Hlavní navigace

Asijské trhy ztrácejí v obavách z realitní bubliny a zvyšující se politické nervozity

Autor: Shutterstock
Richard Miřátský

V Asii se to dnes mírně, ale všude červená. Japonské indexy Topix a Nikkei ztratily do 0,1 %.

Doba čtení: 2 minuty

Hlavní události

ČEZ o víkendu podle plánu spustil první blok v jaderné elektrárně Temelín do testovacího provozu.

Západoevropské akcie dnes zahájí mírným růstem.

Na dnešek je naplánováno zveřejnění několika důležitých makroekonomických dat. V eurozóně budou zveřejněny údaje o stavební výrobě, v USA index nákupních manažerů v oblasti služeb a v Německu index podnikatelské nálady Ifo. V Číně se budou investoři pokoušet odhadnout velikost realitní bubliny podle vývoje cen domů.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akciové trhy v pátek uzavřely mírnými poklesy a zakončily tak „odpočinkový“ týden po měsíčním usilovném růstu, nastartovaném vítezstvím Donalda Trumpa. Přispělo k tomu teprve druhé zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou za poslední dekádu, doplněné výhledem na další potenciální růst sazeb v příštím roce. Americké akciové indexy tak během pátku oscilovaly v pásmu +/- 0,3 % a především díky ztrátám technologických titulů a finančních institucí zakončil index S&P 500 den mírným poklesem o 0,2 %. Index Dow Jones Industrial sice ztratil v pátek do 0,1 %, avšak v rámci celého týdne přidal 0,4 %, udržel šestitýdenní růstovou šňůru a je méně než 1 % od hranice 20.000 bodů, kterou zatím nikdy nepřekonal. Ostatní indexy také zůstávají v dosahu 1 % od svých historických maxim.

V Asii se to dnes mírně, ale všude červená. Japonské indexy Topix a Nikkei ztratily do 0,1 %. Čínské akcie oslabují výrazněji v obavách z realitní bubliny a zvyšujícího se politického napětí ve vztazích s USA po čínském zadržení dronu amerického námořnictva v mezinárodních vodách. Čínský Shanghai Composite index ztrácí 0,2 % a hongkongský Hang Seng se díky poklesu o 0,8 % přibližuje svému měsíčnímu minimu. Čínské akcie kótované na hongkongské burze ztrácí přes 1 % v obavách z potenciálních kroků čínské vlády proti růstu cen realit.

ČEZ

ČEZ o víkendu podle plánu spustil první blok v jaderné elektrárně Temelín, který byl od konce srpna v odstávce pro výměnu paliva a údržbu. Na reaktoru budou prováděny testy a bude zvyšován jeho výkon. Další úpravy především na turbíně a ostatních mechanických částech budou provedeny při dosažení výkonu na 30 %. K připojení bloku k přenosové soustavě dojde až při padesátiprocentním výkonu.

Po problémech se spouštěním druhého bloku dříve v tomto roce hodnotíme včasné spuštění bloku pozitivně. Na ujištění o plném provozu a zařazení bloku do plného výkonu si však budeme ještě muset počkat. Neočekáváme, že by zpráva měla mít zásadní dopad na cenu akcií společnosti.

Našli jste v článku chybu?