčené prostředky směny a uchovatelé hodnoty. Dnes nejčastěji v podobě investičních mincí. Výhodou je, že si jich centrální banka nemůže natisknout kolik chce. Jejich hodnotu nezničí hyperinflace, ani měnová reforma. Ale obtížně se jimi platí přes půlku světa. A obtížně se s nimi utíká přes kopečky, pokud se to doma politicky zvrtne (milion ve stříbře už je slušná váha).

  3) Kryptoměny v čele s bitcoinem. Jejich cílem v podstatě je vzít výhody předchozích dvou a eliminovat jejich nevýhody (výsledek této snahy ať si každý posoudí sám).
  Tzn. můžete je levně a rychle a anonymně poslat přes půl světa.
  Je jich omezený počet (max 21mil bitcoinů) a nikdo si nemůže natisknout další.
  Můžete mít 100 milionů v kapse, bez hesla vám je nikdo nesebere, nebudou nic vážit.
  Pokud se splní to, čím ten první systém hrozí, bude to pro bitcoin pravděpodobně silný pozitivní impuls:
  a) záporné sazby na bankovních účtech
  b) omezování a po čase i zrušení hotovosti
  Kdo se dnes dohodne s instalatérem či malířem na slevě 20% když platba proběhne hotově a bez paragonu, od této chvíle mu nezbude, než použít bitcoin.
  Kdo si váží svého soukromí, nechce, aby se kdekdo mohl dozvědět, jaké kupuje léky, atd... bude muset použít bitcoin.
  Zbraně, drogy, korupce, prostituce - po zrušení hotovosti také jen zlato, či bitcoin (kdo si naivně myslí, že tyto jevy po zrušení hotovosti zmizí, je neuvěřitelně naivní).
  Pokud k tomu dojde, hodnota bitcoinu prudce vzroste.
  A pokud jednou nekryté papírové státní "peníze" skončí hyperinflací či měnovou reformou (tak jako zatím VŽDY v historii), tak .....

 • 16. 5. 2016 16:34

  * (neregistrovaný) 193.35.105.---

  Já bych si netroufl tvrdit, co je cílem kryptoměn. Ale je pravda, že navenek prezentovaným cílem je skutečně vzít výhody bez nevýhod předchozích. Jak se to daří, je zase jiná věc.

  Prakticky nejde úplně o anonymitu, komunikace a zdroj je dohledatelný, a naopak bankovní transakce jdou do značné míry, také anonymizovat. I když je to náročnější, tudíž dražší. Ta levnější a spolehlivější nedokonalá anonymizace je asi jedinou výhodou.

  Jenže proč bych tu anonymizaci dělal? Že bych nakupoval plutonium pro výrobu jaderné bomby, a měl velmi naspěch s placením?

  Záporné sazby? Nikdo nikoho nenutí mít peníze v takové bance.

  Nedaněné platby? Hotovost to zvládne stejně a lépe.

  Zrušení hotovosti? No tak zaplatím v cenných mincích, nebo úplně obyčejně v papírové měně jiného státu. Což by se rychle rozšířilo, kdyby to nastalo. Ostatně jsou státy, kde je BC zakázaný, a také se nic neděje. V Kaufáči jím nezaplatíš, ale to není tragédie.

  Platba Viagry? No, když ti nevadí platit pošťákovi, poskytovat adresu a nacionále, aby ti ji mohli doručit, tak způsob platby je to nejmenší. Ostatně platit můžeš na dobírku.

  "Pokud k tomu dojde, hodnota bitcoinu prudce vzroste. A pokud jednou nekryté papírové státní "peníze" skončí hyperinflací či měnovou reformou (tak jako zatím VŽDY v historii), tak ....."
  Když jsi takový optimista, běž prodávat třeba Herbalife, Amway a podobné. Ne? A pročpak ne? Protože nikdo nechce být na spodku pyramidy. Nikdo nechce, všichni už vědí. A BC je jen jiná podoba letadla.
  Ale klidně si vsaď a doufej, že zbohatneš. Jen nesázej celoživotní úspory. Jen to, o co si můžeš dovolit přijít.
  To, že inflační nekrytá měna má spousta nevýhod je pravda, ale čerta ďáblem nevyženeš.

