Hlavní navigace

Běžný účet platební bilance opět překvapil solidním přebytkem

13. 4. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dnes byly zveřejněny údaje za únorový vývoj platební bilance. Celková bilance běžného účtu opět příznivě překvapila a skončila v přebytku 33 mld. Kč (viz graf).

Pokračující příznivý vývoj byl obdobně jako v lednu tažen vysokým přebytkem bilance se zbožím a službami (28 mld. Kč) a kladnou bilancí prvotních důchodů (10 mld. Kč). tj. přílivem peněz z EU.

V únoru došlo k relativně vyššímu odlivu portfoliových investic ve výši 29 mld. Kč, což bylo taženo jak zvýšením investic rezidentů do nerezidentských cenných papírů, ale zejména snížením investic nerezidentů do rezidentských dluhových cenných papírů, které dosáhly vysokých hodnot v minulém měsíci (graf 2).

FIN21

Bilance BÚ dosáhla v roce 2014 přebytku přes 26 mld. Kč (+0,6 % HDP), což je ve srovnání s –57 mld. v roce 2013 podstatné zlepšení(-0,5 % HDP) a běžný účet tak skončil poprvé od roku 1993 v kladných hodnotách. Tento trend by měl pokračoval i letos díky kombinaci pokračující zahraniční poptávky a oslabeného kurzu koruny, který bude nadále podporovat reálný export.

V letošním roce proto očekáváme další zvýšení přebytku běžného účtu zhruba na 50 mld. Kč, cca 1 % HDP. Ačkoli by měl příznivý trend zahraničního obchodu setrvat, na běžný účet začne v následujících měsících působit dividendová sezona, která bude přes bilanci prvotních důchodů snižovat i celkovou bilanci běžného účtu. Tato skutečnost by se měla projevit již v březnovém vývoji platební bilance.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik ING Bank.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).