Hlavní navigace

Asijské trhy ztrácejí v obavách z realitní bubliny a zvyšující se politické nervozity

19. 12. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
V Asii se to dnes mírně, ale všude červená. Japonské indexy Topix a Nikkei ztratily do 0,1 %.

Hlavní události

ČEZ o víkendu podle plánu spustil první blok v jaderné elektrárně Temelín do testovacího provozu.

Západoevropské akcie dnes zahájí mírným růstem.

Na dnešek je naplánováno zveřejnění několika důležitých makroekonomických dat. V eurozóně budou zveřejněny údaje o stavební výrobě, v USA index nákupních manažerů v oblasti služeb a v Německu index podnikatelské nálady Ifo. V Číně se budou investoři pokoušet odhadnout velikost realitní bubliny podle vývoje cen domů.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akciové trhy v pátek uzavřely mírnými poklesy a zakončily tak „odpočinkový“ týden po měsíčním usilovném růstu, nastartovaném vítezstvím Donalda Trumpa. Přispělo k tomu teprve druhé zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou za poslední dekádu, doplněné výhledem na další potenciální růst sazeb v příštím roce. Americké akciové indexy tak během pátku oscilovaly v pásmu +/- 0,3 % a především díky ztrátám technologických titulů a finančních institucí zakončil index S&P 500 den mírným poklesem o 0,2 %. Index Dow Jones Industrial sice ztratil v pátek do 0,1 %, avšak v rámci celého týdne přidal 0,4 %, udržel šestitýdenní růstovou šňůru a je méně než 1 % od hranice 20.000 bodů, kterou zatím nikdy nepřekonal. Ostatní indexy také zůstávají v dosahu 1 % od svých historických maxim.

V Asii se to dnes mírně, ale všude červená. Japonské indexy Topix a Nikkei ztratily do 0,1 %. Čínské akcie oslabují výrazněji v obavách z realitní bubliny a zvyšujícího se politického napětí ve vztazích s USA po čínském zadržení dronu amerického námořnictva v mezinárodních vodách. Čínský Shanghai Composite index ztrácí 0,2 % a hongkongský Hang Seng se díky poklesu o 0,8 % přibližuje svému měsíčnímu minimu. Čínské akcie kótované na hongkongské burze ztrácí přes 1 % v obavách z potenciálních kroků čínské vlády proti růstu cen realit.

skoleni_20_9

ČEZ

ČEZ o víkendu podle plánu spustil první blok v jaderné elektrárně Temelín, který byl od konce srpna v odstávce pro výměnu paliva a údržbu. Na reaktoru budou prováděny testy a bude zvyšován jeho výkon. Další úpravy především na turbíně a ostatních mechanických částech budou provedeny při dosažení výkonu na 30 %. K připojení bloku k přenosové soustavě dojde až při padesátiprocentním výkonu.

Po problémech se spouštěním druhého bloku dříve v tomto roce hodnotíme včasné spuštění bloku pozitivně. Na ujištění o plném provozu a zařazení bloku do plného výkonu si však budeme ještě muset počkat. Neočekáváme, že by zpráva měla mít zásadní dopad na cenu akcií společnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).