Hlavní navigace

Bank of England tento týden v reakci na brexit uvolní měnové podmínky

11. 7. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Americký dolar si během minulého týdne vůči dolaru polepšil o více než procento. Zatímco na počátku týdne se kurz nacházel ještě u 1,115 USD/EUR, v jeho závěru byla dokonce otestována hladina 1,10 USD/EUR.

Počet nově vytvořených pracovních míst v americkém nezemědělském sektoru výrazně překonal veškerá tržní očekávání, když za červen dosáhl na 287 tisíc. Tržní konsensus přitom ukazoval na 180 tisíc.

Míra nezaměstnanosti v USA stoupla během června na 4,9 % z květnových 4,7 %. Trh čekal zvýšení pouze na 4,8 %.

Průměrné hodinové výdělky se během června zvýšily o 0,1 % m/m. Výsledek tak zaostal za trhem očekávaným vzestupem o 0,2 % m/m.

Míra participace se zvýšila z květnových 62,6 % na 62,7 % v červnu.

Francouzská průmyslová výroba v květnu v souladu s očekáváním o 0,5 % m/m klesla. Její meziroční růst tak zpomalil z dubnových 1,8 % na květnových 0,5 % y/y.

Česká průmyslová výroba zrychlila tempo svého meziročního růstu z dubnových 4,2 % y/y na květnových 8,6 %. Tržní očekávání ovšem činilo 9,1 % y/y. • Meziroční propad české stavební produkce zmírnil na –4,3 % v květnu z dubnových –13,7 %. • České maloobchodní tržby překvapily za květen meziročním vzestupem o 7,5 % oproti tržnímu konsensu ve výši 7,0 % y/y. Dubnový růst přitom činil 4,9 %. • V rámci své intervenční aktivity nakoupila ČNB v průběhu května eura v objemu 575 mil. EUR.

Spotřebitelské ceny v Maďarsku se v průběhu června zvýšily v souladu s tržními předpoklady o 0,2 % m/m. Z meziročního pohledu přetrvala deflace ve výši –0,2 %, tedy stejně jako v květnu. • Květnová bilance maďarského zahraničního obchodu skončila s přebytkem 755 mil EUR a překonala tak tržní konsensus ve výši 733 mil. EUR. Oproti dubnovým 989 mil. EUR se tak jedná o zhoršení.

Nečekaně silná data z amerického trhu práce podpořila dolar

Americký dolar si během minulého týdne vůči dolaru polepšil o více než procento. Zatímco na počátku týdne se kurz nacházel ještě u 1,115 USD/EUR, v jeho závěru byla dokonce otestována hladina 1,10 USD/EUR. Ve světle pokračujícího oslabování britské libry profitovala americká měna ze svého postavení bezpečného přístavu. Páteční seance přinesla zvýšenou kurzovou volatilitu, která souvisela se zveřejněním červnových statistik z amerického trhu práce. Počet nově vytvořených pracovních míst totiž výrazným způsobem překonal tržní očekávání – dosáhl 287 tisíc oproti trhem předpokládaným 180 tisícům. Nicméně ani takto pozitivní impuls nevedl k prolomení hladiny 1,10 USD/EUR, která se jeví jako silná úroveň podpory. A koneckonců další dílčí statistiky z amerického trhu práce až tak povzbudivé nebyly – míra nezaměstnanosti vzrostla více, než se čekalo, naopak dynamika průměrných hodinových výdělků za očekáváními zaostala.

Tento týden přinese první reakci britské centrální banky na brexit. Očekáváme, že Bank of England uvolní měnové podmínky snížením úrokových sazeb (o 25 bb) a znovu-nastartováním programu nákupu aktiv (v objemu 25 mld. GBP čtvrtletně). Důsledky brexitu budou diskutovat i ministři financí EU na svém dnešním a zítřejším setkání v Bruselu. Jednat by měly i o tom, zda uplatní sankce na Španělsko a Portugalsko za nedodržování fiskálních pravidel. Z evropských ekonomických indikátorů se dočkáme květnové průmyslové výroby za eurozónu jako celek. Po ne příliš povzbudivých datech z Německa a Francie se nedá příliš očekávat, že by výsledek za celou unii trhy nadchnul.

