Hlavní navigace

Athény začínají v jednáních tahat za delší konec provazu

5. 11. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Athény dnes startují další kolo tvrdých vyjednávání s Trojkou (MMF, ECB a EK). Jde o rozpočet na rok 2014.

Zatímco podle výpočtů Trojky oproti původním plánům chybí v rozpočtu na rok 2014 přes 2 miliardy euro, podle řeckých odhadů je to pouze 500 milionů eur.

Je jasné, že se řeckému ministru financí nechce do dalšího kola škrtů v úřednických platech a do zvyšování daní. Poslední plán na zvýšení pozemkových daní vyvolává napříč Řeckem silný odpor (pravděpodobně i proto, že pozemkovým daním se dá velice těžko vyhnout) a přibližně dvacet poslanců vládní strany Antonio Samarase již odmítlo na konci tohoto měsíce pro zákon zvednout ruku. Řekové navíc  tentokrát mohou poprvé od startu krize tahat v jednáních s Trojkou za trochu delší konec provazu.

Hlavním argumentem na straně Athén je letošní lepší výběr daní a výkon hospodářství (oproti plánu). Současně si je třeba uvědomit, že řecká ekonomika prakticky vyrovnala deficit běžného účtu platební bilance.V roce 2008 přitom hospodařila se schodkem běžného účtu okolo 15 % HDP – to znamená, že na běžné hospodaření potřebovala ročně ze zahraničí injekci v hodnotě 15 % HDP (kapitálu, úvěrů) a nyní nepotřebuje prakticky nic. V podobném stavu je státní rozpočet. Ten se ze schodku okolo 10 % HDP tento rok dostal do primárního přebytku – to znamená, že bez splátek úroků z dluhu si řecký stát nepotřebuje půjčovat na trzích na běžné hospodaření. V jednání s Trojkou tak dochází k posunu v rozložení sil. Zatímco dříve bez dohody s věřiteli hrozilo, že Řekové nebudou mít na výplaty penzí, platů a sociálních dávek. Teď hrozí něco jiného – bez dohody Řecko jednoduše nebude mít na splátku jistiny a úroků svým věřitelům. Jinými slovy, je logické, aby tlak věřitelů na Athény pomalu polevoval.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).