Hlavní navigace

Automobilky podvodníkům napomáhají mlčením

6. 2. 2015
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Kdo jiný než autorizovaný servis by vám mohl pomoci dohledat historii oprav vyhlédnutého ojetého vozu, říkáte si. Ale pokud nemáte v servisu známého, pošlou vás… však víte kam.

Interní údaje automobilka a její autorizované servisy zájemcům o koupi ojetiny běžně neposkytuje s odkazem na fakt, že informace může podat pouze majiteli vozu. Pokud by tedy pan Ivan z předchozího dílu seriálu Průvodce nákupem ojetého vozidla neměl známého v servisu, nikdy by se zřejmě pravdu předem nedozvěděl, ale po koupi by naopak zjistil, že si koupil opravený havarovaný vůz. Je to skutečně absurdní, pokud nejste majitelem auta, pak vám důležité údaje v autorizovaném servisu neprozradí. A když jej pak koupíte a můžete o informace požádat, tak se nestačíte divit, dodává Ivan k paradoxnímu zatajování důležitých skutečností.

Proč odmítají automobilky poskytnout zájemcům o koupi ojetiny informace o skutečné servisní historii vozidla, ačkoliv je mají k dispozici? To je záhadou i Zbyňkovi Veselému ze sdružení SOVA, který uvádí: Jen tím pomáhají podvodníkům a jejich trestné činnosti. Podle mě pro tajení těchto záznamů neexistuje rozumný důvod. Názor Úřadu pro ochranu osobních údajů, že jde o osobní údaje, je podle mě zcela zcestný. Kombinace data a stavu tachometru nelze za osobní údaj považovat.

Jak spolehlivě odhalit havarované vozidlo

Postupovat byste měli s nejvyšší obezřetností a využít všech dostupných prostředků. Samozřejmostí by měla být detailní prohlídka vozu v servisu za asistence odborníka, který dokáže odhalit opravovanou karoserii. Můžete buď využít pomoci zkušeného automechanika, nebo se obrátit přímo na specializované firmy, které se prověřováním technického stavu vozů profesionálně zabývají.

Určitě využijte také všechny dostupné záznamy o servisní historii vozidla. Zkuste oslovit přímo servis, kam původní majitel s vozem po dobu jeho užívání jezdil. Nezapomeňte ani na prověření automobilu v databázích specializovaných firem. Nebojte se také obrátit na odborníky, kteří se na prověřování vozidel a odhalování nesrovnalostí specializují. Ti vám mohou poskytnout kompletní pomoc při prověření původu a technického stavu vozidla a uchránit vás před špatnou koupí.

Závěrem ještě jedna rada, která se týká prohlídky ojetiny před koupí – pokud budete mít jakékoliv pochybnosti o stavu vozidla, pak se neostýchejte požádat o „odkrytování“ podezřelých míst, která mohou prokazovat opravu karoserie. Pokud to prodávající odmítne, pak se poohlédněte raději jinde.

Pozor na falešné a nekvalitní náhradní díly

V ojetých autech se mohou často objevit použité díly z vrakoviště, jimiž původní majitel „levně“ nahradil nefunkční či dosluhující díly svého vozu. Můžete se dokonce setkat i s padělanými kopiemi originálních dílů, které jsou sice v porovnání s předlohou k nerozeznání, ovšem z funkčního hlediska jsou nepoužitelné či dokonce životu nebezpečné.

Z období již před necelými dvěma lety se datuje velmi mediálně známá kauza s padělanými airbagy, použitými v ojetinách opravených po havárii. Upozornil na ně americký institutu National Highway Transportation Safety Administration. Tyto falešné airbagy pocházejí převážně z Číny a v případě kolize jsou životu nebezpečné. V převážném množství případů se totiž v okamžiku nárazu buď vůbec nenafouknou, nebo se dokonce protrhnou a vymrští do obličejů cestujících horký plyn plný nebezpečných úlomků.

Alarmující je přitom skutečnost, že falešné airbagy lze v ojetinách rozpoznat jen opravdu velice obtížně. V řadě případů se totiž bohužel jedná o zdařilé padělky, které na pohled nelze rozeznat od originálů. Obsahují dokonce i kopii výrobního čísla airbagu, certifikát a ostatní nálepky. Institut NHTSA uvedl, že falešnými airbagy může být v Americe vybavena až jedna desetina ojetin. Údajně jsou nejčastěji ohroženi majitelé vozů BMW, Toyota či Honda. Na pozoru by se měli mít také řidiči vozů Audi, Ford, Kia, Volvo či Mercedes-Benz.

Video: Test čínského airbagu

Pozor na stejné značky vozu, ale odlišné modely

Majitelé automobilů, kteří se rozhodnou pro výměnu airbagu po havárii nebo z důvodu jeho končící životnosti, by se měli určitě obrátit na autorizovaný servis, kde dostanou plně funkční airbag určený přesně pro svůj vůz. Pokud by totiž použili airbag určený sice pro konkrétní model, kupříkladu Ford Focus, avšak pro jiný modelový rok, mohli by na to krutě doplatit, neboť airbag by se mohl nafouknout v nesprávný čas a cestující vážně poranit.

