Hlavní navigace

Bernanke hodlá držet nohu na plynu dokud trh práce neakceleruje

14. 9. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Tak už to vypadá, že expanzivní měnová politika v podobě nákupu dluhopisů do bilance centrální banky (QE), jež jsou fakticky financovány tištěním peněz, s námi zůstane hodně dlouho – možná navždy.

Holubicemi ovládaný Fed totiž oznámil, že začne nakupovat dluhopisy financující hypotéky (tzv. MBS) za 40 miliard dolarů měsíčně a bude tak činit do té doby, dokud se nezlepší situace na trhu práce. Ba co více, Fed je dokonce připraven nakupovat více, pokud trh práce nevykáže trvalé zlepšení a zároveň inflace bude v souladu s jeho cílem (2 %).

skoleni_8_6

To ovšem při současné strnulosti americkém trhu práce může opravdu znamenat, že takto extrémně uvolněná politika s námi může být poměrně dlouho. Šéf Fedu Bernanke dal totiž při své tiskovce jasně na srozuměnou, že centrální bance nejde o jednoměsíční pokles nezaměstnanosti, ale o její srpnový propad (který byl dán poklesem participace). Neboli Fed chce vidět trend značící trvalý růst zaměstnanosti. Jinak řečeno politika QE3 poběží minimálně do začátku příštího roku, spíše však počítejme s tím, že může běžet mnohem déle.

Když musel šéf Fedu na tiskové konferenci několikrát novinářům vysvětlovat, jak vlastně QE zajistí, aby vzrostla zaměstnanost, když tato politika povede jen k marginálnímu poklesu úroků (a ještě spíš na kratším konci výnosové křivky), explicitně uvedl, že by rád viděl vyšší ceny akcií a nemovitostí. To se Bernankemu velmi pravděpodobně splní, což konec konců potvrzuje včerejší reakce amerických akciových indexů, které vyšplhaly na nová několikaletá maxima. Bohužel, neporostou jen ceny akcií či nemovitostí, ale také ceny komodit (a to nejenom zlata), resp. také dlouhodobé úrokové sazby. Nakolik jsou tyto vedlejší efekty politiky kvantitativního uvolňování slučitelné s dlouhodobým a udržitelným růstem zaměstnanosti ukáží následující měsíce a čtvrtletí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).