Hlavní navigace

Ben Bernanke připustil ústup od kvantitativního uvolňování

20. 6. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V souladu s tržním očekáváním ponechala americká centrální banka svou klíčovou úrokovou sazbu nezměněnou. Ben Bernanke pak naznačit podmínky, za kterých Fed začne ustupovat od současné strategie kvantitativního uvolňování.

Zprávy a události

Čínský předběžný HSBC PMI index průmyslové aktivity výrazně zklamal, když v červnu spadl na devítiměsíční dno 48,3 bodu. Pod hladinou 50,0 bodu se tak nachází již druhý měsíc v řadě

Viceguvernér ČNB V. Tomšík uvedl v rozhovoru pro HN, že je připraven použít intervence na oslabení kurzu koruny, pokud to bude třeba.

Polská průmyslová výroba zaznamenala v květnu pokles o 0,2 % m/m, když trh se obával hlubšího propadu o 0,7 % m/m. V meziročním vyjádření ovšem dubnový vzestup o 2,7 % y/y vystřídal v květnu pokles o 1,8 % y/y. • Ceny průmyslových výrobců v Polsku se během května zvýšily v souladu s očekáváním o minimálních 0,1 % m/m. Meziročně jsou o 2,5 % níže, v dubnu to bylo –2,1 % y/y.

Euro před FOMC drželo své silné pozice, následně spadlo

Společná evropská měna si po převážnou většinu včerejšího dne držela své silné pozice. Kurzový vývoj byl před večerním zveřejněním výsledku jednání FOMC velmi klidný. Kurz osciloval kolem 1,3400 USD/EUR, tedy v blízkosti svého čtyřměsíčního maxima. V reakci na výsledek jednání FOMC dolar posílil, dnes ráno již kurz atakoval hladinu 1,3250 USD/EUR.

FOMC dle očekávání ponechal svou klíčovou úrokovou sazbu nezměněnou. Ben Bernanke ovšem upřesnil, jak by mohlo pobíhat ustupování ze současné strategie časově neomezeného třetího kola kvantitativního uvolňování. Pokud se bude ekonomika vyvíjet podle prognózy Fedu, mohlo by se začít se snižováním měsíčního objemu nakoupených dluhových instrumentů někdy „později v letošním roce“. Akcentována byla opět situace na trhu práce, kde by centrální bankéři rádi viděli pokračování příznivých trendů. Oproti současné míře nezaměstnanosti 7,6 % počítá prognóza Fedu s průměrnou mírnou 7,4 % pro letošní závěrečné čtvrtletí. Z toho se dá usuzovat, že ústupová strategie přijde, pokud míra nezaměstnanosti klesne pod 7,5 %. Ukončena by mohla být podle slov Bernankeho v polovině příštího roku, kdy se očekává míra nezaměstnanosti na 7 %. Ekonomové SG zůstávají i nadále optimisty. Podle jejich prognózy bude vývoj na americkém trhu práce příznivější, což umožní Fedu začít ustupovat již v září a proces dokončit již v prvním čtvrtletí příštího roku.

Dnešní den bude bohatý na čerstvé fundamenty. Zveřejněny budou evropské předběžné PMI indexy aktivity z průmyslu a ze služeb za květen. Data by měla poukázat na to, že aktivita v těchto sektorech se snižuje pomaleji a tudíž recese se již neprohlubuje. Naopak obdobný indikátor z USA potvrdí, že americké hospodářství roste. To by měla zdokumentovat i další americká data, u kterých očekáváme příznivé výstupy: týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti, červnový Fed index z Philadelphie i prodeje stávajících domů.

Čekání na výsledek FOMC zklidnilo středoevropské devizové trhy

Na devizových trzích středoevropského regionu včera panoval víceméně klid. Ten souvisel s čekáním na večerní zveřejnění výsledku dvoudenního jednání nejvyššího orgánu americké centrální banky. Před tím se investoři do žádných větších akcí pouštět nechtěli.

Koruna včera pouze mírně oslabila, a to zhruba o čtvrtinu procenta. Z ranní otevírací hodnoty 25,64 se kurz vydal k hladině 25,70 CZK/EUR. Proti domácí měně se v rozhovoru pro Hospodářské noviny vyslovil viceguvernér centrální banky V. Tomšík, když uvedl, že je připraven použít intervence na oslabení kurzu koruny, pokud to bude třeba.

Účto_tip_změny21

Maďarský forint včera v podstatě stagnoval na úrovni 294 HUF/EUR, polský zlotý si mírně polepšil (o cca čtvrtinu procenta). Polskou měnu podpořila mírně lepší než očekávaná data květnového vývoje průmyslové výroby. Dnes ráno se však obě měny nacházejí na výrazně slabších úrovních v souvislosti s posílením dolaru na trhu s eurem.

Z fundamentálního pohledu bude i dnešní obchodování na tuzemském devizovém trhu nezajímavý, neočekává se žádný nový ekonomický indikátor z domova ani regionu. Mělo by tak převládat obchodování technického charakteru se zřetelem k vývoji kurzu eura vůči dolaru a tedy rizikem spíše na straně slabších regionálních měn.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).