Hlavní navigace

Názor k článku Berou nám cizinci práci? Češi jsou smířlivější než dřív, i tak jsme spíše proti nim od Patrik Chrz - Nemyslím si, že by cizinci vysloveně "brali lidem...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 14. 6. 2018 6:37

  Patrik Chrz

  Nemyslím si, že by cizinci vysloveně "brali lidem práci", ale určitě mají vliv na cenu práce - tedy, že ji snižují. Dokud zaměstnavatel ví, že za danou mzdu nebude mít problém sehnat lidi, nebude mít důvod ji zvyšovat - to byl donedávna případ prodavačů v obchodech.

  Podle mého názoru existují dvě celkem jednoduchá řešení:
  1. minimální mzda, kterou musí zaměstnavatel cizinci nabídnout a která by měla být výrazně vyšší, než minimální mzda pro Čechy. Přijde mi to lepší řešení, než zvyšovat minimální mzdu obecně, čímž se snižuje přístup k pracovnímu místu pro ty, jejichž práce nemá takovou hodnotu, ale kteří by si stále rádi (při)vydělali

  2. speciální daň, kterou by musel zaměstnavatel odvádět z každého zaměstnaného cizince. Tím by se pro něj zaměstnání cizince stalo dražší a zvýšilo by to cenu práce, kterou je ochoten nabídnout českým zaměstnancům.

  V obou případech by to dolehlo zejména na různé pomocné profese, naopak kvalifikovaných (a tedy pro ekonomiku potřebných) profesí/zaměstnanců by se to dotklo minimálně (minimální mzda vůbec, speciální daň by v poměru ke mzdě byla nižší).

  Obě řešení mi přijdou lepší, než různé kvóty, povolení, atd, které pouze vytvářejí korupční prostředí a administrativní bariéry. Zejména bod 2 by byl naprosto nejjednodušší na realizaci, daň by mohla být stanovena třeba quasi fixně, např. jako určitá část (čtvrtina, polovina) průměrné mzdy.

  Samozřejmě, že vzhledem k smlouvám v rámci EU by to bylo možné uplatnit pouze na občany mimo EU.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).