Hlavní navigace

Bezradnost evropských politiků nahání trhům strach

4. 10. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Bezradnost evropských politiků nahání trhům hrůzu. Včera akcie, nehledě na lepší výsledky nálad v americkém a čínském průmyslu, zažily další velký výprodej a dolar posiluje raketovým tempem.

Poté, co řecký ministr financí trhům oznámil, že nesplní rozpočtové cíle pro tento rok (v nejlepším případě deficit 8,5 % namísto 7,6 % HDP), opět vzrostly sázky na bankrot nejslabšího článku eurozóny.

Ministři financí eurozóny (eurogroup) na svém včerejším setkání po více než šestihodinovém jednání působili velice rozpačitě. Zrušili schůzku naplánovanou na 13.10., kde měli původně posvětit uvolnění dalších 8 mld. eur pro Řecko, a dávají MMF a eurozóně více času na vyhodnocení dosavadních řeckých kroků. Řecko přitom podle nejnovějších zpráv potřebuje další peníze nejpozději do poloviny listopadu. Strach z toho, že soukromí investoři budou nakonec muset odepsat z řeckého dluhu větší část koláče, poslal do kolen evropské banky, především ty nejvíce exponované vůči Řecku.

Francouzsko-belgická Dexia ztrácela během včerejšího dne až 15 %. I když jsou riziková aktiva značně přeprodaná, v nejbližší době je těžké před sebou vidět jasnější důvod pro obrat v medvědí náladě. Klíčový pro odražení ode dna je rozhodnější postup při přípravě řízené restrukturalizace řeckého dluhu. K tomu se ale evropští politici neodhodlají dříve, než bude ratifikována reforma EFSF (Slováci hlasují 25.10.), která umožňuje použít záchranný fond k flexibilní do-kapitalizaci bank. Do té doby by dozajista pomohla dohoda nad dalším navýšením peněz v EFSF, nejlépe skrze přímé půjčky od ECB (EFSF by mohl získat částečný statut banky čerpající likviditu od ECB). To by záchrannému fondu dalo výrazně větší sílu při hašení finanční nákazy na větších periferiích eurozóny (v Itálii a Španělsku). Po včerejším jednání eurogroup je ale poměrně jasné, že k podobnému kroku má eurozóna hodně daleko (pravděpodobně také kvůli neochotě ECB).

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).