Určitě se tak vyhněte nákupům použitých airbagů prostřednictvím bazarů a aukčních serverů. Zde můžete sice použité zboží zakoupit za zlomek ceny nového kusu, ovšem riskujete vážné poranění cestujících. A to za pár ušetřených korun rozhodně nestojí. Pokud jste si pořídili ojetý automobil, u něhož si nemůžete být původem či životností airbagů jistí, pak zvažte jejich výměnu. Vladimír Tylšar k problematice padělků uvádí: „Padělané airbagy bude těžko český bazarista používat. V lepším případě použije na náhradu vystřeleného airbagu kradený díl, v horším případě jen zamaskuje kontrolku“.

Auta nabízená po živelných pohromách

Po přírodních pohromách, typicky po záplavách či rozsáhlém krupobití, se někteří majitelé snaží zatopených či jinak poškozených aut co nejrychleji zbavit. Zejména zatopené vozy přitom mohou být pro nové majitele značně nebezpečné. Voda totiž při záplavách poškodí elektronické součásti a s vysokou pravděpodobností může dojít k selhání důležitých systémů, jakými jsou kupříkladu airbagy či ABS. V extrémním případě se pak může vůz stát neovladatelným. Každý zájemce o ojetinu by si tedy měl dát na zatopený vůz velký pozor.

Určitě každý chápe, že zatopená vozidla nepatří na silnice, ale důležité je, aby se o této skutečnosti zájemce o vozidlo včas dozvěděl. Jakmile se záplavová voda, která obsahuje mimo jiné velmi jemné bahno, dostane dovnitř vozu, zejména ke konektorům, tištěným obvodům či řídicí jednotce, stanou se nefunkčními ihned nebo velmi brzy. To je konec jakéhokoliv moderního vozu, protože řidič nikdy nebude vědět, co zrovna nahodile přestane fungovat. Například náhlý výpadek ABS či stabilizace podvozku v kritické situaci a tím způsobená havárie může znamenat velké škody na majetku i zdraví, uvádí Jan Dryák ze společnosti Cebia.

Jak ale automobil, který se ocitl pod vodou, poznat? Jasným indikátorem může být typický zápach a dále takzvané velmi jemné „bahýnko“, ukryté v zakrytých částech interiéru. Při kontrole vozu byste se tedy měli zaměřit zejména na místa v záhybech čalounění či pod ním.

Dále podrobně prozkoumejte všechna špatně čistitelná zákoutí, odkud je odstranění zmíněného bahna obtížné. Typicky se jedná o sedadla, koberečky v interiéru, obložení dveří a v neposlední řadě také o konektory.

Záplavová voda, která s sebou nese jemné částice, dokáže způsobit nevratné poškození řídící jednotky, tištěných spojů a konektorů, které přestanou fungovat. Jejich destrukce přitom v převážné řadě případů nastává již velice brzy po zatopení automobilu. Utopené vozidlo je především nespolehlivé. Je třeba nejprve využít smysly, prvotně zejména čich. Pach interiéru „utopenky“ je nezaměnitelný a těžko odstranitelný. Pak jsou samozřejmě další markanty – bahno v dutinách, záhybech karoserie apod. nelze zcela odstranit, uvádí Vladimír Tylšar.

Kromě elektronických částí dochází při zatopení vozu k poškození podvozkových částí řízení, čepů, brzd a ložisek. Karoserie automobilů zasažených povodní začnou také daleko dříve rezivět. Původní majitelé se často snaží svých vozů po záplavách co nejrychleji zbavit a zatopení zamaskovat výměnou postižených čalouněných částí interiéru. V autobazarech jsou na zmíněné praktiky již připravení, proto jsou zaplavená vozidla velmi často nabízena k prodeji prostřednictvím individuální inzerce.

Užitečná také může být pro kupujícího informace o místě bydliště prodejce, podle níž lze dohledat, zda dané místo nebylo při povodni zaplaveno. Zatopený vůz může být velmi nebezpečný, protože u něj existuje vysoké riziko nestandardního chování elektroniky. Může se stát, že elektronika selže v běžném provozu, třeba na dálnici, a pak může jít o život. Zatopený automobil lze uvést zpět do provozu, ovšem pokud by měla být oprava opravdu bezpečná, nemůže se nikdy vyplatit, protože by bylo zapotřebí vyměnit veškerou elektroinstalaci a elektroniku, dodává Zbyněk Veselý ze sdružení SOVA.

skoleni_7_11

Skutečnost, že vůz je zasažený povodní, sama o sobě nedává právo kupujícímu od smlouvy odstoupit, protože není vadou, ledaže by si zákazník výslovně vymínil, že se o takový vůz jednat nebude. Je-li však vůz v důsledku povodní poškozený jinak, než je běžné opotřebení a prodávající na to kupujícího neupozornil, pak tyto následky, tedy nikoliv příčina, jsou vadou, za kterou prodávající odpovídá, vysvětluje další starosti s utopenkami Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení časopisu dTest.

Potíže vás mohou čekat také s automobilem, který zasáhlo krupobití. Rozsah poškození kroupami může být různý, od pár důlků na střeše a kapotě až po zcela zničenou karoserii vozu. Každý stupeň poškození si přitom žádá specifickou opravu, která zajistí dlouhou životnost opravovaných dílů. Pokud tedy nejsou karoserie a lak opraveny odborně, může po čase dojít k popraskání laku a rychlejšímu zrezivění karoserie. Její oprava následně novému majiteli přinese další nečekané výdaje.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).