Hlavní navigace

Automobilky táhnou DAX vzhůru

David Jelínek

I přesto, že je dnes v Německu tzv. Svatodušní pondělí a většina lidí má volno, tak burzy nelení a otevřely dle svého harmonogramu.

Doba čtení: 1 minuta

Čekalo se, že objemy budou nízké a to se také potvrdilo. Hned po otevření trhů v Evropě se německý index DAX dostal na úroveň 8.456 bodů a překonal tak páteční maxima.  Kolem těchto hodnot se nacházel celé dopoledne. V odpoledních hodinách začal polevovat, ale kolem 15:00 začal opět růst až na 8.433 bodů. Americké trhy začaly v záporných hodnotách, ale kolem 16:30 se pohybují již okolo kladné nuly.

Dnes byla zveřejněna zpráva, že společnost Fresenius Medical Care bude od dnešního dne odkupovat své akcie. Samotný odkup bude pokračovat až do 20. listopadu a celkem plánuje za těchto 6 měsíců vykoupit akcie za 385 mil. EUR. 

V Německu se dařilo nejvíce automobilkám BMW (2,75 %), Daimler (2,3 %) a Volkswagen (3,7 %), ale nejvíce rostla Commerzbank (8,5 %). Co se týká pražské burzy, tak index PX zavíral téměř na nule na 983,12 bodech.

 Drahé kovy dnes navazují na páteční oslabení a celý den se potácejí v červených číslech. Největší pokles zaznamenalo stříbro (-3 %). Sázky hedge fondů na další poklesy stříbra se zvýšily o 20 % oproti minulému týdnu a já se k tomuto názoru také přikláním. Poklesy zapříčiňují jednak panující obavy z nižší poptávky po stříbře z průmyslového odvětví, ale také investoři, kteří dříve nakupovali stříbro jako formu zajištění. Komoditám se v poslední době nedaří nastartovat růst a myslím si, že to bude ještě nějakou dobu trvat, než se z této situace dostanou.

V tomto týdnu bude největší pozornost směřovat na závěry z předchozího zasedání Fedu s tradičním názvem „Fed minutes“, které budou zveřejněné ve středu 22.5. ve 20:00 (SEČ).

Našli jste v článku chybu?