Hlavní navigace

Bailout španělských bank ovlivňuje obchodování

12. 6. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Přečtěte si Ranní komentář od Tomáše Menčíka z Cyrrusu

Obchodování v USA se neslo v negativním duchu v reakci na bailout španělských bank. Obchodování na hlavních indexech začalo mírně v kladných hodnotách, aby trhy postupně klesaly a zakončily obchodování ve ztrátách. S&P 500 –1,26%, Nasdaq –1,70%, Dow Jones –1,14%.

Asijské obchodování také nezůstalo pozadu a připsalo si ztráty necelé 1%. Negativní zprávy z Evropy nedokázaly zastínit ani lepší data o nových čínských bankovních půjčkách, které za květen dosáhly 793 mld Yuanů v porovnání s očekáváním 700 mld.

Reakce akciových trhů na oznámení bailoutu španělských bank byla velmi pozitivní. To ale netrvalo dlouho a trhy postupně začaly klesat, aby se dostaly blízko k otevíracím hodnotám. Například DAX zakončil +0,17%, EuroStoxx50 –0,29%. Krátce po otevření roste DAX o 0,05%.

Pomoc španělským bankám je očividně nepřipravená a postrádá detaily, zatím není ani jasné, z jakých zdrojů půjdou peníze na pomoc, jestli to bude ESM nebo EFSF, jaké budou podmínky úvěru atd. Zatím poslední informací je, že bailout se bude lišit od těch předchozích mimo jiné tím, že trioka bude ve Španělsku pouze dozorovat, nikoliv klást tvrdé podmínky. Důvod náhlého oznámení o poskytnutí pomoci španělskému bankovnímu sektoru lze pravděpodobně spojit s blížícími se řeckými volbami, které proběhnou již o nadcházejícím víkendu. Zástupci troiky se pravděpodobně snažili uklidnit trhy, ovšem bez úspěchu. Investorům začíná docházet trpělivost. Řešení akutních problémů investorům nestačí a začínají požadovat řešení celkového problému (ne)fungování eurozóny jako celku.

Navíc se objevují spekulace, že pomoc španělskému bankovnímu sektoru nebude stačit a o pomoc bude muset požád at i Španělsko jako takové. Pokud by bailout až 100 mld EUR byl započítán do celkového dluhu, tak by se celkový dluh Španělska zvýšil ze současných 68,2% HDP na 80% HDP. Ratingová agentura S&P zareagovala na žádost o pomoc vyjádřením, že bailout nezavdává příčinu pro okamžitou revizi španělského ratingu (aktuálně BBB+).

CHP22

Zajímavým pokračováním španělské anabáze může být čtvrteční emise dlouhých italských státních dluhopisů v objemu 9,5mld EUR. Následně již bude celý investorský svět nervózně očekávat, jestli řecké volby skončí happy endem nebo euro endem.


DNES OČEKÁVÁME:

Dnes neočekáváme žádná důležitá makroekonomická data ani aukce státních dluhopisů.

Autor článku

Autor je analytikem společnosti Cyrrus.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).