Hlavní navigace

Banky se připravují na zátěžový test, půjčky mezi nimi zdražují

12. 7. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Problémy s půjčováním nemají jen spotřebitelé, kteří nyní obracejí každou korunu, ale i banky. Mezibankovní přirážka se reálně přenáší i do ekonomiky.

Končící týden na finančních trzích se nesl ve znamení korekce výprodejů z druhé poloviny června, o které se postaraly obavy o výraznější zpomalení ekonomického růstu v důsledku problémů eurozóny a slabších ekonomických ukazatelů ze Spojených států.

Úvod týdne tomu však vůbec nenasvědčoval, když pokračoval příliv negativních zpráv z předních světových ekonomik. Zpomalování růstu ekonomické aktivity totiž potvrdil i červnový výraznější pokles indexů důvěry v nevýrobních odvětvích ve Spojených státech z 55,4 na 53,8 bodů a ve Velké Británii z 55,4 na 54,4 bodů. Nevýrobní sféra má v obou ekonomikách rozhodující podíl na HDP, a tak tato čísla ještě více prohlubují obavy o budoucí ekonomický růst.

Co přinese zátěžový test bank?

V dalších dnech se však finanční trhy vzpamatovaly. Lví podíl na tom má optimismus před zveřejněním zátěžových testů evropských bank, které mají ukázat, kolik nového kapitálu si evropské banky budou nuceny pořídit pro případ prohloubení problémů v eurozóně. Podle informací agentury Bloomberg počítá negativní scénář s odepsáním 17 % z hodnoty řeckého dluhu a 3 % z hodnoty španělského dluhu.

Tato kritéria jsou mírnější, než se očekávalo. Zátěžový test by tak měl ukázat nižší potřebu evropských bank navýšit dodatečný kapitál a následné zředění akcií proto zřejmě bude mírnější. Na to reagovaly akcie evropských bank prudkými zisky. Akcie bank s méně kvalitními portfolii státních dluhopisů se v pátek dokonce obchodují s dvouciferným týdenním ziskem.

Na druhé straně však tyto optimistické kritéria vyvolávají otazníky, zda dokážou odhalit skutečnou potřebu kapitálu ze strany evropských bank pro případ vyhrocení situace v eurozóně. Podle mnoha analytiků jsou tyto odpisy spíše odrazem dnešní situace a pesimistický scénář by měl podle nich být podstatně horší. Pokud zůstanou evropské banky podkapitalizovány, vyhrocení situace na mezibankovním trhu, kterou se evropští regulátoři i prostřednictvím zátěžového testování snaží řešit, nemusí ustoupit.

Banky si pořád půjčují, ale dráž

Obavy, že tento scénář nemusí odrážet reálná rizika, potvrzuje i pokračující růst evropských mezibankovních úroků. Tříměsíční euribor pokračoval v růstu během celého týdne a v pátek se pohyboval na nejvyšší úrovni za posledních 10 měsíců (0,82 %). Evropské banky si tak stále jsou ochotny půjčovat jen za vyšší rizikové přirážky, které se pak následně přenášejí i do reálné ekonomiky a mohou tak přibrzdit její růst.

Problémy s půjčováním nemá ale jen Evropa, nýbrž i Spojené státy, kde objem spotřebitelských úvěrů začal znovu strmě klesat. V květnu poklesl o 9,1 mld. dolarů a dubnové číslo bylo revidováno z růstu o 1 mld. na –14,9 mld. Negativní trend úvěrování ve Spojených státech je tak zpět a pokračující neochota amerických spotřebitelů zadlužovat se na financování nové spotřeby, je dalším dílem do skládanky, která může přinést výraznější zpomalení ekonomické aktivity ve Spojených státech.

skoleni_29_6

Akcie měly úspěšný týden

I přesto, že problémy na evropském mezibankovním trhu a v americké ekonomice, které se starají o střednědobý negativní trend na akciových trzích, zatím neustoupily, akce zažily úspěšný týden. Důvodem může být fakt, že poklesy byly v předešlých týdnech příliš silné, a tak souhra více pozitivních zpráv přiměla investory k nákupu relativně levných akcií. Kromě podmínek zátěžového testování totiž týden přinesl i zvýšení odhadu globálního ekonomického růstu pro rok 2010 ze 4,2 % na 4,6 % od Mezinárodního měnového fondu a také několik dobrých zpráv z podnikové sféry. V pátek odpoledne se pohyboval panevropský akciový index ESTX 50 s týdenním ziskem 6,0 % a širší americký index S&P si připsal 4,6 %.

Euru se dařilo, vůči dolaru posílilo

Na devizových trzích zažilo úspěšný týden euro. Vůči americkému dolaru, jehož vyhlídky se zhoršily po sérii slabých ekonomických údajů, které přinutí FED držet úrokové sazby nízko delší dobu, než se čekalo, euro do pátku posílilo o 0,6 % až nad hranici 1,26 EUR/USD. Euro dostalo kromě pozitivních zpráv z bankovního sektoru podporu i od guvernéra Evropské centrální banky Tricheta, který na tiskové konferenci po zasedání Rady guvernérů mluvil o přehnaném pesimismu obchodníků vůči situaci v eurozóně.

Autor článku

Autor je analytikem společnosti X-Trade Brokers.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).