Hlavní navigace

Ani solidní maloobchodní tržby v USA zvýšení sazeb nepřinesou

14. 6. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Ani povzbudivá čísla maloobchodu v USA by ale neměla nic změnit na tom, že se zítra na zasedání Fedu vyšších dolarových sazeb nedočkáme.

Zprávy a události

Běžný účet české platební bilance vykázal za duben přebytek pouhých 0,9 mld. CZK. Trh přitom po březnových 32,4 mld. CZK očekával aktivum ve výši 15,0 mld. CZK.

Euro proti dolaru na úvod týdne lehce posílilo

Euro včera proti dolaru posilovalo a ukončilo tak dvoudenní trend zhodnocující americké měny. Zatímco včerejší evropskou seanci zahajoval kurz v blízkosti úrovně 1,1250 USD/EUR, se vstupem amerických obchodníků na trhy se již pod tlak dostala hladina 1,1300 USD/EUR. S blížícím se zasedáním americké centrální banky, jehož výsledek bude publikován zítra večer, se nedá příliš očekávat, že by měl dolar tendenci výrazněji posilovat.

I když přinese dnešní den zajímavá evropská data, pozornost bude směřovat zejména na ta americká. U dubnové průmyslové výroby za eurozónu totiž na velmi solidní vstup bloku do druhého čtvrtletí ukázala již zveřejněná data za velké evropské země. Odpolední americká data by měla přinést povzbudivá čísla dubnových maloobchodních tržeb, na kterých by se pozitivně mělo projevit zvýšení cen ropy (data jsou totiž v nominálním vyjádření). Ani to by ale nemělo nic změnit na tom, že se zítra na zasedání FOMC vyšších dolarových sazeb nedočkáme.

Dividendová sezóna zmírnila tlak na kurzový závazek

Středoevropské devizové trhy se s novým týdnem dostaly pod mírný výprodejní tlak. Nejvýrazněji oslabil polský zlotý, který odepsal více než půl procenta. Ztráty maďarského forintu se vešly do čtvrt procenta. Tradičně nejstabilnější měnou regionu byla česká koruna, když tady bylo patrné opadnutí tlaků na testování kurzového závazku.

I na devizové trhy se postupně začíná vkrádat obava z výsledku referenta o setrvání Velké Británie v Evropské unii, které se uskuteční v příštím týdnu. Pod tlakem jsou primárně akciové trhy, na devizových trzích je samozřejmě v nemilosti britská libra. Ze středoevropských měn by v případě „Brexitu“ byly nejzranitelnější právě polský zlotý a maďarský forint. Polské měně pak včera neprospěla ani v podstatě verbální intervence centrálních bankéřů (J. Zyzynski, G. Ancyparowicz), kteří nevyloučili další uvolnění měnových podmínek a snížení úrokových sazeb, pokud zůstane investiční aktivita slabá.

skoleni_29_6

Ve prospěch snížení tlaků na český kurzový závazek vyzněla včerejší statistika dubnové platební bilance. Připomeňme, že duben byl ve znamení poměrně nevýrazné intervenční aktivity, když ČNB nakoupila na trhu eura pouze v objemu necelých 400 mil. EUR. Jak totiž ukázala dubnová statistika běžného účtu platební bilance, dividendová sezóna byla v plném proudu, což se projevilo ve výrazném prohloubení schodku bilance primárních důchodů. Jenom během dubna odplynulo na dividendách téměř 28 mld. CZK. Ovšem díky excelentnímu výsledku zahraničního obchodu vykázal celý běžný účet aktivum ve výši 0,9 mld. CZK. Výsledek nakonec výrazně zaostal za průměrným tržním očekáváním ve výši +15,0 mld. CZK. Na finančním účtu příznivě překvapil příliv přímých zahraničních investic ve výši 27,3 mld. CZK.

Přebytek na běžném účtu bude i ve zbytku druhého čtvrtletí brzdit dividendová sezóna. Odliv dividend budou kompenzovat silné přebytky zahraničního obchodu, který těží z rostoucí poptávky po autech v eurozóně a stále nízkých cen komodit. I přes vyplácené dividendy ale nemá koruna tendenci výrazně oslabovat. Od hladiny kurzového závazku by ji tak mohl dostat pouze velký šok v zahraničí. Takovým by mohlo být odhlasování odchodu Velké Británie z EU. Referendum o této otázce se bude konat příští čtvrtek.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).