V tomto týdnu publikovaná americká data nám ozřejmí, jak silná je spotřebitelská poptávka a z toho vyplývající inflační tlaky. Červnové maloobchodní trhy sice jako celek nijak robustní kvůli automobilovému sektoru nebudou. Nicméně po očištění o tento sektor bude obrázek opačný a potvrdí, že po slabším prvním čtvrtletí spotřebitelská poptávka ve druhém kvartále posílila. Tento závěr by měly podtrhnout tržby v „kontrolní skupině“. Nedávný vzestup v cenách ropy by se měl projevit i v tlacích na růst spotřebitelských cen. Meziroční růst jádrové inflace by se měl držet kolem 2,2 %.

Celkově působí očekávání ekonomických indikátorů tohoto týdne opět ve prospěch americké měny. Je ovšem otázkou, jestli to bude stačit na prolomení hladiny 1,10 USD/EUR.

Koruna zpět u kurzového závazku

Negativní dopad rozhodnutí občanů Velké Británie opustit Evropskou unii na českou měnu v průběhu minulého týdne definitivně vyprchal. Koruna si vůči euru polepšila o zhruba třetinu procenta. Zatímco ještě na počátku minulého týdne se kurz držel u 27,10 CZK/EUR, jeho závěr ji zastihnul u hladiny kurzového závazku v blízkosti 27,03 CZK/EUR. Ještě patrnější byl posilující trend na maďarském forintu, který si v průběhu minulého týdne připsal vůči euru více než procento. Jedinou měnou regionu, která i v průběhu minulého týdne spíše ztrácela, byl polský zlotý.

skoleni_13_10

České měně bezesporu prospěly ekonomické indikátory, které byly minulý týden zveřejněny. Potvrdily totiž, že příznivé trendy v reálné ekonomice pokračují. Tahounem zůstává domácí poptávka, nicméně ta zahraniční nezůstává pozadu. Ze zveřejněných statistik o prodejích nových automobilů za květen vyplývá, že se jednalo o nejlepší měsíc v historii pro české automobilky. A se svou vahou v českém hospodářství se tato čísla transformovala do silného růstu průmyslové výroby i vývozů. A protože dovozy stále nominálně snižují příznivé ceny komodit, byl květnový přebytek bilance zahraničního obchodu nejvyšší v historii. Kromě toho potěšila květnová statistika stavební výroby, kde výrazné meziroční propady z přechozích měsíců pomalu odeznívají. Zdá se, že po výpadku infrastrukturních projektů na počátku roku se situace začíná stabilizovat. V neposlední řadě potvrzuje sílu domácí poptávky růst tržeb maloobchodních prodejců. Květnový vzestup maloobchodních tržeb včetně prodejů automobilů zaznamenal dokonce dvouciferné hodnoty (11,1 % y/y). A hospodářský růst tažený spotřebou se samozřejmě projevuje v hospodaření státního rozpočtu.

Spotřebitelé se nebojí utrácet. Jejich důvěru povzbuzuje na straně jedné vysoká zaměstnanost a růst mezd, na straně druhé fakt, že se nezdražuje a inflace zůstává nízká. A ani červnové indikátory by na tom nic změnit neměly. Podíl nezaměstnaných zřejmě v červnu dále klesl na 5,3 % v květnových 5,4 %. Nicméně hlavně kvůli sezónnosti. Je totiž zjevné, že po sezónním očištění už je míra nezaměstnanosti tak nízká, že prostor pro její výraznější pokles je limitovaný. Navíc se přeci jen projevuje určité zpomalení hospodářského růstu z prvních měsíců letošního roku. U inflace očekáváme nulu jak z meziměsíčního, tak meziročního pohledu. Zatímco ceny pohonných hmot pravděpodobně významně vzrostly kvůli zdražení ropy a slušná domácí poptávka stála zřejmě i za růstem jádrových cen, ceny potravin podle týdenních šetření výrazně poklesly. Nulová inflace bude vykázána poprvé po dvou letech. I když se naše očekávání shoduje s předpokladem ČNB, přeci jen by mohla případná nula zmírnit tlaky na testování kurzového závazku. Výraznější oslabení však očekávat nelze.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).