Hlavní navigace

Běžný účet platební bilance překonal nejpesimističtější odhady trhu

12. 2. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Běžný účet platební bilance v prosinci vykázal ještě hlubší deficit, než na který ukazoval i náš nejpesimističtější odhad na trhu. Co překvapilo nejvíce?

Běžný účet platební bilance v prosinci vykázal ještě hlubší deficit, než na který ukazoval i náš nejpesimističtější odhad na trhu. Schodek dosáhl výše 24,30 mld. CZK. Pro nás se největší překvapení koncentrovalo do bilance výnosů. Za celý loňský rok pak běžný účet skončil v deficitu 90,34 mld. CZK, což znamená zlepšení oproti roku 2011 o necelých 20 mld. CZK. V relaci k HDP se schodek běžného účtu snížil z 2,8 % na 2,3 %.

Příznivé trendy na běžném účtu platební bilance by měly přetrvávat i v letošním roce. Především díky zahraničního obchodu, kde očekáváme další zvýšení přebytku na více než 380 mld. CZK (dle přeshraniční metodiky), existuje pro letošní rok celkem slušná šance, že bude poprvé od roku 1993 vykázán přebytek běžného účtu (podle našeho odhadu ve výši 0,1 % HDP). A co víc, aktivem ve výši cca 0,8 % HDP by měl skončit i kapitálový účet díky obnovení přílivu prostředků z fondů EU. Výrazný přebytek ve výši 3,8 % HDP předpokládáme u finančního účtu. U přímých zahraničních investic počítáme s přílivem téměř 100 mld. CZK, i když ze zhruba 85 % se bude jednat o reinvestované zisky. U portfoliových investic se patrně dočkáme opět emise státních dluhopisů na zahraničních trzích v objemu 2 mld. EUR.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).