Spočítejte si...

Zavřít

Názory k článku
Banky chápou předčasnou splátku hypotéky každá po svém

bob
bob (neregistrovaný) 82.113.61.---
16. 11. 2016 7:16 Nový

stávající smlouvy

celé vlákno

Mě by spíš zajímalo kde banky dedukují že předčasná splátka není možná u aktuálních smluv až do konce fixace.

dk1844
dk1844 (neregistrovaný) 85.17.24.---
16. 11. 2016 10:39 Nový

Re: stávající smlouvy

celé vlákno

To by bylo dost nefér, ne? Tak si vem, že při podpisu hyposmlouvy jste se s bankou domluvili na podmínkách, které budete následujících např. 7 let fixace dodržovat. A najednou ti to nějaký zákon pod rukama změní? To se pak blbě podniká, když nevíš, co přijde zítra.

Možnost změny bude až při podpisu po účinnosti nových pravidel nebo po refixu (pro daný případ srovnatelné).

Navíc, v praxi to moc není problém, protože
- kdo má ke konci fixace blízko, tak už refinancuje nebo si dohodne podmínku po novu
- kdo je ještě daleko, tak dostal zase už nízký úrok z posledních let. Tak prostě na nová pravidla najede až to u něj bude aktuální.

*
* (neregistrovaný) 193.35.105.---
16. 11. 2016 10:51 Nový

Re: stávající smlouvy

celé vlákno

Ono to není úplně jednoznačné.
Například nedávno soudy opakovaně rozhodly, že srážková daň pro FV barony je zákonná, a shodili námitku o retroaktivitě. Nutno říci, že s odůvodněním, že touto srážkovou daní není ohrožena zákonem deklarovaná návratnost (tedy že daň která "oholí roční ziskovost desítek až stovek procent a po zdanění ponechá příjmy pokrývající náklady a ponechávající přiměřený zisk je v pořádku).

Lze se domnívat, že analogicky by soud rozhodl, že vypovědět smlouvu lze tam, kde by to bance nezpůsobilo škody, například tím, že si sama půjčila a nemůže předčasně splatit.

Ale souhlasím, že to v praxi není téměř problém. Tyhle tahanice s nejistým výsledkem těžko za to někomu stojí. Jednodušší a levnější je počkat do konce období a poté refinancovat s novými podmínkami. Takže je to "akademická diskuze", no a jestli to přesto někomu za to stojí, ať se na své náklady soudí.

HonzaJ
HonzaJ (neregistrovaný) 89.22.66.---
17. 11. 2016 20:02 Nový

Re: stávající smlouvy

celé vlákno

V novém zákoně je v § 167 přechodné ustanovení:

Ustanovení tohoto zákona upravující předčasné splacení spotřebitelského úvěru na bydlení se použijí i na smlouvy o spotřebitelském úvěru na bydlení uzavřené přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona s

a) pevnou zápůjční úrokovou sazbou ode dne, kdy po dni nabytí účinnosti tohoto zákona započalo běžet nové období, pro které byla stanovena pevná zápůjční úroková sazba, nebo...