Hlavní navigace

Bílý dům za rohem a tak se hrany v debatách obrušují

27. 9. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
První ostře sledovanou debatu prezidentských kandidátů v USA máme za sebou. Kdo byl podle trhů vítěz? Soudě podle reakce mexického pesa, které po debatě posílilo o 2 %, to vypadá na Hillary Clintonovou.

Nicméně raději si počkejme na dnešní otevření amerických trhů, které jsou přece jenom směrodatnější než ty asijské.

skoleni_29_6

Celková známka, kterou trhy mohly vystavit za včerejší debatu, byla ovšem spíše za “umělecký dojem”, neboť pokud někdo v noční prezidentské debatě hledal konkrétní doporučení pro hospodářskou politiku příští americké vlády, tak se jich nedočkal. Republikánský kandidát Donald Trump se sice několikrát opřel o údajně nevýhodné mezinárodní obchodní dohody, které vyjednaly předchozí americké vlády a nyní dojednává Obamova administrativa, ale to bylo asi tak vše, kde by mohl být vidět výraznější střet nad velkými ekonomickými otázkami.Donald Trump se sice ještě lehce otřel o zpolitizovaný Fed a stačil rychle vyřknout svůj báječný plán na tvorbu nových pracovních míst v podobě snížení korporátní daně pro SME z 35 % na 15 %, ale to bylo z hospodářské oblasti opravdu vše podstatné. Jinak se řešily emaily Clintonové, Trumpovy daně a to, kdo má větší vytrvalost a temperament vládnout ekonomicky a hlavně vojensky nejsilnější zemi světa.

Když jsme ale u toho temperamentu, tak jednu věc první prezidentská debata přece jenom ukázala – byl zde viditelný rozdíl proti televizním střetům prezidentských kandidátů ve stranických primárkách. Prezidentská debata mezi Clintonovou a Trumpem byla daleko kultivovanější než to, co se odehrávalo o stupeň níže mezi Trumpem a smečkou republikánských kandidátů, resp. mezi Clintonovou a B. Sandersem. Je vidět, že čím blíže Bílému domu, tím více se rétorika a vystupování kultivuje a obrušuje. A to je přesně to, co globální finanční trhy chtějí vidět.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).