Hlavní navigace

Asijské trhy se zotavily po předchozích výprodejích

28. 3. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Na asijském trhu většina akciových titulů vymazávala včerejší ztráty. Nejvyššími zisky se pyšní tokyjská a sydneyská burza, když přidaly 1,3 %.

Hlavní události

Philip Morris ČR navrhl překvapivě vysokou dividendu.

ČTÚ vypsal aukci kmitočtů pro rychlé sítě 5G.

Západoevropské akcie by měly úterní seanci zahájit růstem.

Evropský makroekonomický kalendář je dnes naprosto prázdný. Ve Spojených státech budou publikovány velkoobchodní zásoby, spotřebitelská důvěra či ceny nemovitostí ve 20 největších městech.

Analytici Société Générale zvýšili doporučení pro německou zajišťovnu Munich Re na Koupit.

Obchodování na zámořských trzích

Americký index S&P 500 včera mírně klesnul o 0,1 %, přestože v průběhu dne jeho ztráty dosahovaly až 0,9 %. Nejvíce klesajícím odvětvím byly telekomunikace, které přišly o tři čtvrtě procenta, následované realitními developery s poklesem o 0,6 %. Naproti tomu v zeleném uzavřeli farmacie a těžaři komodit s třetinovým ziskem.

Na asijském trhu většina akciových titulů vymazávala včerejší ztráty. Nejvyššími zisky se pyšní tokyjská a sydneyská burza, když přidaly 1,3 %. Japonsku pomohl opětovně oslabující jen, v Austrálii svoji roli sehrály rostoucí ceny komodit. S půlprocentní ztrátou dnešní seanci končí trhy v Šanghaji a Šenčenu.

Philip Morris ČR

Hospodářské výsledky společnost Philip Morris za loňský rok překonaly očekávání trhu i naše předpoklady. Tržby vzrostly o 5,4 % a dosáhly těsně pod 11,5 mld. CZK. K růstu nejvíce přispěly prodeje v České republice, kde společnost díky nárůstu tržního podílu dosáhla nárůstu tržeb o 5,8 % na téměř 6 mld. CZK. Společnosti se dařilo i ve výrobních službách, které vzrostly o 10 % na 2,7 mld. CZK. Tržby na Slovensku i přes pokles celkového trhu o 0,3 % v loňském roce stagnovaly na úrovni 2,7 mld. CZK. Přes nárůst tržeb se společnosti podařilo udržet růst nákladů pod 3 % a dosáhnout výrazného posílení ziskovosti, když EBITDA se zvýšila oproti roku 2015 o 12,6 % na 4,15 mld. CZK. Provozní a čistý zisk rostl také výrazným tempem o 8,3 a 7,8 % a dosáhl 3,5 resp. 2,77 mld. CZK. Společnost navrhuje vyplacení dividendy na úrovni 1000 CZK na akcii.

Výsledky, které překonaly naše i očekávání trhu, vnímáme pozitivně především vzhledem k dosaženému růstu na českém trhu, který víceméně v loňském roce stagnoval. Dobré zveřejněné výsledky a zlepšená ziskovost, které umožní společnosti vyplatit vyšší dividendu, by mohly přispět k dalšímu posílení ceny akcií společnosti.

skoleni_29_6

O2 Czech Republic

Český telekomunikační úřad vypsal aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G v pásmu 3,7 GHz. Souhrnná vyvolávací cena je 145 mil. CZK, dražit se bude pět bloků po 40 MHz. Zájemci mohou posílat přihlášky do 9. května, následující den pak budou obálky otevřeny. Operátoři budou muset spustit nové sítě do dvou let.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zrušil tendr České pošty, která vybírala nového generálního dodavatele informačního systému datových schránek. Podnět ke zrušení přitom dala samotná společnost O2, která se o datové schránky stará od roku 2009, a to za situace, kdy v soutěži již neměla žádného konkurenta. Jedná se o zakázku na pětileté období od následujícího roku v celkové sumě 2,5 mld. CZK.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).