 • 16. 5. 2016 22:48

  Realista (neregistrovaný) ---.cust.centrio.cz

  Máme zde platformy jako Uber a AirBnb.
  Podobný styl podnikání se bude šířit do dalších (postupně do všech) odvětví.
  Řidiči Uberu (ne všichni, část) neplatí daně, protože Uber jim pošle peníze PayPalem, což se Andrej nedozví. Pokud ale státy budou tlačit na pilu, přechod na Bitcoin se nabízí. A třeba v kombinaci s TORem a také s tím, že na KAŽDOU přijímací i odesílací transakci si mohu pokaždé vygenerovat jinou adresu - anonymita a nepostihnutelnost pak bude celkem solidní.
  Již se vyvíjejí tržiště na způsob Ebay, která ovšem budou zcela decentralizovaná, jako Torrent. Nebude žádný centrální server, kam by mohla napochodovat URNA či daňová kobra. Koupit tam půjde cokoli - od pistole po vymalování koupelny. Anonymně, za bitcoiny, bez DPH, bez dalších daní a odvodů. O čtvrtinu až třetinu nižší cena myslím bude motivací pro stále větší počty nových klientů.
  Platformy jako Uber se tedy obejdou nejen bez státní nekryté měny, ony se i z velké části obejdou bez státní policie či soudů. Nejen že zákazníci hodnotí řidiče, ale i řidiči hodnotí zákazníky. Nebezpečného či smradlavého zákazníka příště nikdo nesveze. Reputační a ratingové systémy jsou schopné z velké části nahradit státní regulace a represivní orgány. Tak jako je blockchain schopen nahradit různé státní registry, např. katastr.

  Záporné úroky problémem jsou a v kombinaci s omezováním hotovosti dvojnásob. Buď budete mít peníze v bance (a strhávat se vám bude třeba 5%), nebo se je pokusíte vybrat. Ale to nepůjde, protože hotovost bude omezena (zůstanou třeba jen drobné, aby bylo jak koupit noviny a zaplatit na WC). Česká banka vám nevydá nejen hotové koruny, ale ani dolary či eura. Jednak proto, že snižování úroků se bude dít všude (USA, EU, CH, GB, JP, ...) a jednak proto, že prostě zákon zakáže výběry v hotovosti nejen v korunách, ale obecně. Co pak? Pošlete si peníze někam, kde to ještě nezakázali (Singapur? A nebude to také omezované?), pak si tam zaletíte s kufrem.... a co pak? Cestou zpět vám kufr na letišti zrentgenují! Samozřejmě mafián či zkorumpovaný politik si nějak poradí, ale běžný člověk bude v pasti.

  Ale samozřejmě souhlasím, že kryptoměny nejsou jedinou cestou a pro někoho asi ani ne tou hlavní. Zlaté a stříbrné investiční mince jsou cestou osvědčenou. Akorát že může být problém je v případě potřeby vyvézt do zahraničí (to u BTC ne). Plus je velmi pravděpodobné, že v jejich případě přijde nějaké omezení, nebo aspoň zamezení anonymního nákupu podstatně dříve, než u bitcoinu. Více třeba zde:
  https://monikamrazova.wordpress.com/2016/03/04/babis-rozsiruje-kontrolni-hlaseni-na-vsechny-obcany/

  Tzn. kdo uvažuje touto cestou, měl by si pospíšit.
  Ale co třeba za 5 let, pokud Au/Ag koupit nepůjde, nebo jedině při prokázání totožnosti (což pak úplně ztrácí smysl, protože pak si pro to k vám stát kdykoli může přijít - zlato se znárodňovalo i v relativně svobodných USA a Británii!).
  Navíc pokud budete zlatem platit, lehce vás při tom nachytají. Výhodou modelu Uber je, že tam nikdo nic nikomu neplatí! Svezu se autem, nemusím u sebe mít ani kartu, ani hotovost. Po vystoupení mi nějaká zahraniční firma z karty strhne nějaké peníze. 10% si nechá. A zbytek pošle řidiči na paypal. Žádný provokatér z berňáku tak nikoho nemůže nachytat, že někomu za něco platil. Celý tento model se přechodem na bitcoin jen zlepší a zbezpeční. Přechod na zlato v tomto případě možný není. Zlato bude spíš mít smysl v tom, že uchová váš majetek přes to období rozkladu, chaosu a hyperinflace.

  Co se týče inflační státní měny - nejen Řecko, ale i Itálie, Francie a nakonec i my směřujeme ke státnímu bankrotu. Tak, jak dnes náš stát hospodaří, to možná ještě půjde 10-15 let (pokud ovšem nepřijde zvenčí nějaká zásadnější krize). Hromadící se státní dluhy půjde umořovat jen inflační cestou. Stačí se podívat na USA - dolar za 100 let ztratil 98% své kupní síly, zbyla jen 2 procenta té původní. Spořit si dlouhodobě (na penzi) v korunách či státních dluhopisech, je stoprocentní ekonomická sebevražda. Člověk musí hledat cesty, jak z této pasti uniknout. V žádném případě nikomu neradím jít masivně do BTC. Ale své místo v portfoliu jistě má. Stejně jako to zlato a stříbro. Co ho tam však podle mne nemá - potištěný papír.

 • 17. 5. 2016 9:02

  Jarda (neregistrovaný) 192.168.1.---

  To je jen tvé přání, jak by budoucnost měla vypadat. A třeba to tak i bude, ale nesázel bych na to. Mně se myšlenka Bitcoinu docela líbí, ale své úspory bych tomu nesvěřil. Stačí se podívat na vývoj kurzu třeba k dolaru. Je to prostě strašně nestabilní. A tak nějak to připomíná letadlo.

