Hlavní navigace

Ben Bernanke včera zklamal trhy

8. 6. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Šéf americké centrální banky Ben Bernanke včera zklamal trhy. Po předvčerejších projevech některých členů FEDu trhy nabyly dojmu, že k nějaké formě kvantitativního uvolňování je blízko.

Bernanke ovšem před americkým kongresem zchladil očekávání. FED potřebuje další hodnocení ekonomiky před tím, než se rozhodne dále podpořit ekonomiku. Na dalším zasedání FOMC 19.-20.6. by se trhy mohly dočkat dalších informací. Akciové trhy zareagovaly negativně a přišly o všechny denní zisky. S&P –0,01%, Nasdaq –0,48%, Dow Jones +0,37%.

Obchodování v Asii reagovalo na stejné informace jako americké trhy. Čínská centrální banka snížila hlavní úrokovou sazbu o 25 bps na 3,25% a potvrdila tak spekulace o blížícím se monetárním stimulu. Spolu s depozitní sazbou snížila i zápůjční sazbu na 6,31 %. Snížení sazeb přichází poprvé od roku 2008.

 V případě Číny se spíše očekávalo snížení sazeb z povinných minimálních rezerv. Tento pozitivní faktor pro obchodování byl ale převážen negativně vyznívajícím proslovem Bernankeho, asijské trhy proto zakončily obchodní seanci v záporných hodnotách. Negativní obchodování za mořem se přeneslo i na dnešní obchodování v Evropě, když německý index DAX otevírá seanci necelé 1% v záporných hodnotách.

Ratingová agentura Fitch snížila včera rating Španělska rovnou o 3 stupně z A na BBB, což je jen 2 stupně od pásma „junk“. Agentura revidovala svůj odhad na potřebný kapitál pro španělské banky ze 30 mld EUR na v extrémním případě 100 mld EUR. Výhled ponechal Fitch negativní.

Španělský premiér Rajoy stále vyjednává o pomoci španělskému bankovnímu sektoru od evropských záchranných fondů. V současnosti probíhá ve Španělsku analýza sektoru od mezinárodní poradenské společnosti a od mezinárodního měnového fondu. Cílem je určení výše kapitálu, která je potřeba do bank dodat. Výsledky by měly být známé 11.6. (MMF) a v druhé polovině června (poradenská firma). Španělsko se bude snažit získat pomoc přímo pro banky, zatím ale naráží na tvrdý odpor zejména Německa, které chce ze záchranných fondů uvolnit peníze pro Španělsko.

Největší světová farmaceutická firma Pfizer plánuje dokončit IPO své divize zabývající se léky pro zvířata do července 2013. Očekávaný výnos je 15–20 mld USD a tato nově vytvořená firma ponese název Zoetis.

DNES OČEKÁVÁME:

Dnes přijdou ze světa pouze méně důležitá makrodata. V 10:00 zveřejní Itálie průmyslovou produkci za duben. V 11:00 poté německá Bundesbanka vydá aktualizovaný výhled ekonomiky. Finální portugalské HDP bude zveřejněno ve 12:00. Z významnějších amerických makrodat čekáme pouze stav velkoobchodních zásob v 16:00.

Autor článku

Autor je analytikem společnosti Cyrrus.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).