Hlavní navigace

Banky jako hvězdy dnešního obchodování

7. 1. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Největší jízdu jsme dnes mohli pozorovat v bankovním sektoru. Jak si vedly akcie bank a finančních skupin?

Největší jízdu jsme dnes mohli pozorovat v bankovním sektoru. Například akcie Deutsche bank 47,35 EUR (+3 %), Commerzbank 1,569 EUR (+3,4 %), Erste bank 640,90 CZK (+1,7 %) či BNP 45,3 EUR (+2 %). Hlavním důvodem byla shoda centrálních bankéřů na odložení a změkčení nových pravidel, které by ovlivňovaly podmínky likvidity bank.

skoleni_8_6

Akciové indexy nenavázaly na růstovou seanci z pátku, kdy např. index S&P zavíral na maximech z roku 2007 a německý index DAX obchodoval na tříletých maximech. Paradoxně za to mohla data o nezaměstnanosti, která ukázala, že se trh práce nezotavuje dostatečně rychle, a proto tedy klesá pravděpodobnost, že by Fed předčasně ukončil QE3. Z technického pohledu se indexy dostávají do pásma překoupenosti, čehož si všimli investoři a dnešní den se tak nesl ve znamení mírných výprodejů. Obchodní pásmo bylo velmi úzké, jelikož jsme postrádali jakákoli makrodata, která by mohla rozčeřit stojaté vody.  Kolem 16:30 obchoduje DAX na hodnotě 7.726 bodů (-0,65 %), S&P 1.461 bodů (-0,4 %) a PX 1.054,6 bodů (-0,74 %).

Pro zajímavost zde ještě zmíním hodnoty indexu VIX, který také nazýváme index volatility či index strachu. Na přelomu roku u něj došlo k výraznému propadu, kdy za dva dny dokázal odepsat 35 %. Jedná se o největší propad od počátku devadesátých let, navíc za největšího objemu. Nižší hodnota indikuje ústup rizikové averze a akciové tituly také většinou rostou, což se potvrdilo. Naopak, jestliže VIX roste, můžeme sledovat pokles trhů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).