Hlavní navigace

Bilance státního rozpočtu se zhoršuje

2. 11. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Státní rozpočet skončil v říjnu ve schodku 29 mld. korun. Oproti září (kdy byl deficit tři miliardy) se tak bilance poměrně prudce zhoršila.

Státní rozpočet skončil v říjnu ve schodku 29 mld. korun. Oproti září (kdy byl deficit tři miliardy) se tak bilance poměrně prudce zhoršila. Za tím podle ministerstva financí stojí do velké míry letošní dřívější dotace regionálnímu školství, která zvýšila výdaje o 13 miliard.

Ale i pokud dnešní čísla o tento faktor očistíme, tak je zhoršení znatelné. Příliv peněz z fondů EU, který výrazně navyšoval příjmy v první polovině roku, se v posledních měsících prakticky zastavil. Naopak výdaje státu pokračují v růstu. Uměle vylepšená bilance rozpočtu se tak postupně narovnává a vládní finance tak padají do deficitu.

Dnešní čísla podporují naši předpověď, že schodek v letošním roce dosáhne 70 mld. korun právě díky zrychlenému čerpání výdajů v posledních měsících roku. Vládě nepomůže ani minulý týden oznámený verdikt o nutnosti vrátit část darovací daně za emisní povolenky v řádu jednotek miliard, stejně jako plánované zvýšení mezd státních zaměstnanců.

skoleni_29_6

Vládní dluh ale podle našich odhadů letos neporoste. Ministerstvo financí totiž pokryje deficit zapojením volných prostředků státní pokladny do financování.

V příštím roce očekáváme stejný deficit jako letos, tedy 70 mld. korun.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).