Hlavní navigace

Ani v našich fondech žádný Fénix na dohled

23. 11. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Souvislost s bájným ptákem, vstávajícím z popela, uvidíme na konci článku, na jeho začátku jen konstatování, že ani další týden se nedostavilo žádné překvapení.

Necelých 300 milionů korun bylo totiž opět pod velením zajištěných fondů za chrabré podpory peněžáků. Takže stále ani náznak šance, že by se naši investoři chtěli pustit do „pořádných“ investic. Možná se 110 milionů korun pro fondy peněžního trhu zdá dokonce málo, ale kratší týden a u mnohých navíc přidaný den dovolené určitě na spořicí náladě nepřidaly. Pěkný výsledek zajištěných fondů zase čerpal jistě značné sumy z nedávno uvolněné miliardy peněz zajištěných bratří, kterým skončilo investiční období.

Takže nám opět nezbývá, než si povzdechnout, že odkupy 20 milionů korun z dluhopisových fondů není zas taková hrůza a kulaťoučká nula u smíšených fondů je vlastně velmi dobrý výsledek. Trochu radovat se snad můžeme na tom nejzajímavějším písečku, jímž jsou pochopitelně akcie a jejich trhy a fondy – ty si u nás připsaly dalších 40 milionů korun, když o více než polovinu se postaral miláček ISČS Sporotrend. Proč miláček? No řekněte sami, kdy a kde jste naposled (zdali vůbec) viděli roční výnos 178 %?

Tip do článku - účto fakturace duben

Podílové fondy ve 47. týdnu
Podílové fondy V mil. Kč
peněžního trhu 113
dluhopisové  –19
smíšené 0
akciové 40
zajištěné 158
celkem 292

Trhy se však houpou nejasně a nejistě. Někdo vidí čínskou bublinu, investiční stratég společnosti Blackstone Byron Wien zase pro letošní rok předpověděl překročení hranice 1200 bodů na indexu S&P 500 – nyní se pohybuje kolem hodnoty 1100, takže by za nadcházejících 6 týdnů měl vzrůst o cca 10 %. Dobrou perspektivu vidí nejen pro akcie USA, ale také třeba BRIC. Ostatně americké indexy si vylepšily 13měsíční maximum a třeba S&P se dostal i pod ztrátu 30 % od maxima… Ale jen na pár dní, makrodata nebyla nijak povzbuzující.

Podílové fondy ve 47. týdnu

Doktor zkáza, jak zní přezdívka profesora Noela Roubiniho, se jen pousmál: Není divu, že Američané nevěří, že to, co chodí a kváká jako kachna, je vlastně Fénixem ekonomického oživení. U nás zase překvapil úpis akcií Erste za 29 eur – to si je přece investoři mohli koupit na trhu? Tak uvidíme, kam zamíří naše kachna… Možná až na Boží Hod na pekáč.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).