Hlavní navigace

Běžný účet platební bilance ČR opět v plusu

Petr Dufek

I květen zakončila vnější bilance ČR kladným saldem. Přebytek na běžném účtu není pro květen vůbec obvyklým výsledkem, a o to příznivější je tedy číslo.

Doba čtení: 1 minuta

I květen zakončila vnější bilance ČR kladným saldem. Přebytek na běžném účtu platební bilance, kterým protéká export a import zboží a služeb, dividendy, úroky a nakonec i část peněz z EU, není pro květen vůbec obvyklým výsledkem, a o to příznivější je tedy číslo. 

Na jedné straně přebytek zahraničního obchodu se zbožím a službami, kterému se daří růst dokonce i v době, kdy evropská poptávka není v kondici, na straně druhé odliv dividend a reinvestice podniků pod zahraniční kontrolou, hýbou jednotlivými výsledky platební bilance ČR.

Tentokrát přebytek obchodu zcela vyvážil odcházející dividendy, jichž bylo tentokrát méně než obvykle. Aktuální útlum dividend je spíše zdánlivý, protože jejich největší sílu jsme zažili už v březnu a celkově za prvních pět měsíců je jich výrazně více než loni. 

Celkově je vývoj běžného účtu velmi pozitivní, i když musíme mít na paměti, že za ním stojí i slabý dovoz zboží do ČR ovlivněný probíhající recesí. V každém případě je za prvních pět měsíců běžný účet stále ještě v přebytku a v roční sumě jeho schodek i nadále klesá. 

dan_z_prijmu

ČR tak i nadále není nijak ohrožována vnější nerovnováhou. Právě naopak. Pozitivní vývoj na běžném účtu je jedním z významných důvodů, proč by koruna z pohledu fundamentu nemusela dále slábnout. Korunu tak „řídí“ spíše strach z intervencí ze strany ČNB, i když zatím jen verbálních. 

A zapomenout nemůžeme ani na přímé zahraniční investice, kterých za prvních pět měsíců do ČR přiteklo necelých 73 mld. korun. Z necelých 40 % jde o reinvestovaný zisk firem, které na českém trhu již působí, většina jde tedy na vrub nových projektů. 

Našli jste v článku chybu?