Hlavní navigace

Banky by mohly profitovat z „Trump efektu“

13. 1. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Neočekávané zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem přineslo zásadní impulz do vývoje bankovního sektoru. Plán na posílení fiskálních stimulů, snížení daní a uvolnění regulace zapůsobil jako živá voda na akcie bankovních domů jak v Americe, tak v Evropě.

V prosinci pak rozhodnutí Fedu o zvýšení úrokových sazeb spolu, s oznámením dalších tří očekávaných zvýšení během letošního roku dále posílilo důvěru investorů v bankovní sektor. Americký index S&P 500 Banks si tak od listopadových voleb v USA připsal výrazných 25 %. Evropské bankovní tituly nezůstaly stranou a také se připojily k povolební euforii. Evropský STOXX Banks index si od začátku listopadu připsal necelých 15 %, podpořen částečným snížením odkupů aktiv ECB, zlepšujícími se vyhlídkami hospodářského vývoje v eurozóně a počínajícím růstem inflace.

Budoucí síla „Trump efektu“ je pak založena na třech hlavních pilířích – rostoucích úrokových sazbách jako protiváze silného fiskálního stimulu, snížení korporátního daňového zatížení a uvolnění přebytečného kapitálu. Z „Trump efektu“ by tak měly nejvíce profitovat akcie bank s vysokou citlivostí na pohyb úrokových sazeb, vysokým podílem aktivit na americkém trhu a vyšším kapitálovým polštářem, který umožní rostoucí výplaty dividend nebo zpětný odkup akcií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).