Hlavní navigace

Běžný účet v přebytku i přes výrazný odliv dividend

14. 11. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Přebytek na běžném účtu platební bilance ekonomika vykazuje i přes silný odliv dividend. Vnější pozice ekonomiky je silná a ČNB tak nadále bude muset intervenovat.

Běžný účet platební bilance za září vykázal mírný přebytek. Reálná ekonomika tak potvrzuje, že vedle spekulativních tlaků také vytváří tlak na posilování koruny. Přebytek na běžném účtu česká ekonomika vykazuje i přes silný odliv dividend. Vnější pozice domácí ekonomiky je silná a ČNB tak nadále bude muset intervenovat, aby udržela kurz koruny nad 27 korunami za euro.

Zahraniční obchod trhá rekordy jak v reálném, tak v nominálním vyjádření (podle všech metodik). Podílí se na tom silná zahraniční poptávka (zvláště po autech) tak slabší domácí investiční aktivita, která sráží růst dovozů. Vnější pozice české ekonomiky tak zůstává velmi silná. Očekáváme, že přebytek běžného účtu letos dosáhne 2,3 % HDP. Kladné saldo běžného účtu tak tlačí na posilování koruny. Zhodnocování domácí měny však naráží na intervenční aktivitu centrální banky. Vedle přicházejícího spekulativního kapitálu, ČNB skupuje i toky tvořené reálnou ekonomikou.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).