Hlavní navigace

Applu se nedaří pokrýt poptávku. Dodavatelé nestíhají vyrábět

25. 9. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Prodeje telefonů iPhone 5 mírně zaostávají za očekáváním. Problém je ale na straně nabídky, dodavatelé nestíhají Applu dost rychle vyrábět komponenty.

Obchodování na amerických akciových trzích včera probíhalo v záporných hodnotách. Za absence důležitých zpráv hlavní burzovní indexy zakončily obchodní seanci následovně: S&P –0,22%, Dow Jones –0,16%, Nasdaq –0,60%.

Obchodování v Asii také nebylo ovlivněno žádnou zásadní zprávou. Jediný index v zelených číslech byl japonský Nikkei, který rostl zejména z důvodu posledního obchodního dne s nárokem na dividendu několika titulů.

Evropská centrální banka a německá Bundesbanka se intenzivně připravují na možné napadení nákupu dluhopisů na sekundárním trhu u evropského soudního dvora. Právníci dvou zmíněných institucí se tím chtějí připravit na potenciální riziko, že někdo bude proti jednomu z kroků k záchraně eurozóny protestovat u soudu.

Na začátku dnešního obchodování klesá německý akciový index DAX o 0,2%.

Největší firma na světě dle tržní kapitalizace Apple včera zveřejnila čísla o prodejích telefonů iPhone 5 za první 3 dny. Počet 5 mil. kusů mírně zaostal za očekáváním některých analytiků, nicméně důvody nejsou nijak kritické. Problém je totiž na straně nabídky, nikoli poptávky. Firma LG Display vyrábějící pro iPhone 5 inovované displeje jimi totiž nestíhá Apple dostatečně zásobovat. Proto jsou první prodejní čísla nižší, nicméně v dlouhodobém horizontu se to nejeví jako problém a iPhone 5 má nakročeno stát se nejprodávanějším elektronickým výrobkem všech dob.

Schaeffler včera oznámil plán k redukci svého podílu ve společnosti Continental o 10,4 %. I tak ovšem s 49,9 % akcií zůstane jeho největším akcionářem. Akcie budou přitom prodávány za cenu v pásmu od 77,3–79,5 EUR, což znamená 5% diskont oproti včerejší závěrečné ceně na trhu. Tato akce může zapůsobit z krátkodobého hlediska negativně (hlavně kvůli nižší prodejní ceně). Nicméně z dlouhodobého hlediska by měl převážit pozitivní vliv kvůli zjednodušení kapitálové struktury s větším zastoupením volně obchodovaných akcií. Schaeffler se navíc zavázal, že v následujících šesti měsících nebude svůj podíl v Continentalu dále snižovat. (Jiří Šimara)

skoleni_13_10

DNES OČEKÁVÁME:

Dnes očekáváme důležitá makrodata pouze z USA. V 15:00 přijdou data o cenách nemovitostí Case-Shiller, dále pak v 16:00 na trh přijde americká spotřebitelská důvěra a ukazatel průmyslové aktivity Richmond Fed. V 10:00 by měl proběhnout briefing německé kancléřky Merkelové a šéfa ECB Draghiho. Dnes také proběhnou aukce dluhopisů španělských pokladničních poukázek a v 11:00 italských dluhopisů.

Autor článku

Autor je analytikem společnosti Cyrrus.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).