Hlavní navigace

Beneš: Intezivně jednáme o zárukách na dostavbu Temelína

19. 3. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Šéf ČEZ D. Beneš v rozhovoru pro LN prohlásil, že bude s vládou intenzivně jednat o zárukách, které by podle Beneše měl stát poskytnout v souvislosti s dostavbou JE Temelín.

Tyto záruky by ideálně dle ČEZ měly být ve formě garantovaných cen elektřiny vyráběné v nových blocích JET, což ovšem zatím naráží spíše na odmítavý postoj klíčových politiků. O něco vyšší pravděpodobnost realizace než „jednoduchá cenová garance“ (tj. ČEZ dostane vždy garantovanou nebo vyšší cenu) je podle nás u modelu, který by cenu zafixoval a ČEZ by sice v budoucnosti požíval garance nejnižší možné prodejní ceny, ale zároveň by musel „nadzisk“ z případných vyšších cen odevzdávat zpět státu. 

Jsme přesvědčeni o tom, že stát nakonec určitou formu garance ČEZu poskytne, což je klíčové i pro akcie ČEZ v dlouhodobém horizontu. Jednání však budou podle nás ještě relativně dlouhá a prozatím považujeme současné „oťukávání“ obou stran jako neutrální pro akcie ČEZ. (Marek Hatlapatka). 

PEGAS

V pátek na setkání s analytiky společnosti  Pegas Nonwovens zaznělo několik informací k rozvoji společnosti, zejména s ohledem na egyptský projekt, nebyla však změněna žádná dřívější vyjádření společnosti ohledně nákladnosti či časového rozvrhu tohoto projektu. Víceméně byl potvrzen záměr výstavby následné druhé linky v Egyptě i  další ve střední Evropě (což je již delší dobu součástí našich odhadů). 

Společnost se také vyjádřila ke své dividendě, kdy potvrdila svoji dividendovou politiku postupného navyšování, s tím, že v případě vyšších investic může být tato praxe změněna. Společnost však vyloučila, že by dividendu přestala vyplácet. Jako nejpravděpodobnější variantu tak očekáváme vyplacení dividendy v loňské výši 1,0 eur na akcii (Ondřej Moravanský).

Trhy v USA nepřinesly překvapení 

I během pátečního obchodování zůstaly americké trhy v kontextu předchozích dní, tj. nevelké rozpačité pohyby, převážně však s tendencí k dalšímu růstu, a to i přes mírně horší výsledky amerických  makrodat

Celkově se americké indexy příliš nevzdálily od závěrů předchozího dne, S&P 500 narostl o 0,11%, Dow Jones –0,15%, Nasdaq –0,04%.  Podobně nepříliš výrazné bylo také obchodování v noci na dnešek v Asii, zejména v návaznosti na vývoj v USA si japonský index Nikkei připsal růst 0,12%, korejský Kospi pak 0,62%.  

Ani evropské indexy nehýří větší aktivitou, krátce po zahájení obchodování se německý index DAX pohybuje v mírném poklesu, –0,2%, jistým impulsem pro trhy je dění v oblasti M&A, kde se americká dopravní společnost UPS dohodla na převzetí společnosti TNT Express v celkové hodnotě cca 5,2 mil. eur. 

DNES OČEKÁVÁME: 

Dnes nečekáme významnější makrodata, v Evropě v 11:00 budou  sledovány výdaje na výstavbu, francouzská aukce poukázek se splatností do 1 roku v 15:00 by neměla způsobit větší tržní reakci. Dnes proběhne vypořádání CDS na řecké dluhopisy (jako dozvuk nedobrovolné participace části věřitelů), kdy výsledky by měly být zveřejněny v 15:30

Autor článku

Autor je analytikem společnosti Cyrrus.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).