Hlavní navigace

Athény v plamenech, Řecko si i tak otevírá cestu k novým penězům…

13. 2. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

I během víkendu běžely na světových televizích kontinuálně pozvánky na dovolenou v Řecku. Po pálení německé vlajky demonstranti začali v neděli zapalovat v Athénách, všechno co šlo. Včera tak hořelo ve městě celkem 17 budov a z toho 5 bank.

I když řečtí zákonodárci dokázali nehledě na hlas ulice schválit další sérii škrtů a otevřeli si tak cestu k dohodě o novém záchranném balíku, staro-nový plán pro Řecko zůstává nereálný.

Vyvolá jen další destrukci domácí poptávky a propad výběru daní, který se dřív nebo později projeví v neplnění dohodnutého plánu. V jednom z pravidelných čtvrtletních hodnocení budou Řekové technokraty z MMF a EU požádáni o nové úspory, na které těžko kývnou. Ekonomika začíná pátý rok propadu v řadě (jen v roce 2011 spadla pod vlivem úspor o 6 %) a nezaměstnanost se vyšplhala na 21 %. Mezi mladými nemá práci dokonce polovina lidí. Politická únosnost dalších škrtů je v takovém prostředí jen těžko představitelná. Ukazují to i poslední rezignace ve vládě Lucase Papademose a ztráty podpory menších koaličních partnerů.

I kdyby nějakým zázrakem Řekové současný plán plnili, budou mít v roce 2020 dluh na úrovni Itálie (120 % HDP) a těžko se obejdou bez další pomoci. Sečteno, podtrženo, nezbude než osekat dluh nejen mezi soukromými věřiteli (drží 200 mld. eur), ale i mezi oficiálními věřiteli (členské státy EMU, ECB a MMF). Ti drží dluh za celých 160 mld. eur a jejich podíl v čase poroste.

skoleni_27_5

V nejbližším období ale pravděpodobná dohoda na dalším řeckém balíku trhy zklidní. Ve středu by měli své ano říct ministři financí členských zemí eurozóny, pak bude dokončena dohoda o osekání dluhu se soukromými věřiteli a ve finále by měl svůj podpis připojit pod dohodu MMF. Trhům nemusí krátkodobě kazit radost ani skutečnost, že k odpuštění dluhů soukromí věřitelé nesáhnou dobrovolně. O peníze je připraví řecký parlament a pravděpodobně se pak spustí vlna výplat z pojištění proti řeckému bankrotu (CDS). Optimistům ale bude stačit, že Řecko načas zažehná divoký bankrot, Amerika poroste a Fed i ECB budou mít dál naplno otevřené měnové kohouty. 

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).