Hlavní navigace

Barroso se staví proti dalším úsporám

23. 4. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Eurostat včera zveřejnil hitparádu veřejných deficitů za rok 2012 a nevypadá vůbec lichotivě. U ekonomik s přísnou dietu veřejný dluh dál rychle narůstal.

Eurostat včera zveřejnil hitparádu veřejných deficitů a dluhů za rok 2012 a nevypadá vůbec lichotivě. Ve všech ekonomikách, kde Trojka naordinovala přísnou dietu, veřejný dluh dál rychle narůstal. Jedinou výjimkou bylo Řecko, kterému ale soukromý věřitelé odpustili značnou část svého dluhu. Jeho dluh díky tomu spadl ze 170 % na 156 % HDP, ale i tak zůstává nejvyšším v celé eurozóně. V reakci na tyto výsledky se šéf Evropské komise Barroso přidal k družině kritiků rozpočtových úspor – ty podle něj “narazily na své mantinely”. Postoj Evropské komise je přitom klíčový, protože je zásadním hráčem rýsujícím rozpočtová doporučení vládám s fiskálními problémy. Výroky José Manuela Barrosa jsou tak další v řadě, které signalizují odvrat od politiky tvrdých rozpočtových úspor, která vedla v Evropě k prudkému nárůstu nezaměstnaných (skoro polovina z G7 + BRICS), propadu inflace i spotřeby a dalšímu výraznému nárůstu veřejného dluhu.

Řada německých politiků a centrálních bankéřů razí stále teorii, že k tvrdým a rychlým úsporným opatřením neexistuje na periferiích eurozóny alternativa. Po italských volbách a v konfrontaci s novými makro-čísly se ale dostává do čím dál větší izolace – a to jak uvnitř eurozóny, tak na mezinárodním poli (kritika G20). Dnes bude hlavním bodem dne první odhad dubnových podnikatelských nálad (PMI) v eurozóně. I když sázíme na určitou stabilizaci a lepší čísla především z Německa, poslední dny náš lehký optimismus nahlodaly. Zatím jsme viděli převážně horší dubnové zprávy z USA (Philly Fed) a Číny (dnešní ranní PMI). To může být pro německý export problém – bez třech největších obchodních partnerů (USA, Francie a Čína) se mu bude dařit jen těžko.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).