Hlavní navigace

Bankéři verbálně intervenují proti silnému euru

18. 4. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Společné evropské měně se včera příliš nedařilo. Reagovalo zejména na vyjádření bývalého člena bankovní rady ECB, podle kterého je nutné posilování eura zabránit.

Zprávy a události

Registrace nových automobilů v eurozóně zaznamenaly za březen meziroční pokles o 10,2 % po únorových –10,5 % y/y, a dostaly se tak na dvacetileté minimum.

Stavební výroba v eurozóně v březnu nepatrně vzrostla o 0,8 % y/y (očištěno o rozdílný počet pracovních dnů), ještě v únoru byla meziročně o 9,0 % y/y níže.

Průměrná polská nominální mzda vrostla za březen o 3,3 %, což znamenalo zpomalení meziročního růstu na 1,6 % z únorových 4,0 % y/y. Výsledek zaostal za průměrným tržním očekáváním ve výši 4,3 % m/m, respektive 2,5 % y/y.

Zaměstnanost v Polsku se během března v souladu s očekáváním snížila o 0,2 % m/m; meziročně tak byla nižší o 0,9 % y/y, když v únoru to bylo –0,8 % y/y.

Verbální intervence srazila kurz eura

Společné evropské měně se včera příliš nedařilo, když proti dolaru v průběhu dne ztrácela téměř procento a půl. Zatímco ještě na počátku evropské seance se kurz držel u hladiny 1,3200 USD/EUR, v odpoledních hodinách byla testována úroveň 1,3120 USD/EUR. Se vstupem amerických obchodníků na trh trend akceleroval a kurz spadl až téměř k 1,3000 USD/EUR.

Euro reagovalo na slova bývalého člena bankovní rady ECB L. B. Smaghiho, který vyjádřil obavy ze silného eura. Podle něj by ECB měla najít způsoby, jak posilování eura zabránit. Je zřejmé, že v situaci další nezbytné fiskální konsolidace (nejenom) v periferních zení eurozóny bude letos a s největší pravděpodobností i v příštím roce domácí poptávka měnové unie utlumená. Eurozóna tak musí spoléhat na to, že pomůže hospodářský růst v USA a asijském regionu. Z tohoto pohledu je tedy jakékoliv posilování eura samozřejmě nežádoucí. Ve prospěch měkčích měnových podmínek a tedy snížení úrokových sazeb se v případě, že tuto potřebu podpoří nadcházející ekonomické indikátory, vyslovil i šéf německé Bundesbanky J. Weidman. Dolaru pak pomohlo zveřejněné americké „béžové“ knihy, kde centrální bankéři ohodnotili ekonomickou expanzi jak o umírněnou, když jsou patrné známky zlepšování v průmyslu, na realitním trhu a v automobilovém sektoru.

Včerejší den příliš zajímavý na čerstvé ukazatele nebyl, z dnešního pohledu to alespoň na evropské straně nebude jiné. Z eurozóny se totiž nedočkáme v podstatě žádného zajímavého ekonomického ukazatele. Na druhé straně Atlantiku to bude přeci jen lepší. V odpoledních hodinách budou publikovány pravidelné týdenní statistiky o počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti. Výsledek bezpečně pod 400 tisíc v kombinaci s očekávaným růstem březnových předstihových indikátorů a možného zlepšení Fed indexu z Philadelphie by mohly vytvořit americké měně podporu a zabránit tedy silnějšímu euru. Na hospodářsko-politické frontě budeme sledovat dnes začínající dvoudenní zasedání ministrů financí a centrálních bankéřů zemí G20, které se koná před víkendovým zasedáním Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.

Účto_tip_změny21

Na středoevropských trzích ve středu týdne klid

Středeční obchodování na české koruně bylo naprosto nejímavé. Bez jakýchkoliv impulsů se kurz na mezibankovním trhu včera držel v pásmu necelých deseti haléřů mezi 25,80 až 25,89 CZK/EUR. Obdobně klidný vývoj zažíval i polský zlotý, který ztratil zhruba čtvrtinu procenta. Výrazněji včera oslabil maďarský forint, který ztrátou více než dvě třetiny procenta přerušil pět dní trvající posilující trend.

Kurz koruny vůči euru tak zůstává uzavřen v pásmu posledních dnů a čeká na nějaký impuls, který by ho z tohoto pásma dostal. To je z pohledu technické analýzy vymezeno úrovní podpory na 25,70 a hladinou odporu kolem 25,95 CZK/EUR. Z domova se však ani dnes žádného významného ukazatele nedočkáme. Impuls by musel přijít z vnějšku. I tam se ale vzhledem k relativně chudému ekonomickému kalendáři nedá výraznější impuls z venku očekávat.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).