Hlavní navigace

Automobilový sektor znovu zachraňuje průmyslovou dynamiku

8. 8. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Průmyslová výroba výrazně zpomalila svůj růst. Po květnových 8,6 %, které byly do velké míry nafouknuty vyšším počtem pracovních dní, výroba meziročně přidala pouze 3,9 %.

Růst táhne automobilový sektor. Bez něj by celkový index vykazoval meziroční pokles. Za slabší dynamikou českého průmyslu podle nás do velké míry stojí útlum investiční aktivity. Průmysl tak má méně zakázek. Velkými propady navíc trpí chemický průmysl, když mimo provoz jsou rafinerie v Kralupech a Litvínově. Indikátory PMI, které měří náladu v průmyslu, minulý týden zaznamenaly výrazný pokles a předpovídají tak další zpomalování.

I přes zpomalení aktivity v průmyslu pozorujeme další růst zaměstnanosti i mezd v tomto sektoru. Celkově je nezaměstnanost již tak nízko, že v některých sektorech (zejména v průmyslu), je těžké sehnat vhodnou pracovní sílu. Data z národních účtů ukazují, že podnikatelé ukrajují ze ziskových marží, aby přidali na platech svým zaměstnancům. Mzdový růst by tak měl pokračovat i v nadcházejících měsících.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).