Hlavní navigace

Arca Capital začínat jednat v otázce chyb u primárního úpisu akcií společnosti NWR

4. 2. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Dvouprocentní vlastník NWR Pavol Krúpa (Arca Capital) žádá o vysvětlení investiční banku Morgan Stanley a konzultanskou společnost John T. Boyd k primárnímu úpisu akcií na burze.

Západoevropské akciové indexy by měly navázat na růst v Asii a USA.

Spojené státy dnes zveřejní údaje o podnikových objednávkách, produktivitě a tradičně žádostech o podporu v nezaměstnanosti. Druhý břeh Atlantiku příliš zajímavého nepřinese.

Výsledky hospodaření dnes v USA reportuje například ConocoPhillips, Philip Morris International nebo Symantec, v Evropě Daimler, Royal Dutch Shell nebo Credit Suisse.

Analytici Société Générale snížili doporučení na držet pro akcie britského obchodníka s potravinami J Sainsbury.

Obchodování na zámořských trzích

V posledních dnech či týdnech je evidentní, jakou sílu má vývoj ceny ropy na akciové trhy. Ropa ve včerejších odpoledních hodinách zdražila o zhruba devět procent, což se promítlo do růstu amerických energetických titulů a sektor si tak včera polepšil o 4 %. Tím nahoru vytáhl i ostatní komoditní společnosti (+3,3 %) a index S&P 500 se tak z úvodních ztrát nakonec vyškrábal do půlprocentního zisku.

Japonské akcie dále ukrajovaly ze svých nedávných zisků, když hlavním aktérem byly exportní společnosti reagující na posílení jenu vůči americkému dolaru. Nikkei 225 si tak během dnešního nočního obchodování pohoršil o 0,9 %. Na ostatní asijské trhy se však přelila optimističtější nálada z amerických trhů a i zde jsme zaznamenali růst indexů. O více jak dvě procenta šla nahoru australská burza, zisky ostatních trhů se pohybovaly okolo 1 %.

NWR

Dvouprocentní vlastník NWR Pavol Krúpa (Arca Capital) žádá o vysvětlení investiční banku Morgan Stanley a konzultantskou společnost John T. Boyd k primárnímu úpisu akcií na burze. P. Krúpa tvrdí, že skupina finančníků v čele se Zdeňkem Bakalou poskytla o NWR investorům nepravdivé informace. Dle něj NWR nadhodnotila zásoby uhlí o 50 %. Zároveň je přesvědčen, že úspěšnému prodeji akcií NWR pomohli i bankéři, kteří brali odměny až ve výši 6 % prodaného objemu.

Postoj investiční skupiny Arca Capital k primární nabídce akcií NWR je již delší dobu znám. Prozatím však nedošlo k významnějším krokům a jakékoliv potenciální pře nakonec skončí s největší pravděpodobností u soudu a budou dlouhodobého charakteru. Osud společnosti to ale dle nás nezachrání. Zprávu tak hodnotíme neutrálně bez vlivu na cenu akcie.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).