 • 17. 5. 2016 13:11

  Realista (neregistrovaný) 192.168.1.---

  Mně tedy v poslední době kurz BTC k dolaru přijde docela stabilní.
  Daleko větším letadlem mi přijdou státní dluhopisy, kterými jsou mimo jiné vyfutrované všechny penzijní fondy (povíme si v sedmdesáti při krmení holubů, co bylo lepší investicí).
  A samozřejmě nikdo snad proboha netvrdí, že by člověk měl do bitcoinu nacpat všechny celoživotní úspory.

 • 16. 5. 2016 12:06

  Dz (neregistrovaný) 62.84.155.---

  Bitcoin vlastně umožnil svou nesledovatelností těžké zločiny - ramsonware.
  Podle mě by měly státy za prodej bitcoinů (nikoliv jejich náku) nasadit tvrdé nepodmíněné tresty.

 • 16. 5. 2016 12:39

  bez přezdívky

  ransomware existoval už před bitcoinem. akorát jste musel poslat peníze např. někam do nigérie, což bylo rovněž nevypátratelné.

 • 16. 5. 2016 15:25

  thr

  Pravdou ale je, že "komfort pro pachatele" je u BTC hodně jinde. Zemí neřešících nic při běžném převodu ubývá (mimochodem i v profláklé Nigérii se situace trochu "kultivuje"), člověk pak musí také řešit převod zpět tak, aby to "nezapípalo" v žádném systému detekce podezřelých transakcí atd. Jistěže to jde, ale náročnost není zanedbatelná.
  Dokud se bitcoin z nelegálních aktivit užíval pro věci ve stylu nákupu na silkway, tak dejme tomu, ale jeho "přínos" pro růst ransomware už docela na pováženou je a dotýká se to dost lidí...

 • 16. 5. 2016 16:11

  Realista (neregistrovaný) ---.cust.centrio.cz

  Ale za to bitcoin nemůže.
  Je to jako byste chtěl zakazovat dolar, protože za něj se prodá nejvíce drog, zbraní a dolary se nejvíce platí za nájemné vraždy, převraty, atd...

  Je to prostě jeho vlastnost. Je to zneužitelné (ransomware - ovšem zde je předně chyba mezi monitorem a židlí), ale zároveň to garantuje svobodu, omezuje růst velkého bratra.

 • 16. 5. 2016 12:47

  George (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Tvrdit, že koncept bitcoinu nikam nevede je jako tvrdit, že projekt WWW je k ničemu ( a to roky od jeho spuštění a jeho využívání lidmi na denní bázi)

 • 16. 5. 2016 13:03

  bez přezdívky

  > "následně si bitcoiny pošlete zpět do bankovního systému na váš účet"

  Blbost. Bitcoiny (zatím?) nepošlete do bankovního systému. Pošlete si je do svojí peněženky.

  > "Hostované – webové. Ty představují obdobu banky. V Praze zakoupíte bitcoiny, pošlete si je do banky v Panamě a tam jsou následně převedeny například do zlata. V případě potřeby si je převedete zpět do peněženky."

  Velmi zmatený popis. Proč do toho motáte to zlato? Webová peněženka je prostě peněženka běžící na cizím serveru, kterou přes web jen ovládáte. Musíte veřit provozovateli. Zpravidla není důvod ji používat, je to proti principu bitcoinu.

  > "Pokud jste se přepsali a poslali peníze do špatné bitcoinové peněženky, máte smůlu."

  Přepsat se nelze. Bitcoinová adresa má 32bitový kontrolní součet. Takže pravděpodobnost, že se spletete při opisování adresy a projde to, je 1 ku 4 miliardám. Lze ovšem omylem odněkud zkopírovat celou jinou platnou adresu, to ano.

  > "To není tak uživatelsky příjemné, jako klasické internetové prostředí banky"

  To je subjektivní dojem. Mně přijdou dnešní bitcoinové peněženky (např. Electrum), mnohem přehlednější, než internetové bankovnitví.

  > "Během následujících 15 minut s nimi může začít libovolně manipulovat a například je přeposlat zase dále."

  Přeposlat přijaté peníze můžete klidně pár sekund po tom, co vidíte, že k vám jde platba. Co trvá oněch řádově 15 minut (může to být i déle závisí na poplatku, který si nastavíte), je definitivní potvrzení platby, tj. zapsání do blockchainu. Záleží na příjemci, zda potvrzení vyžaduje.

 • 16. 5. 2016 19:51

  zeus (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Využitelnost bitcoinu je hlavně mnohem širší, než jen jako rámec pro internetovou měnu. Blockchain sice začíná být docela "buzzwordem", nic to ale nemění na tom, že v dohledné době půjde o ještě větší přelom a rozvoj (nejen technologický), než jaký zažil za posledních 20 let Internet.
  http://btctip.cz/bitcoin-ceka-zatim-nejlepsi-obdobi-v-jeho-historii/