Hlavní navigace

Názor k článku Bankovnictví za socialismu: Vrcholem techniky byly diskety a magnetické pásky od - - "opravdu moc lidí ještě v 80.letech nemělo. Ostatně...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 20. 1. 2019 11:31

  - (neregistrovaný) 86.49.187.---

  "opravdu moc lidí ještě v 80.letech nemělo. Ostatně taky na co? "
  Na placení nájmu, tepla, vody, elektřiny, novin, televize, plynu, pojištění. Zkrátka úplně obyčejně skoro všechny pravidelné platby.
  Mělo, Jarmilo, mělo. Dokonce na to byla, na tehdejší poměry masivní reklama. Pro děti i samolepky SIPO (barevně do oranžova) ...

  "Pamatuju, jak účetní z podniku + ozbrojená ochranka dojeli do banky, kde dostali kufr peněz, přivezli to do podniku, účtárnu zamkli "
  A co? To si myslíš, že dnes se s hotovostí nepracuje? A když pracuje, když existuje ochranka, trezory, zamčené dveře, že neexistují účty?
  Ono bylo celkem praktické v rodině, aby jeden plat šel na účet (SIPO) a druhý v hotovosti.

  " Protože v té době bylo ještě běžné, že z výplaty zaměstnavatel hradil např. půjčky nebo i nájemné. "
  Tak to je běžné dnes - ty půjčky a nájemné zabavuje exekutor rovnou u zaměstnavatele.
  Ale tuším, s čím si to pleteš: z výplaty si zaměstnavatel strhával skutečně nájem a půjčky, ale pouze u zaměstnaneckých bytů, ubytoven a půjček.

  "Mohla jsem si sice koupit pohovku, na to jsem právě měla ty šeky, ale nemohla jsem si koupit dva rohlíky a 10 dkg salámu, protože tamní sámoška šeky nebrala. "
  A dnes ta sámoška ve Vyšných šeky bere? No ták, přemýšlej o tom, co sama píšeš.
  Ani dnes (téměř) nejsou bankomaty a bankovní pobočky na vesnicích, ba i pošty jsou pomalu rušeny. A zdaleka ne každý obchodník na vesnici bere karty (kvůli poplatkům se tomu nedivím).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).